Як зрозуміти, що у вас або вашої дитини є астигматизм, чи впливає робота за комп’ютером на його розвиток та чи обов’язково в разі астигматизму носити окуляри, розповів лікар-офтальмолог вищої категорії, офтальмохірург, кандидат медичних наук, медичний директор клініки VISIOBUD Володимир Мельник .
Міф №1: астигматизм виникає у людей, які багато працюють за комп’ютером
В нормі кришталик і рогівка ока мають ідеальну сферичну поверхню. Завдяки цьому промені світла фокусуються на сітківці в одній точці, і ми отримуємо чітке, яскраве зображення. У разі астигматизму рогівка та/або кришталик мають неправильну, злегка приплюснуту форму – щось на кшталт дині чи м’яча для американського футболу. Через це промені світла фокусуються на сітківці не в одній точці, а одразу в кількох (одні – за або перед сітківкою, інші – на сітківці), створюючи ефект туману, розмитості.
Астигматизм буває вроджений і набутий.
Вроджений супроводжуватиме вас протягом усього життя, незалежно від того, як багато ви працюватимете за комп’ютером і чи взагалі ним користуватиметеся.
Що відбувається під час багатогодинної роботи за комп’ютером?
Перенапружуються війкові м’язи, сповільнюється кровопостачання, виснажується пігментний епітелій, бо ми дуже рідко кліпаємо. Це може призвести до розвитку або прогресування короткозорості (часто є "доповненням" до астигматизму), синдрому сухого ока чи комп’ютерно-зорового синдрому.
Набутий астигматизм виникає внаслідок:
Тож у будь-якому разі комп’ютер, як і інші сучасні ґаджети, не причетний до розвитку астигматизму.
Міф №2: астигматизм розвивається безсимптомно
Про розвиток астигматизму насамперед свідчить стійке розмиття зору, відчуття двоїння зображень. Згодом можуть додатися такі симптоми, як:
Такі симптоми виникають, наприклад, під час багатогодинної роботи за комп’ютером, але після якісного відпочинку, зорової гімнастики та сну вони зникають. У разі астигматизму вищезазначені симптоми стають невід’ємною частиною життя людини, незалежно від зорового навантаження.
У дітей астигматизм розвивається так само, як і у дорослих. Однак діти не надають значення цим змінам, не завжди можуть пояснити батькам, що саме відчувають. У разі вродженого астигматизму розмитість зображень може вважатися звичним, нормальним явищем.
Вроджений астигматизм – це генетично зумовлена патологія, тому якщо у вашій родині хтось має це порушення, щороку перевіряйте свій зір і зір дітей.
Як бачить людина з астигматизмом / Фото: Credits
Міф №3: у разі астигматизму необхідно протягом усього життя носити окуляри
Сьогодні астигматизм можна скоригувати за допомогою:
Тому в разі астигматизму ви не мусите протягом усього життя носити окуляри або контактні лінзи.
Міф №4: астигматизм можна вилікувати гімнастикою для очей
Гімнастика, або йога для очей, виконує кілька важливих функцій:
1. Розслабляє перенапружені під час роботи за комп’ютером або телефоном зорові м’язи.
2. Покращує кровопостачання очей, завдяки чому всі структури ока отримують поживні речовини в достатній кількості та своєчасно.
3. Сприяє відновленню слізної плівки, профілактуючи розвиток синдрому сухого ока.
4. Підвищує роботу мозку, який також потребує перепочинку.
Отже, гімнастика для очей позитивно впливає на роботу зорових м’язів, слізних каналів, мікроциркуляцію крові. А оскільки астигматизм розвивається внаслідок зміни форми рогівки або кришталика, жодні вправи тут не допоможуть. Інколи неправильну форму мають і рогівка, і кришталик одночасно. Але рогівковий астигматизм зазвичай діагностується частіше, ніж кришталиковий.
Міф №5: носіння окулярів не може призупинити розвиток астигматизму
Астигматизм за зростальної короткозорості треба і можна скоригувати як у дорослих, так і в дітей. Завдяки цьому зменшується індекс прогресування короткозорості, покращується зір, що важливо для навчання та всебічного розвитку.
Міф №6: у разі астигматизму потрібно носити трохи слабші окуляри, щоб око "працювало"
В разі астигматизму не потрібно носити слабші окуляри, оскільки вони не зупиняють астигматизм, але покращують зір і сповільнюють прогресування короткозорості. Людина бачить чіткіше та яскравіше, легше й комфортніше засвоює інформацію із навколишнього середовища.
Міф №7: астигматизм розвивається після 50 років
Багато офтальмологічних хвороб розвиваються після 50 років, наприклад, катаракта та глаукома. Це зумовлено старінням усіх структур ока і всього організму загалом. Але астигматизм – виняток із правила. Він може виникати в будь-якому віці як у дітей, так і в дорослих.
Тому в разі появи будь-яких змін – затуманення зору, болю, печіння, почервоніння – я раджу якомога скоріше звернутися за консультацією до офтальмолога. Золоте правило, яке я не втомлююся повторювати – перевіряти зір щороку, незалежно від віку, якості зору, генетичної історії, сфери діяльності абощо.
Бережіть себе та свій зір!
Медичний директор клініки VISIOBUD Володимир Мельник
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы