20 июля 2020
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) вважає, що майже 75% пацієнтів можуть використовувати для лікування рослинні препарати. Більш того, ВООЗ активно підтримує ідею фітотерапії. Спільно з Європейським Союзом ВООЗ розробляє програму з виробництва фітопрепаратів, які були б ефективні і безпечні, а головне – мали наукову базу.
Розберемося, що можна вважати лікарським препаратом і які стандарти висувають до фітотерапії сьогодні.
Лікарським засобом називають речовину або декілька компонентів синтетичного або природного походження, які впливають на процеси, що відбуваються в організмі людини. Медикаменти лікують гострі та хронічні патології, усувають неприємні симптоми, прискорюють одужання і попереджають повторні епізоди хвороби. Дія ліків може бути:
Лікарський препарат – це речовина з лікувальними властивостями, яка зареєстрована під конкретною назвою. Щоб потрапити на аптечну полицю, препарат проходить клінічні дослідження, які доводять такі його властивості:
У світі зареєстровано близько 350 тисяч медикаментів. Ліки отримують «місце» в групі фармпрепаратів, якщо вони успішно пройшли всі етапи клінічних досліджень, які довели, що препарат не тільки безпечний, але і ефективний. Вся отримана інформація допомагає створити міжнародні стандарти – об'єктивні дані про застосування ліків. Щоб було зручно орієнтуватися у такій кількості ліків, їх класифікують за рядом параметрів – за механізмом дії, за показаннями до застосування, за походженням сировини і способу його отримання. Всі ці параметри доступні в описі препарату.
Терапевтична класифікація об'єднує всі медикаменти для лікування одного захворювання. Фармакологічна класифікація розподіляє ліки за механізмом їх дії та лікувальним ефектом. Також, медикаменти класифікують по консистенції на рідкі, тверді, м'які і газоподібні. Ліки отримують із наступної сировини:
Існує кілька варіантів отримання ліків: Більше 40% ліків у світі – це препарати рослинного походження. Рослинною сировиною стають листя, квітки, насіння, плоди, коріння і кора дерев. У них містяться лікарські компоненти: олії, смоли, глікозиди, фітостерини.
Але ефективність рослинного препарату залежить від хемотипів (сортів, підвидів) лікарської рослини. Адже навіть всередині одного і того ж ботанічного виду існують сотні сортів, які значно відрізняються один від одного за змістом ключових біологічно активних речовин, що зумовлюють лікарські властивості рослини. На ефективність фітопрепарату значно впливають умови, в яких виросла рослина, від засобу обробки і технології виготовлення ліків. Оскільки одна й та сама рослина, вирощена в різних країнах і умовах, містить різну кількість діючої речовини, звичайний фітопрепарат важко стандартизувати. Непостійна концентрація біологічно активних речовин в рослинній лікарській сировині – одна з основних проблем фітотерапії. На неї накладається й інша – відсутність єдиного стандарту виробництва рослинних екстрактів у різних виробників. Різні компанії застосовують власні методи отримання екстракту. Це має колосальне значення для його біохімічного складу.
Ось простий експеримент: покладіть каву для заварювання в чашку і залийте в одному випадку водою з кулера 90 градусів. В іншому – крутим окропом з чайника. Вміст кофеїну в цих двох чашках буде відрізнятися в 2 рази. Змінився лише один фактор екстракції (температура) на 10%, а ви отримали абсолютно різні напої. В умовах же фармацевтичного виробництва, де відрізняються десятки чинників екстракції, відмінності можуть бути ще більшим, навіть якщо екстракція проводиться з однієї і тієї ж сировини. Щоб отримати з рослин лікарський препарат з постійним і контрольованим вмістом ключових біологічно активних речовин, потрібна не просто фітотерапія, а інноваційна методика, яка дозволить домогтися стійкої концентрації рослинних екстрактів і підвищить якість фитопрепарата до міжнародних стандартів. Така технологія вже існує і називається вона "фітоніринг".
