Видання Medical News Today розповіло, що антибіотики — це група потужних ліків, які знищують бактерії та перешкоджають їхньому розмноженню. Вони незамінні для лікування хвороб, викликаних бактеріями, але абсолютно неефективні проти вірусних інфекцій, таких як застуда чи грип.
Що таке антибіотики
Антибіотики — це потужні лікарські засоби, які використовуються для лікування бактеріальних інфекцій, таких як пневмонія, ангіна, сечостатеві інфекції та шкірні абсцеси. Вони або зупиняють розмноження бактерій, або знищують їх повністю. Зазвичай імунна система людини самостійно бореться з бактеріями, але інколи вона не в змозі впоратися з занадто великою їхньою кількістю. У таких випадках на допомогу приходять антибіотики.
Перший антибіотик — пеніцилін — став революцією у медицині, зменшивши смертність від таких захворювань, як пневмонія, сифіліс і стрептококові інфекції та зробив можливим лікування важких бактеріальних інфекцій. На його основі створено сучасні препарати, які використовуються донині.
Антибіотики бувають рецептурними та безрецептурними. Наприклад, безрецептурні антибіотики можна знайти у складі кремів і мазей для місцевого застосування.
Як діють антибіотики
Існують два основних механізми дії антибіотиків, які по-різному впливають на грампозитивні та грамнегативні бактерії:
Бактерицидні антибіотики (наприклад, пеніцилін): вбивають бактерії, перешкоджають утворенню клітинної стінки чи порушують її структуру.
Бактеріостатичні антибіотики: зупиняють розмноження бактерій.
Після приймання антибіотика симптоми зазвичай починають покращуватися через кілька годин або днів, залежно від тяжкості інфекції.
Важливість приймання антибіотиків за призначенням
Антибіотики слід застосовувати тільки тоді, коли це дійсно необхідно.
Стійкість до антибіотиків
Стійкість до антибіотиків виникає, коли бактерії стають нечутливими до дії препарату. Це трапляється через неправильне чи надмірне використання антибіотиків. Найбільше занепокоєння викликають стійкі бактерії, такі як Enterobacterales, які можуть спричиняти серйозні інфекції, наприклад пневмонію чи менінгіт. Особливо небезпечні штами CRE (стійкі до карбапенемів Enterobacterales).
Алергія та взаємодії
У деяких людей антибіотики викликають алергічні реакції, включаючи набряк, висип і утруднене дихання. У таких випадках потрібно негайно звернутися до лікаря. Також важливо уникати взаємодії антибіотиків з іншими ліками чи алкоголем, якщо це зазначено в інструкції.
Дотримання рекомендацій лікаря, завершення курсу лікування та обмеження неконтрольованого використання допоможуть зберегти ефективність антибіотиків для майбутніх поколінь.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы