Що таке оптична когерентна томографія і флюоресцентна ангіографія, як вони проводяться, та чим відрізняються розповів офтальмолог вищої категорії, офтальмохірург, кандидат медичних наук, медичний директор клініки VISIOBUD Володимир Мельник.
Оптична когерентна томографія
Оптична когерентна томографія (скорочено: ОКТ) – це сучасне дослідження як переднього так і заднього відрізків ока, зокрема безконтактна візуалізація рогівки, райдужки, кришталика та кута передньої камери ока, а також високоточна деталізація зорових нервів, шарів сітківки та судин очного дна.
Дана діагностика дозволяє швидко та ефективно оцінити стан структур ока і виявити захворювання на ранніх стадіях задовго до погіршення зору.
Як вона проводиться?
1. Ви сідаєте навпроти томографа, фіксуєте голову на підголівнику, за проханням лікаря фокусуєтеся на певній точці.
2. Почергово томограф сканує кожне ваше око: лазерний (інфрачервоний) промінь потрапляє на сітківку, відбивається від її поверхні і повертається назад в об’єктив приладу.
3. Комп’ютерна програма обробляє дані та завдяки високій роздільній здатності детально візуалізує структури ока.
Процедура абсолютно безболісна, безконтактна і нетравматична, оскільки не потребує втручання в тіло пацієнта – світловий промінь не пошкоджує тканини. Триває кілька хвилин, але водночас є максимально інформативною і безпечною для пацієнта.
ОКТ застосовується для діагностики:
Також ОКТ допомагає відстежувати, як відновлюється зір після лазерного або хірургічного лікування глаукоми, відшарування сітківки, заміни природного кришталика абощо.
Флюоресцентна ангіографія
Флюоресцентна ангіографія (скорочено: ФАГ) – контрастний тест, який дозволяє оцінити стан судин в оці: наявність уражень чи аномалій, судинне ложе сітківки та її кровотік.
Як вона проводиться?
1. Пацієнту внутрішньовенно вводять біологічний контрастний препарат – флуоресцентний барвник.
2. За допомогою спеціальної камери лікар фотографує, як саме барвник розподіляється по великих, малих і навіть найдрібніших кровоносних судинах.
3. Контраст виділяється на тлі забарвлених судин, що дозволяє детально вивчати їхню структуру та функцію, точно і швидко виявити місця "поломок".
Показами до проведення ФАГ є:
ФАГ – це унікальний метод діагностики, який немає аналогів. І є незамінним, коли йдеться про порушення кровотоку сітківки чи виявлення судинних аномалій, адже по-іншому їх виявити просто неможливо.
Також ФАГ застосовується для рутинного контролю прогресу лікування.
ОКТ чи ФАГ
Метод обстеження завжди визначає лікар, опираючись на скарги, відчуття пацієнта, історію його хвороби.
ОКТ є стандартною діагностичною процедурою, яку проводять під час кожного профілактичного огляду в сучасних клініках. Якщо виникають підозри на складніші порушення, які неможливо виявити під час ОКТ, проводиться ФАГ або інше дослідження. Тобто за життя вам може ніколи не знадобитися другий метод діагностики. Але якщо у ньому виникне потреба, він допоможе зберегти ваш зір, наприклад, під час тромбозу центральної вени сітківки. Також хочу наголосити, що перша і друга процедура є високоінформативними, абсолютно безболісними та безпечними для здоров’я людини.
Медичний директор клініки VISIOBUD Володимир Мельник
Бережіть себе і свій зір!
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы