С-реактивний білок (СРБ) є одним із білків гострої фази — його рівень підвищується в разі виникнення запалення в організмі. Дослідження СРБ часто призначають у разі підозри на інфекцію неуточненої природи. Визначення рівня СРБ також корисне під час оцінки ризику серцево-судинних захворювань.
Які норми С-реактивного білка в крові, що саме означає підвищений СРБ та як інтерпретувати результат: розповідає лікарка сімейної медицини Кристина Шевченко.
СРБ — що таке С-реактивний білок
С-реактивний білок належить до групи, що називається білками гострої фази. Це речовини, концентрація яких змінюється під впливом запалення в організмі та пошкодження клітин. Серед гострофазних білків розрізняють позитивні та негативні гострофазові білки. Так, концентрація перших збільшується у відповідь на запальну реакцію в організмі, а других — знижується у відповідь на запалення.
Назву «С-реактивний» білок отримав після його відкриття через здатність з'єднуватися з полісахаридом, що позначається літерою «С», який входить до складу бактеріальної оболонки Streptococcus pneumoniae.
Яку інформацію дає визначення показників СРБ
Визначення концентрації С-реактивного білка дає багато важливої інформації, яка надає змогу лікареві виявити відхилення і поставити правильний діагноз. Рівень СРБ у сироватці та плазмі крові підвищується за різних видів інфекцій (бактеріальних, вірусних, грибкових і паразитарних), за запальних захворювань, зокрема й автоімунних, та деяких форм цукрового діабету, тиреоїдиту, системного вовчака або розсіяного склерозу.
Аналіз крові на С-реактивний білок також корисний у разі підозри на онкологічні захворювання, серцево-судинні (включно з інфарктами), а також інфекції після операцій і реакції відторгнення трансплантата.
У медичній практиці таке дослідження представляє особливу важливість, оскільки багато з перерахованих вище недуг дають про себе знати не одразу або їх важко виявити на ранніх стадіях. Важливо й те, що рівень білка СРБ у відповідь на ефективне лікування швидко знижується, що дає змогу контролювати проведену терапію.
Сьогодні лабораторії дають можливість провести два види аналізу на С-реактивний білок — стандартний і високочутливий, який позначається як hs-CRP. Стандартний аналіз використовують у тестах, вищих за 10 мг/л, тобто визначеннях із широким діапазоном, коли в організмі вже є значний запальний процес. Якщо ж ми хочемо точно виміряти значення СРБ за низьких концентрацій, коли запальний процес тільки починається, актуальним як ніколи стане аналіз hs-CRP. Його часто призначають людям із підозрою на серцево-судинні захворювання, як-от ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда або інсульт. Це пов'язано з тим, що СРБ виробляється і в артеріальних судинах, тому в беззапальний період його можна використовувати для оцінки серцево-судинного ризику в пацієнтів, які не мають тривожних симптомів. Передбачається, що рівень СРБ нижче 1мг/л означає низький серцево-судинний ризик, СРБ у діапазоні 1-3 мг/л — помірний ризик, а рівень вище 3 мг/л — високий серцево-судинний ризик.
У яких випадках проводять аналіз на СРБ
Тест на С-реактивний білок (СРБ) неспецифічний. Проводиться для виявлення запалення, якщо є підозра на пошкодження тканин або запальний процес в організмі, але він не дає змоги локалізувати запалення або встановити його причину. Аналіз на С-реактивний білок не є діагнозом, але в поєднанні з іншою інформацією, такою як ознаки і симптоми, та іншими тестами, може ідентифікувати гостре або хронічне запалення.
Визначення СРБ проводять у хворих із хронічними запальними захворюваннями з метою виявлення загострення патології та/або оцінки ефективності лікування.
Іноді аналіз на СРБ проводять у поєднанні з тестом ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів), який також виявляє запалення. І хоча, СРБ недостатньо специфічний для постановки діагнозу конкретного захворювання, але є загальним маркером інфекції та запалення, що вказує на необхідність додаткового обстеження або продовження терапії.
Це цікаво! Сучасна медицина почала вивчати С-реактивний білок як маркер ризику посттравматичного стресового розладу. Дедалі більше даних вказує на те, що ПТСР незмінно пов'язане з більш високим рівнем циркулюючого запального білка.
Інтерпретація результатів C-реактивного білка
Багато пацієнтів ставлять собі запитання, як правильно інтерпретувати результат СРБ і коли він вказує на запалення в організмі. Медицина встановлює конкретні норми рівня СРБ у крові, але варто пам'ятати, що на концентрацію такого білка впливають вік, стать, фізична активність, супутні захворювання і навіть раса. Тому ці фактори необхідно враховувати під час аналізу результатів дослідження С-реактивного білка крові, а також інших даних пацієнтів.
Нормальна концентрація СРБ у сироватці крові здорових людей нижче 5 мг/л. У огрядних людей, курців і хворих на артеріальну гіпертензію нормою буде вважатися показник нижче 10 мг/л. А ось концентрація, вища за 10 мг/л, найімовірніше, вказує на запальне захворювання, що протікає в організмі.
Якщо рівень СРБ у крові знижується, це означає, що ваше самопочуття поліпшується, а запалення зменшується. Якщо результат нижче 10 мг/л, клінічно активного запалення вже немає.
Що ще ви маєте знати? Рівні СРБ можуть підвищуватися до кінця вагітності та у жінок, які приймають пероральні гормональні контрацептиви або замісну гормональну терапію (наприклад, естрогени). Вищі значення СРБ також спостерігалися у людей з ожирінням.