Що таке гіпертонічний криз, чому він виникає, якими симптомами проявляється та яку домедичну допомогу потрібно надати, розповіла завідувачка консультативно-діагностичним і терапевтичним відділенням стаціонару Клініки МЕДІКОМ Овчиннікова Наталія Миколаївна.
Причини гіпертонічного кризу
Гіпертонічний криз – це спонтанне підвищення артеріального тиску вище 180/120 мм рт. ст. Зазвичай він виникає у людей, які мають гіпертонію. Тому що стійке підвищення артеріального тиску (гіпертонія) збільшує навантаження на серцево-судинну систему.
Але також треба враховувати важливий момент: якщо у людини нормальний тиск 100/70, то підвищення тиску до 140/90-для неї буде високим. І це також буде гіпертонічний криз.
Якщо пацієнт пропускає прийом антигіпертензивних препаратів, палить, вживає алкоголь або стресує, ризик гіпертонічного кризу зростає у 1,5-2 рази. Паління та алкоголь підвищують артеріальний тиск.
Симптоми гіпертонічного кризу
Якщо у людини виникає гіпертонічний криз І типу, самопочуття погіршується різко. Якщо – гіпертонічний криз ІІ типу, симптоми проявляються повільно, але інтенсивніше.
Як правило, виникає комбінація кардіологічних, неврологічних та загальних ознак, наприклад, головний біль, порушення зору, задишка, тремор, слабкість у ногах та руках.
Допомога за гіпертонічного кризу
За появи симптомів гіпертонічного кризу необхідно якомога то викликати невідкладну медичну допомогу. У випадку гіпертонічного кризу ІІ типу, який розвивається повільно, пацієнти нерідко обирають варіант "трошки почекати". Я закликаю так не робити, оскільки це може призвести до інсульту, інфаркту міокарда, ниркової недостатності, набряку легень, енцефалопатії та інших серйозних ускладнень.
Що робити поки швидка їде?
1. Спробуйте зайняти напівлежачу позу.
2. Дихайте: повільний глибокий вдих – повільний видих.
3. Якщо є змога, відчиніть вікно, щоб дихати свіжим повітрям.
4. Намагайтеся розслабитися. Це, звісно, нелегко, але вкрай важливо, бо хвилювання стимулює вивільнення адреналіну та кортизолу – гормонів, які звужують судини, збільшують частоту серцевих скорочень та підвищують і без того високий артеріальний тиск.
Якщо гіпертонічний криз виникає в іншої людини, допоможіть їй зайняти зручне положення. Викличте швидку та залишайтеся поряд до її приїзду. Розмовляйте з людиною, не панікуючи наскільки це можливо, принесіть води, відчиніть вікно. Дуже важливо надати максимальну підтримку.
Що робити не можна?
Гіпертонічний криз – це серйозний стан, який не можна ігнорувати. За появи навіть кількох, не надто виражених симптомів потрібно негайно звернутися за професійною допомогою.
Овчиннікова Наталія Миколаївна