Офтальмохірург розказав про кришталики при катаракті як високотехнічний виріб: види, переваги

8 февраля 2025

Андрій Красуцький, офтальмохірург, член Європейського товариства катарактальних і рефракційних хірургів, 18 років практики

Штучні кришталики, або інтраокулярні лінзи (ІОЛ), є надважливим винаходом, який допомагає врятувати зір і дає змогу вести повноцінне життя: робити буденні справи, працювати за комп’ютером, безпечно водити машину. Проте вони не є панацеєю, що врятує в усіх випадках. Тож поговоримо, які завдання виконує штучний кришталик і як обрати той різновид, що підійде саме вам. Відповідаю на найчастіші питання

Штучний дорівнює природному?

Згадаймо спочатку важливі складові, які відповідають за якість та гостроту зору. Це рогівка, що заломлює світло, кришталик та внутрішньоочні м’язи, що фокусують зір на різні відстані, і сітківка – нейротканина, що передає зображення у мозок.

Коли наш кришталик з віком або через негативні чинники втрачає свою еластичність та прозорість, ми починаємо гірше бачити. Спочатку на певну відстань – так розвивається пресбіопія, або вікова далекозорість. А далі й загалом світ наче огортає туман: зображення стає розмитим, двоїться, кольори тьмяніють – і це вже катаракта. Якщо нічого не робити, зір погіршуватиметься все більше, аж до цілковитої сліпоти.

Як треба діяти? Не зволікати й замінювати змутнілий кришталик на ІОЛ, адже вона виконує ті самі функції – фокусує картинку на сітківку. Отже, штучний кришталик є цілковитим аналогом природного, це високотехнологічний виріб, що рятує мільйони людей від втрати зору, інвалідизації, а часто-густо й від необхідності носити окуляри чи лінзи.

В яких випадках рекомендована операція із заміни кришталика?

Є кілька показань до встановлення штучного кришталика. Звісно, що основне – хірургічне втручання для видалення катаракти з імплантацією ІОЛ.

Однак такі операції проводяться й людям будь-якого віку без катаракти. Наприклад, для корекції міопії (короткозорості), гіперметропії (далекозорості), астигматизму, якщо не можна виконати лазерну корекцію.

Пресбіопія також може бути показанням для заміни кришталика на мультифокальну інтраокулярну лінзу. Вона дає змогу бачити однаково добре і на близьку, і на далеку відстань.

Або штучний кришталик встановлюють з косметичною метою, коли бажаєте мати гарний зір і не залежати від окулярів.

Чи буде 100-відсотковий зір після операції?

Ще раз наголошу, що зір є комплексним показником. Його забезпечує зоровий аналізатор, який складається:

  • з оптичної системи, до якої належить і кришталик;
  • сітківки, що сприймає світло і створює зорові образи;
  • зорового нерва, який передає сигнал від сітківки до кори головного мозку.

Коли в людини є проблеми, що знижують гостроту зору в інших структурах зорового аналізатора – у сітківці, зорових нервах, корі головного мозку, то навіть найдосконаліший і найдорожчий штучний кришталик не зможе забезпечити 100-відсотковий зір. Та хочу зауважити: попри те, що він є лише малою частиною цієї системи, без ідеально прозорого кришталика гарний зір неможливий.

Отже, якщо до розвитку катаракти у вас не було проблем із сітківкою, зоровими нервами та головним мозком, після заміни кришталика ви чудово бачитимете.

Які бувають кришталики?

Концептуально ІОЛ поділяються на такі групи:

  1. Найпростіші – сферичні монофокальні (монофокусні), які дають гарний зір на якусь певну відстань. Наприклад:

    • на 35-49 см – для читання й роботи з документами;
    • на 70-80 см – для праці за комп’ютером;
    • від 1 метра – для водіння, стрільби тощо.

    Такі кришталики потребують використання окулярів для далі чи близької відстані. Досконаліший варіант монофокальних ІОЛ – асферичні, вони дають кращу якість зору порівняно зі сферичними, але теж вимагають окулярів.

  2. Мультифокальні (багатофокусні) кришталики завдяки особливостям своєї оптики забезпечують високу гостроту зору на будь-яку відстань без окулярів. Сучасні погляди на хірургію катаракти полягають не лише у видаленні природного змутнілого кришталика й імплантації штучного, а передбачають цілковите відновлення функцій зорового аналізатора, до якого належить зір на всіх дистанціях без окулярів. Отже, порівняно з монофокальними мультифокальні кришталики є найкращою альтернативою.

    Однак вони мають низку вимог:

    • відсутність вираженої патології інших структур зорового аналізатора;
    • через особливості роботи мультифокальної оптики такі кришталики з обережністю рекомендують людям з високими вимогами до якісного зору вночі, зокрема водіям, далекобійникам, машиністам, пілотам;
    • мультифокальні ІОЛ потребують нейроадаптації, іншими словами мозок повинен навчитися з ними працювати. У всіх це забирає різний час – від кількох годин чи днів до кількох місяців (у рідкісних випадках).
  3. Поряд з мультифокальними кришталиками останніми роками в офтальмохірургії застосовуються ІОЛ іншого типу – EDOF. Вони забезпечують однаково якісний зір за будь-яких умов освітлення, але компромісом залишається зір на близькій відстані. Тобто на середню й дальню дистанцію ви бачитимете відмінно, а достатньо – на відстань руки, наприклад для використання смартфона, планшета, комп’ютера. Якщо ж треба виконувати роботу з дрібними деталями – шити, паяти, прив'язати гачок до вудочки, можуть знадобитися окуляри.

  4. Також варто згадати про астигматичні кришталики, що показані людям з астигматизмом. Вони можуть бути асферичні, мультифокальні та EDOF.

Чи залежить якість зору від вартості кришталика та його виду?

Це питання турбує багатьох пацієнтів. Відповім: так, однозначно. Як я вже говорив, чим більше властивостей має кришталик, тим якісніший зір він забезпечує. І звісно, його вартість буде вища.

Якщо під якістю розуміти й незалежність від окулярів, то мультифокальні та EDOF кришталики – найдорожчі, асферичні – дешевші, сферичні – найдешевші.

Крім того, варто зазначити важливу властивість кришталика протидіяти розвитку вторинної катаракти. Згідно зі світовою статистикою це фізіологічне явище виникає у 20-50 % випадків у перший рік після операції із заміни ІОЛ. Важливо розуміти, що мутнішає не сам кришталик, а структура, куди він імплантований. Частота залежить від віку пацієнта та самого кришталика: виробники – лідери ринку вкладають великі кошти в розроблення матеріалів та архітектури ІОЛ, які убезпечують появу вторинної катаракти.

Я можу самостійно обрати кришталик?

З урахуванням розмаїття кришталиків, їх властивостей, показань та протипоказань до імплантації тих чи інших видів людині дуже складно розібратися з вибором самостійно. Як свідчить практика, багато пацієнтів витрачають на це чимало часу та емоцій, малюють собі в уяві якусь ідеальну лінзу, а коли зрештою потрапляють на консультацію і дізнаються всі нюанси, їхні мрії руйнуються.

Тож краще докласти зусиль у пошук досвідченого хірурга та хорошої клініки, де після обстеження й огляду, на консультації, разом із лікарем підібрати відповідний саме для вас вид кришталика.

zdravoe.com

Хочешь узнать больше - читай отзывы

← Вернуться на предыдущую страницу

Читайте также:

ШІ наступає: мільйони людей ризикують своїми робочими місцями 8 февраля 2025

ШІ наступає: мільйони людей ризикують своїми робочими місцями

На Алясці зник літак з десятьма людьми на борту 8 февраля 2025

Літак авіакомпанії Bering Air знаходився приблизно за 19 км від берега, коли його координати були втрачені.

Як правильно протестувати навушники перед покупкою 8 февраля 2025

При тестуванні навушників важливо перевірити якість звуку, зручність використання та надійність конструкції. Правильна перевірка допоможе вибрати модель, яка відповідає вашим вимогам до звучання та комфорту

 

Вас могут заинтересовать эти отзывы

Чернышевская,54 0.6
Чернышевская,54

Отзывов: 1

Сеть 911  
Сеть 911

Отзывов: 1

4 пологовий 3.3
4 пологовий

Отзывов: 1

Каталог отзывов





×

Выберите область поиска

  • Авто
  • Одяг / аксесуари
  • Роботодавці
  • Інше