Більшість людей усвідомлює, що для збереження молодості і здоров'я необхідно дотримуватись певних правил: не курити, збалансовано харчуватися, займатися спортом, вчасно лягати спати, тримати в нормі вагу та не нервувати. Але мало хто розуміє, власне, чому?
Це все необхідно для збереження гормонального балансу, який визначає тривалість та якість життя, ризик хвороб, настрій та зовнішній вигляд. Буквально всі процеси в наших тілах регулюються гормонами, так само і всі аспекти нашого життя, звички, дієта та режим, впливають на їхній баланс або ж дисбаланс, розповідає кандидат медичних наук, перший ейджменеджер України, засновник і головний лікар клубної клініки з керування віком AM System, голова Global Age Management Academy, керівник гуманітарного проєкту UAHEALTHSUPPORT та соціального проєкту GAMA Consulting Євген Шагов.
Власне, ми старіємо не через вік, а саме через виникнення та поглиблення цього дисбалансу. Старіння - це, зокрема, зниження секреції гормонів і їхньої біологічної доступності (статевих стероїдів) та взаємодії з органами-мішенями (резистентність до інсуліну). Зниження рівня ключових гормонів, зокрема стресове чи вікове, викликає ендокринні та метаболічні зміни, які сприяють розвитку хронічних хвороб - атеросклерозу, гіпертонії, діабету, ожиріння, саркопенії, остеопорозу, тромбозу, зниженню імунітету та когнітивних функцій мозку.
Для прикладу візьмемо 3 категорії старіння гормональної системи, їхні передвісники та наслідки.
Менопауза
Зниження секреції естрогенів та прогестерону і припинення функції яєчників, що призводить до клімаксу - закінчення репродуктивного періоду, що характеризується низкою досить неприємних симптомів ("приливи", перепади настрою, погіршення пам'яті, безсоння, втрата лібідо) та зростанням ризиків низки патологій (остеопорозу, серцево-судинних захворювань). Цьому передує досить тривалий період згасання ендокринної функції, про який свідчить витончення та випадіння волосся, сухість шкіри і слизових, втрата м'язової маси, зниження якості сну та сексу.
Андропауза
Зниження рівня чоловічих гормонів, що призводить до еректильної дисфункції, зниження сили і витривалості тіла, депресії, серцево-судинних захворювань, атеросклерозу. Цьому передує збільшення жирової маси, втрата лібідо, погіршення сну і когнітивних функцій, втрата впевненості у собі та перепади настрою.
Соматопауза
Зниження секреції гормону росту та спад рівня інсуліноподібного фактору росту IGF-1 призводять до зміни композитного складу тіла, прискорене старіння шкіри, підвищення холестерину, хвороб серця та втрати міцності кісток (остеоартриту та інших захворювань). Про нестачу гормону росту свідчить вісцеральне ожиріння, порушення вуглеводного обміну, зниження когнітивних функцій і витривалості за аеробних навантажень.
Критичне значення ендокринного балансу продемонструвала також пандемія коронавірусу. Найгірший перебіг хвороби та найвищі показники смертності були у пацієнтів з ожирінням, жінок у менопаузі, гіпертоніків, діабетиків, чоловіків із низьким тестостероном. Факторами ризику більш тяжкого перебігу також були визначені гіпофункція щитоподібної залози, виснаження наднирників та дисбаланс кортизолу. Long-COVID, зокрема, також частіше спостерігається у людей з дисбалансом гормонів. Все це вкотре доводить - молодість, міцний імунітет та гарне самопочуття залежать від гормонів, а отже від вас. Регулярні чекапи, модифікація способу життя та Age Management дозволять відновити ендокринний баланс та захистити здоров'я.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы