Про негативні чинники довкілля для очей, методи їх захисту, а також особливості носіння контактних лінз в умовах війни розповідає головна лікарка медцентру “Новий Зір” у Черкасах Тетяна Петровська.
Парниковий ефект, кислотні дощі, смог є основними наслідками діяльності суспільства у світі. У нашому ж випадку додаються жахливі екокатастрофи на кшталт підриву Каховської ГЕС.
Тож розглянемо головні негативні аспекти навколишнього середовища, які безпосередньо впливають на очі.
Забруднення повітря
Смог, тобто поєднання диму, пилу й туману, є вже звичною характеристикою мегаполісів і промислових центрів. У цьому досить токсичному “аерозолі” накопичуються небезпечні для здоров’я речовини.
У містах найбільшої шкоди завдають такі хімічні сполуки:
Дим, що утворюється в разі пожежі, спалювання листя, сміття, роботи ТЕЦ, теж є небезпечним подразником. При потраплянні в очі його частинки розчиняються в сльозі, що покриває поверхню ока, й справляють свою токсичну дію.
Отже, найчастішими наслідками забрудненого повітря на зорову систему є печіння й почервоніння очей та повік, подразнення й сльозотеча.
За тривалого впливу шкідливих речовин ці симптоми можуть посилюватися, а також приєднуватися інші, як-от:
У важких випадках виникають проблеми, пов’язані з негативним впливом на зоровий нерв та сітківку. Звісно, йдеться не про звичайне міське повітря, а про вдихання певних токсичних речовин, газів, пилу. Так, робота на виробництві або у шкідливих умовах без належного захисту небезпечна порушенням кольоросприйняття та зниженням зору – тимчасовим або постійним.
Тривалий вплив таких агентів призводить і до зниження якості сльози, яка зволожує око, через що розвивається синдром сухого ока. Найнебезпечніші сполуки спричиняють появу токсичної катаракти й новоутворень. А при катаракті, на жаль, дієвою терапією є тільки заміна кришталика.
Методи захисту
Якщо знаєте, що наразі відбувся викид в атмосферу, є задимлення, пожежа, краще залишатися вдома або максимально обмежити перебування на вулиці.
У таких випадках не можна носити контактні лінзи! Токсичні речовини, розчинені у сльозі, просочуватимуться в лінзи й накопичуватимуться в них. Це стосується лінз планової заміни, тобто розрахованих на багатоденне чи кількамісячне носіння. Інакше будуть подразнюватися очі.
Якщо уникнути небезпечної ситуації не вийшло і в очі щось потрапило, промийте їх звичайною чистою водою чи рясно закрапайте зволожувальними нічними краплями та зробіть холодний компрес, аби зняти подразнення. Інших крапель без призначення лікаря, особливо коли подразнення триває понад добу, в жодному разі не застосовуйте. Тут потрібен огляд офтальмолога.
Під час роботи, пов’язаної зі шкідливими речовинами, дотримуйтесь правил безпеки та користуйтеся засобами захисту.
Дачникам до уваги. В разі обприскування дерев чи картоплі обов’язково вдягайте захисний одяг, який закриває все тіло, спеціальні окуляри та респіратор. Після одяг виперіть, окремо від інших речей, вимийте окуляри, сходіть у душ.
Парніковий ефект
Людство дедалі більше буде стикатися з проблемами глобального потепління – клімат стає спекотнішим, зменшується кількість опадів, підвищується температура, а вологість повітря знижується. Це спричиняє розвиток синдрому сухого ока або посилює симптоми вже наявного захворювання.
Через втрату лісів і лісосмуг, особливо в південно-західній частині країни, та висихання Каховського водосховища підвищується ймовірність утворення піщаних буревіїв. Вони небезпечні тим, що в очі потрапляють мікрочасточки, які спричиняють подразнення й погіршення стану поверхні ока.
Погана якість води
Через глобальне потепління у наших широтах починають раніше цвісти річки й озера, внаслідок чого змінюється їхня мікрофлора та мікрофауна. Збільшується ризик забруднення води – внаслідок руйнування дамб та очисних споруд розмиваються могильники й сховища і їхній вміст потрапляє у водойми. А це збільшує ризик інфікування очей мікроорганізмами.
Надлишок ультрафіолету
Вплив активних сонячних променів, хімічних речовин і механічних часток (пилу) спричиняє синдром сухого ока й хвороби поверхні очей – у межах відкритої очної щілини слизова оболонка потовщується і з’являються новоутворення. Крім того, новоутворення можуть бути й на повіках.
У разі надлишку ультрафіолету раніше й швидше розвивається катаракта.
Висновок: користуйтеся сонцезахисними окулярами, починаючи з кінця квітня і до початку жовтня. Носіть головні убори з широкими полями. Нетривале перебування на сонці без окулярів очам не зашкодить.
Пліснява в оселі
Спори пліснявих грибів, так само як лупа тварин і мікрокліщі, стають причиною алергії. Вона проявляється шкірними висипами, свербінням очей, закладеністю носа та дихальними розладами.
Очна алергія зазвичай дошкуляє свербежем різної інтенсивності, причому частіше від нього страждають діти. Якщо свербіж тривалий і не лікується, може сформуватися звичка терти очі. Однак часте й інтенсивне тертя небезпечне порушенням міцнісних властивостей рогівки, що призводить до розвитку кератоконуса – деформації рогівки.
Контактні лінзи в умовах війни
Тим, хто носить контактні лінзи, слід обов’язково мати при собі окуляри на випадок повітряної тривоги: коли через прильоти на вулиці виникла пожежа або є загроза потрапляння в око стороннього тіла, наприклад, зверху сиплеться штукатурка чи уламки будівель від вибухів.
Тож у разі небезпеки найкраще користуватися окулярами.
Як мінімізувати вплив екології на очі
Завжди думайте про наслідки, тому в разі значного перевищення показників забруднення атмосфери не виходьте з дому або обмежте перебування на вулиці.
Захищайте очі від ультрафіолету сонцезахисними окулярами.
Під час задимлення користуйтеся засобами захисту – респіратором.
Якщо щось потрапило в очі (сторонні тіла, токсичні речовини, рідини) – промийте водою чи зволожувальними краплями, зніміть контактні лінзи.
У водоймах не користуйтеся лінзами, вдягайте окуляри для плавання, одразу після купання викиньте одноденні лінзи.
За будь-якого дискомфорту зверніться до офтальмолога, який визначить його причини й призначить ефективне лікування.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы