У МОЗ прокоментували зміну порядку надання психіатричної допомоги в стаціонарах

18 марта 2024

Страх та стигма щодо лікування у психіатричних лікарнях часто заважають людям зважитися принаймні на звернення до сімейного лікаря з питань свого ментального здоровʼя. Причина тому – памʼять про методи каральної психіатрії, які діяли в Радянському Союзі.

Але в України інший шлях – європейський, з орієнтацією на визнання і дотримання прав людини, у тому числі у сфері психіатричної допомоги. Так, у 2017 р. були прийняті поправки до Закону України «Про психіатричну допомогу» та ухвалена КМУ Концепція розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року. Нею передбачено необхідність посилення диференційованості надання допомоги у сфері охорони психічного здоров’я та підвищення чутливості до потреб специфічних суспільних груп. Крім того, йдеться й про поліпшення доступності допомоги шляхом децентралізації та реорганізації процесу її надання. 
 

Нині зроблено ще один важливий крок для захисту пацієнтів з психічними розладами: наказом МОЗ України від 07.12.2023 № 2085 затверджено Порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах, який визначає механізм надання такої допомоги з огляду на пріоритет прав і гідності людини.

Протягом багатьох років допомога у сфері психічного здоров’я була зосереджена переважно у спеціалізованих медзакладах, що сприяло стигматизації та не забезпечувало належного рівня мультидисциплінарного підходу до лікування й реабілітації осіб із психічними розладами. А тому МОЗ змінює систему і підходи у цій сфері. 
 
«Уперше з 2000 року затверджено комплексний документ, який визначає порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах та базується на міжнародних стандартах поводження з людьми, які страждають на психічні розлади, з огляду на пріоритет прав і гідності людини, зазначених у Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод 1950 року. Затверджений наказ змінює підходи у лікуванні пацієнтів психіатричних лікарень. Він про права і гідність людини, про ефективні та сучасні методи, а не про виправні, які нам дістались у спадок від радянської системи психіатрії. Психіатричний стаціонар – це не тюрма і не виправна колонія, а медичний заклад, де пацієнти отримують необхідну їм допомогу і лікування», – зазначив міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко.


Дотепер, наприклад, в Україні до половини всіх дітей і підлітків, які відповідають критеріям психічних розладів, отримують субоптимальний рівень лікування (або й взагалі його не отримують), попри наявність ефективних методів лікування. При цьому діти зі складними психічними розладами особливо мають ризик неадекватного лікування, оскільки оптимальний догляд вимагає координації медичних, освітніх і соціальних служб. А тому зміни є вкрай необхідними. 
Затверджений наказ сприятиме доступності та вдосконаленню послуг з охорони психічного здоровʼя шляхом підвищення ефективності діагностичних, лікувальних та профілактичних заходів. Він має на меті захист прав пацієнтів у психіатричних закладах, зокрема права пацієнтів на гідні умови перебування та лікування; запобігання будь-якій формі фізичного, психологічного чи експлуатаційного насильства над пацієнтами.
Поміж іншого новий порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах передбачає:
  • заборону надавати психіатричну допомогу особам до 18 років у відділеннях для дорослих;
  • обовʼязковий огляд та фіксацію всіх тілесних ушкоджень у разі госпіталізації пацієнта;
  • заборону замикати вхідні двері до приміщень та палат і встановлювати ґрати на вікнах палат;
  • гарантії вільного спілкування пацієнтів з відвідувачами без присутності персоналу;
  • право вести телефонні розмови та користуватися мережею Інтернет;
  • необмежене конфіденційне спілкування з уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, адвокатом, законним представником, представниками міжнародних організацій;
  • відповідність приміщень, що використовуються для психіатричної допомоги у стаціонарних умовах, вимогам державних будівельних норм, державних медико-санітарних нормативів та державних медико-санітарних правил, що визначені для такого виду закладів;
  • постійний та вільний доступ пацієнтів до питної води, засобів гігієни, санітарного обладнання.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про психіатричну допомогу» пацієнти за рішенням лікуючого лікаря-психіатра (лікаря-психіатра дитячого) в інтересах захисту їх здоров’я чи безпеки, а також в інтересах здоров’я або безпеки інших осіб, можуть бути обмежені: приймати відвідувачів наодинці; придбавати й використовувати предмети повсякденного вжитку; перебувати на самоті. Рішення про такі обмеження мають бути занесені у відповідну форму № 003/о із зазначенням строку обмеження та відповідним обґрунтуванням.

Здоров-Инфо

Хочешь узнать больше - читай отзывы

 

← Вернуться на предыдущую страницу

Читайте также:

Кремль назвав етапи "нормалізації" відносин зі США 25 февраля 2025

Питання врегулювання "української кризи" у Кремля поставили на другий етап "нормалізації", дав зрозуміти Дмитро Пєсков.

Іран посилює ППО навколо ядерних об'єктів 25 февраля 2025

Іран посилює протиповітряну оборону навколо свої ядерних об'єктів через можливий напад Ізраїлю та США.

У Канаді збирають підписи, щоб позбавити Маска громадянства 25 февраля 2025

Коментуючи інформацію про петицію у соцмережі Х, Маск назвав Канаду "несправжньою країною".

 

Вас могут заинтересовать эти отзывы

a 5.0
a

Отзывов: 1

LeoBus 5.0
LeoBus

Отзывов: 1

Каталог отзывов





×

Выберите область поиска

  • Авто
  • Одяг / аксесуари
  • Роботодавці
  • Інше