Науковці розказали, як впоратися з прокрастинацією, яка викликана тривогою

18 августа 2023

Сучасний світ насичений стресом та вимогами, які можуть викликати почуття тривоги та невпевненості. У такому середовищі прокрастинація, чи небажання розпочинати завдання, стає поширеною проблемою. Особливо гостро ця тенденція проявляється, коли тривога стає головним джерелом відволікання та зниження продуктивності.

Згадайте про ієрархію потреб Маслоу та подбайте про себе в першу чергу.

Звідки береться тривога, що призводить до прокрастинації

Кожен із нас з тієї чи іншої причини хоч раз відкладав важливі справи до останнього моменту. Однак це не навмисна дія, а скоріше результат впливу двох основних факторів.

1. Обмежений час

На добу не так багато годин, щоб встигнути зробити все, що потрібно. Саме тому час є найціннішим ресурсом, яким важливо навчитися грамотно розпоряджатися. Прокрастинація крутиться навколо проблем із тайм-менеджментом. Якщо ми не зрозуміємо, як керувати часом, нам постійно його не вистачатиме.

2. Зростаюча кількість обов'язків

Здається, що що довше ми живемо, то більше обов'язків у нас з'являється. Як тільки ми розуміємося на старих завданнях, несподівано виникають нові невідкладні справи.

По суті збільшення кількості обов'язків — прямий наслідок проблем з тайм-менеджментом. Уявіть домашній інтернет, яким користується велика родина. Поступово сигнал погіршуватиметься, зображення будуть надто довго відкриватися, а мережа зрештою не витримає навантаження і дасть збій.

Іншими словами, кожен має свою межу. Хоч би як нам хотілося бути геніями продуктивності, за один день ми встигаємо виконати обмежену кількість справ. Одного разу ви можете взяти на себе занадто багато обов'язків, почнете робити все повільніше і, якщо не дбайливо ставитися до свого дорогоцінного часу, в результаті «дасте збій». Просто як інтернет.

У такі моменти нас огортає тривога. Це напружене почуття, яке з'являється в животі, як тільки нам на думку спадає думка про те, скільки всього потрібно встигнути, а ми навіть не можемо розібратися, з чого почати.

Що робити, щоб уникнути прокрастинації, спричиненої тривогою

1. Приділяти увагу базовим потребам

Спочатку необхідно подбати про найважливіші речі.

Уявіть, що ви лікар у відділенні швидкої та у вас у приймальні кілька людей. Логічно почати з пацієнтів у особливо тяжкому стані, яким потрібна невідкладна допомога. Використовуйте такий же принцип, коли справа стосується ваших обов'язків та пріоритетів.

Відповідно до піраміди потреб Маслоу, щоб досягти найвищої точки — самоактуалізації, нам необхідно передусім задовольнити наші базові потреби.

Тому один із найкращих способів упоратися з прокрастинацією, яка викликана тривогою, — переконатися в тому, що ви дбаєте про такі основні потреби, як фізичне здоров'я та особиста безпека. Як тільки ви забезпечите ці заходи, у вас з'явиться міцна основа для зростання і ви зможете зосередитись на особистому розвитку.

2. Розбивати великі завдання на дрібні

Замість того, щоб відразу занурюватися у величезний проект, розділіть його на маленькі прості кроки. Після того, як всі невеликі завдання будуть виконані, ви зможете об'єднати їх і отримати великий фінальний результат.

Не намагайтеся зробити все за один присід або, що ще гірше, в останній момент. Краще присвячувати масштабному проекту певну кількість часу щодня. Це підвищить самооцінку та мотивує продовжувати роботу, адже ви бачитимете свій прогрес.

3. Позбавлятися перфекціонізму

Якщо ви перфекціоніст, вам знайоме постійне почуття незадоволення, коли здається, що ви ніколи нічого не робите досить добре. В результаті ви постійно починаєте нові проекти, але жоден не завершуєте.

Постійне прагнення досконалості і тривожна прокрастинація тісно пов'язані друг з одним. Наступного разу, коли вам захочеться відмовитись від ідеї, тому що вона недосконала, продовжуйте роботу, спираючись на досягнутий прогрес, і доведіть все до кінця. А потім, якщо дозволить час, поверніться та відточіть результат до ідеального.

4. Позначати межі

Замість того щоб обмежувати себе у виборі мети, встановіть ліміт відповідальності та скоротите кількість обов'язків, які ви готові взяти на себе. Це особливо важливо робити в міру того, як ви просуваєтеся кар'єрними сходами і отримуєте більше життєвого досвіду у всьому, ніж займаєтеся.

З успіхом приходять нові обов'язки. Тому багато людей, які досягли мети, не можуть повною мірою насолодитися своїм успіхом. Вони почуваються відповідальними за все, що відбувається навколо.

Якщо ви звалюєте на себе весь тягар світу, одного разу ви можете не втримати цей вантаж. Іншими словами, перш ніж брати відповідальність за інших, подбайте про себе та свої потреби.

5. Планувати відпочинок

Мабуть, мозок – найвражаючіший орган нашого тіла. Він регулює чи контролює все, що ми робимо, говоримо і навіть про що думаємо. І, як будь-який інший механізм, якщо їм занадто часто  або неправильно користуватися, він легко може вийти з ладу.

Дослідження підтверджують, що регулярні перерви підвищують продуктивність, тому що дають мозку час відновити увагу та енергію. Тому намагайтеся бодай іноді відволікатися від справ, виходити на прогулянку чи просто спілкуватися з колегами.

Прокрастинація, спричинена тривогою, є наслідком спроби виконати всі взяті на себе зобов'язання при обмеженій кількості часу. Найкращий спосіб боротися з явищем полягає в тому, щоб постаратися якомога рідше опинятися в ситуаціях, що викликають занепокоєння та напругу.

Пам'ятайте, що нічого не відбувається швидко. Життя - довга і часом важка подорож. Час від часу потрібно зупинятися, відпочивати, набиратися сил і звіряти координати, щоб переконатися, що ви все ще правильно.

 

healthinfo.ua

← Вернуться на предыдущую страницу

Читайте также:

Учасниця "Холостяка 13" прокоментувала перший скандал на шоу 24 ноября 2024

"Помилка, що я сказала про поцілунок": учасниця "Холостяка 13" прокоментувала перший скандал на шоу Вона не хотіла засмучувати інших дівчат

87-річна Ада Роговцева після госпіталізації звернулася до українців: не несіть мені квіти – краще донатьте! 24 ноября 2024

87-річна Ада Роговцева після госпіталізації звернулася до українців: не несіть мені квіти – краще донатьте! Вона закликала шанувальників допомагати захисникам

У Німеччині винесли вирок українцю, що згвалтував вагітну 24 ноября 2024

Обвинувачений зможе залишатися у Німеччині ще кількох років. Депортація на батьківщину загрожує йому лише в середині терміну.

 

Вас могут заинтересовать эти отзывы

Braska 0.4
Braska

Отзывов: 1

Spot School 4.9
Spot School

Отзывов: 1

Каталог отзывов





×

Выберите область поиска

  • Авто
  • Одяг / аксесуари
  • Роботодавці
  • Інше