Алергія під час вагітності зустрічається доволі часто – з нею борються близько 25% майбутніх мам. Водночас класичні препарати, що застосовуються в разі алергії, можуть використовуватися, коли їхня користь перевищує ризики. Однак жінки, які страждають на хронічну алергію, не можуть дозволити собі припинити приймання усіх ліків.
Лікарка сімейної медицини Кристина Шевченко розповідає, як ефективно зняти симптоми алергії та які препарати можна безпечно використовувати під час вагітності.
Як виникає алергія під час вагітності
Алергія під час вагітності – тема, яка може хвилювати кожну майбутню маму, навіть ту, яка до спроби зачати дитину не відчувала жодних симптомів алергічної реакції за все життя. Чому виникає алергія, звідки вона береться? Імунна система жінки й механізми, що відповідають за неї, трансформуються під час вагітності, пристосовуючись до змін для захисту не лише матері, а й дитини, яка розвивається в її утробі. Але загалом процес виникнення алергії різноманітний – йдеться про підвищену реакцію імунної системи на контакт із факторами, які не викликають жодних симптомів у здорових людей. Примітно, що алергія під час вагітності може виникнути як вперше, так і зникнути повністю до моменту народження малюка.
Найпоширеніші алергени під час вагітності
До найвідоміших алергенів під час вагітності належать:
Алергічні симптоми можуть також виникати після вживання різних видів продуктів, особливо фруктів, що містять велику кількість вітаміну С. Існує також ризик перехресної реакції у людей з інгаляційною алергією. Прикладом такого явища є харчова алергія на яблуко, яка часто поєднується з алергією на пилок берези. Серед симптомів, що виникають у такій ситуації, крім типових симптомів інгаляційної алергії, також печіння в роті, набряк губ або язика. Лікування перехресних реакцій часто потребує виключення того чи іншого продукту з раціону, але лише після консультації з лікарем.
Основні ознаки алергії під час вагітності
Симптоми алергічної реакції настільки характерні, що дуже складно сплутати їх із проявом інших захворювань. Серед найбільш примітних клінічних проявів алергії можна зазначити такі:
Крім сльозотечі, також поширені такі симптоми: осиплість голосу, першіння в горлі, відчуття тиску в ділянці шиї, утруднення вільного дихання. Якщо пацієнтка додатково страждає на астму, лікар обов'язково порекомендує спеціальні препарати, що купіюють симптоми алергії.
Схильність до розвитку алергічної реакції передається спадково. Так, якщо алергія є в одного з батьків, ймовірність виникнення її у дитини становить від 25 до 40%. Якщо алергія є в обох батьків, ризик зростає до 75%.
Лікування алергії під час вагітності
Якщо жінка до вагітності страждала на алергію, їй варто проконсультуватися у лікаря про те, чи можна їй продовжувати приймання ліків, які вона вживала до зачаття. В разі, коли симптоми алергії вперше з'явилися після вагітності, найкраще звернутися до клініки та виявити подразнювальний фактор, тобто алерген.
Лікування алергії під час вагітності в жодному разі не можна проводити самостійно, оскільки деякі ліки можуть негативно вплинути на розвиток дитини.
Безпечні ліки від алергії під час вагітності
Ліки від алергії в разі вагітності зазвичай рекомендують, коли симптоми настільки сильні, що заважають нормальному й комфортному життю, а також загрожують здоров'ю дитини (прикладом ситуації є задишка у матері, викликана контактом з алергенами). На щастя, на ринку доступними є ліки від алергії, які можуть призначатися під час вагітності. Це зазвичай препарати з такими діючими речовинами, як лоратадин або цетиризин. Ці препарати належать до групи В за класифікацією лікарських засобів FDA – організації з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів, яка визначає безпеку застосування окремих лікарських речовин. Проте варто зазначити, що, незважаючи на наявність в аптеках досить безпечних медикаментів від алергії, необхідно завжди консультуватися з лікарем!
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы