Камені в нирках, або сечокам'яна хвороба, є одним із найпоширеніших захворювань сечовидільної системи. Захворювання полягає в наявності каменів у нирках, тобто відкладень, що утворюються внаслідок осадження хімічних речовин, присутніх у сечі. У здорової людини ці речовини перебувають у розчиненому вигляді, але за надто високої їхньої концентрації замість розчинення утворюють кристали в чашечках або ниркових мисках. Чому так відбувається, як розпізнати симптоми каменів у нирках та яке лікування найефективніше, розповідає лікарка сімейної медицини Кристина Шевченко.
Що таке камінь у нирках та які причини його утворення
Камені в нирках – це наявність у сечовивідній системі відкладень (у просторіччі: сечових каменів), що складаються із хімічних речовин, які зазвичай виявляються в сечі. В нормі ці речовини присутні в сечі в розчиненому вигляді. Однак іноді їхня концентрація занадто висока, і вони не розчиняються повністю, а деякі речовини, що не розчинилися, утворюють кристали, спочатку дрібні (зазвичай "пісок у нирках"), згодом вони зливаються в більші конкременти, що призводить до утворення відкладень (сечових каменів), наявність яких призводить до симптомів сечокам'яної хвороби.
Найчастіше (майже у 80% хворих) вони складаються з оксалату або фосфату кальцію, рідше – із сечової кислоти, і дуже рідко – з цистину. Іноді розвитку каменів у нирках сприяють такі порушення й відхилення:
Проте у більшості хворих на нефролітіаз, незважаючи на правильну діагностику, безпосередню причину утворення сечових каменів встановити не вдається.
Як проявляються камені в нирках
Камені в нирках можуть не викликати жодних симптомів протягом багатьох років. У цей час вони можуть повільно збільшуватися, іноді до великих розмірів, і заповнювати всю лоханку та ниркові чашечки. В таких випадках може виникати тупий біль у спині, який іноді помилково пов'язують із захворюванням хребта.
Типовим симптомом каменів у нирках є ниркова колька. Її причиною є зміщення каменя з нирки до сечовода, що спричиняє його подразнення та часткового або повного закупорювання. Біль, пов'язаний із нирковою колькою – різкий, інколи спазматичний (поперемінно наростає та стихає), локалізується в ділянці нирок (якщо камінь розташований високо) або внизу живота (якщо близько до сечового міхура), іррадіює в пах.
Сеча, що виділяється під час нападу ниркової кольки, може бути червоного кольору через присутність крові.
Серед інших симптомів переходу сечового каменя через сечовід до сечового міхура є:
Сечокам'яна хвороба викликає симптоми, які можна сплутати з такими відомими захворюваннями, як-от пієлонефрит, апендицит, холецистолітіаз. Для диференціації цих захворювань треба провести аналіз сечі та УЗД, а також рентген черевної порожнини.
Камені в нирках – причини, симптоми, лікування та профілактика / Фото: Credits
Як проводиться лікування каменів у нирках
Здебільшого напад ниркової кольки зумовлений просуванням невеликого каменя (
Класичне хірургічне втручання нині рідко потрібне для видалення каменів із нирок. Зазвичай застосовують малоінвазивні маніпуляції, які не потребують від пацієнта тривалого відновлення. До таких процедур належать:
Чи можна повністю вилікувати камені в нирках
У половини пацієнтів камені в нирках виникають лише один раз у житті і не потребують подальшого лікування. У решти пацієнтів камені в нирках рецидивують протягом 5-10 років, тож, таким пацієнтам слід призначати обширну діагностику для виявлення основної причини, а після – визначати тактику лікування та рекомендувати профілактичні заходи. За допомогою урологічних втручань сечові камені вдається видалити практично у всіх випадках, а дотримання відповідного способу життя і застосування медикаментозних засобів запобігає утворенню нових відкладень у багатьох людей.
Таким чином, у багатьох випадках камені в нирках можна вилікувати. Найголовніше тут – дисциплінувати хворого, який має неухильно дотримуватися правил профілактики каменів у нирках на все життя, що залишилося.
Профілактика каменів у нирках
Як хворі з каменями в нирках у минулому, так і здорові люди, які бажають знизити ризик утворення відкладень у сечовивідних шляхах, мають дбати про правильне зволоження організму й дотримуватися відповідної дієти. Важливі елементи профілактики сечокам'яної хвороби:
Сечові камені частіше утворюються в людей із хронічними інфекціями сечовивідних шляхів або утрудненим відтоком сечі, тому лікування цих станів значно знижує ризик утворення каменів у нирках.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы