Можливо ви помічали, що вашій дитині важко залишатись уважною, вона часто рухається, навіть коли не повинна, чи діє імпульсивно, перебиває інших. Якщо такі проблеми тривають і, здається, впливають на повсякденне життя вашої дитини, варто звернути на це увагу.
Дитяча лікарка-неврологиня Ольга Топоркова розповіла в одному зі своїх відео, чим відрізняються діти активні, гіперактивні та діти зі СДУГ.
Гіперактивність у дітей проявляється у труднощах щодо концентрації уваги, вони непосидючі та надзвичайно активні. Більшість часу дитина перебуває у русі, а на будь-яку заборону може реагувати емоційно або агресивно.
Важливою відмінністю дитини гіперактивної від дитини зі СДУГ (синдром дефіциту уваги та гіперактивність) – є ситуативність поведінкових реакцій. Дитина з гіперактивністю аналізує свою поведінку і контролює, дитина зі СДУГ однаково реагує, незалежно від ситуації.
Наприклад, у садочку дитина – янголятко, а вдома має зовсім протилежну поведінку. У дитини зі СДУГ, незалежно від обставин, та де і з ким вона перебуває, поведінка однаково завжди складна.
Може бути важко відрізнити симптоми СДУГ від нормальної "дитячої поведінки". Якщо ви помічаєте лише кілька ознак або симптоми з’являються лише в деяких ситуаціях, це, ймовірно, не СДУГ.
Синдром дефіциту уваги з гіперактивністю є поширеним розладом нервової системи, який зазвичай проявляється в ранньому дитинстві, зазвичай, у віці до семи років.
Також діти зі СДУГ мають супутні проблеми, такі як порушення мовлення, моторики, психічні розлади, енурез, тікоподібні стани та інші розлади нервової системи.
Це нормально, коли діти час від часу забувають домашнє завдання, мріють під час уроків, діють, не задумуючись, або вередують за обіднім столом. Але неуважність, імпульсивність і гіперактивність також можуть бути симптомами СДУГ.
Ми всі знаємо дітей, які не можуть всидіти на місці, які ніколи не слухаються, не виконують інструкцій, незалежно від того, як чітко ви їх озвучуєте, або які промовляють недоречні коментарі в невідповідний момент. Іноді таких дітей клеймують "порушниками порядку" або критикують за те, що вони ліниві та недисципліновані. Однак у них може бути СДУГ.
Дехто вважає, що дівчатка зі СДУГ можуть мати ситуативність, але лікарка наголошує, що здібності аналізувати ситуацію та проявляти свою поведінку від статі не залежать. Якщо ваша дитина в соціумі штовхає та б’є інших дітей, не поспішайте ставити їй діагноз СДУГ, адже необхідно окремо розглядати кожну дитину, її вік і окрему ситуацію. Можливо, дитина копіює поведінку когось у родині.