Фітоніринг – інноваційна концепція виробництва рослинних лікарських препаратів, яка гарантує сталий розвиток і адекватне надходження в організм ключових біологічно активних речовин лікарських рослин з кожною дозою, незалежно від партії і року збору врожаю. Назва технології відображає її сутність: «phyto» перекладається з грецької як «рослинний», а «engineering» з англійської – «розробка». Німецька фармацевтична компанія «Біонорика» – творець даної технології. Інноваційна ідея фітонірингу – це стандарти, які пред'являють як до сировини, так і до обладнання для екстракції лікарських компонентів. З допомогою сучасного інженерного забезпечення з рослин добувають екстракти, контролюючи всі етапи виробництва препарату.
Технологія фітонірингу працює наступним чином.
Але на цьому контроль якості не закінчується. Завдяки аналізу і моніторингу на всіх етапах виробництва, в будь-якій партії препарату забезпечується стабільно високий вміст діючих компонентів, який відповідає встановленим стандартам. Ця умова дозволяє провести клінічне дослідження самого рослинного препарату, в якому є одразу декілька екстрактів. Так для кожного фітопрепарату створюють наукову базу – докази його ефективності. У фітонірінгових препаратів немає дженериків та копій, так як рослина для його виробництва має свій унікальний паспорт.
Компанія «Біонорика» була створена в 1933 році. На даний час «Біонорика» виробляє фітопрепарати з доведеною ефективністю. У лабораторіях компанії вже вивчені більше 100 рослин, близько 1000 рослинних екстрактів довели свою ефективність в наукових дослідженнях. Щоб створити один лікарський препарат, компанії «Біонорика» потрібно приблизно 7 років і великі вкладення, частину яких вона спрямовує на наукові дослідження своїх лікарських засобів. Термін «фітоніринг» був введений «Біонорікою» у 2001 році. Він чітко відображає філософію компанії – її вибір на користь рослинної сировини і акцент на доказовій медицині. В Україні доступні фітонірінгові препарати для лікування і профілактики хвороб:
Багато з них, завдяки наявності вичерпної науково-доказової бази, включені в національні та міжнародні керівництва з лікування тих чи інших захворювань. Наприклад, препарат Синупрет включений в національні протоколи з лікування риносинуситу в Німеччині і в Україні. У 2020 році Синупрет був включений в загальноєвропейське керівництво EPOS 2020 з лікування риносинуситу і поліпів у носі, складене міжнародною експертною групою з 156 науково-дослідних центрів різних країн ЄС. Зараз препарат Синупрет – це вибір №1 лікарів Німеччини і України при лікуванні риносинуситом. Відомий французький філософ Вольтер казав: «Лікарі – це ті, хто прописують ліки, слухаючи природу». Керуючись цим висловом, вчені відкрили безліч рослинних речовин, які сьогодні зберігають наше здоров'я.
У нинішній час наукова фітомедицина на піку популярності. Дослідники продовжують шукати нові ліки і користуються сучасними технологіями, щоб отримати стандартизований рослинний препарат. За допомогою новітнього обладнання сьогодні можливо створити ліки з рослин зі стабільною концентрацією діючих речовин. Професор Міхаель Попп – керівник компанії «Біонорика» – впевнений: для лікування більшості хвороб медицина майбутнього буде використовувати саме рослинні препарати з доведеною ефективністю. Хочешь узнать больше - читай отзывыЩо таке лікарський засіб?
Класифікація лікарських засобів
Що таке фітоніринг ?
Фітоніринг і компанія Біонорика
Висновок
← Вернуться на предыдущую страницу
Гендиректор YouTube зробив ставку на ШІ та блогерів 5 января 2025
Гендиректор YouTube зробив ставку на ШІ та блогерів
У Данії над портом помітили 20 безпілотників 5 января 2025
Жодних дозволів на польоти БпЛА у цьому районі на час інциденту видано не було, зазначили в поліції.
США планують продати Ізраїлю зброї на $8 млрд - ЗМІ 5 января 2025
Ця угода є довгостроковою. Частину виробництва і постачання боєприпасів можна буде здійснити за рахунок наявних у США запасів.