Кожна восьма жінка в світі бореться з раком молочних залоз (РМЗ). Сім жінок, які не мають діагнозу, перебувають у групі ризику. Особливо — пацієнтки з мутаціями генів BRCA1 і BRCA2.
Про те, чи варто видаляти груди у разі генетичної схильності до розвитку раку молочних залоз, розповіла лікарка онкологиня-мамологиня в клініці ISIDA Габелко Юлія Андріївна.
Процес генетичних мутацій. Гени BRCA1 і BRCA2 виробляють білок з ідентичною назвою BRCA1 і BRCA2. Завдання цього білка — допомагати генам виправляти помилки в структурі нашого ДНК і контролювати процес ділення клітин. Наприклад, BRCA1 "зшиває" розриви в ДНК після спонтанних ушкоджень і відповідає за незмінність генетичного коду.
Наш ДНК складається з нуклеотидів — постійно повторюваних блоків. Кожен такий блок містить одне з чотирьох азотистих основ — тимін, аденін, цитозин або гуанін. Коли в блок, тобто в структуру ДНК, вбудовується зайвий цитозин, відбувається генетична поломка. Це спостерігається і у разі втрати потрібного тиміну або аденіну. Після цього гени BRCA1 і BRCA2 виробляють укорочений білок з порушеною структурою і функціями. Він має неправильну амінокислотну послідовність і неправильно згортається. Це дозволяє поламаним (мутантним) клітинам безконтрольно розмножуватися. Протягом життя мутації накопичуються, що й призводить до розвитку раку.
Наявність мутацій в генах BRCA1 і BRCA2 може бути генетично зумовленим — рак молочної залози був у родичів першої лінії. Це мама, бабуся, сестра, тітка. Також мутації виникають, коли на них впливають "подразники" — алкоголь, куріння, ожиріння — чи спонтанно.
Для того, щоб дізнатися про наявність чи відсутність мутацій в генах BRCA1 і BRCA2, потрібно зробити тест. Тестування показано:
жінкам, в сімейній історії яких кровний родич першої лінії хворів/хворіє на рак молочної залози або рак яєчників;
пацієнткам, у яких був рак однієї молочної залози або рак яєчників;
за бажанням, якщо неможливо проаналізувати сімейну історію хвороб.
Профілактична мастектомія. Наявність мутацій в генах BRCA1 і BRCA2 завжди призводить до виникнення раку молочних залоз — це питання часу. Тому жінці рекомендується спланувати індивідуальну програму спостереження — оглядати молочні залози у мамолога-онколога щонайменше раз на пів року. Це ж стосується і пацієнток, у яких підтверджених мутацій немає, але рак був у родичів першої лінії. За постійного спостереження і лікар зможе побачити розвиток раку на першій стадії, що підвищує шанси на успішне лікування.
Другий варіант — профілактична або превентивна мастектомія. Її сенс полягає у видаленні молочної залози або залоз за підтвердження мутацій в гені BRCA1 і/або в BRCA2. Мутації BRCA1 і BRCA2 не єдині, але зустрічаються найчастіше — на них припадає близько 60-65% всіх видів раку молочних залоз. Органозберігальна операція за наявності мутацій не виправдана — рак може виникнути в молочній залозі повторно. Тому що січуть тільки новоутворення, а молочна залоза залишається.
Після двосторонньої мастектомії (втечуть обидві груди) ризик виникнення РМЗ скорочується приблизно до 3-5%. Він не зникає повністю, оскільки невелика кількість клітин молочної залози може зберегтися. До проведення операції цей ризик, за наявними даними, становить від 72% до 80%.
Дівчатам, у яких РМЗ присутній у сімейній історії, рекомендується спостерігати молочні залози з 25 років. А молочні залози видаляти до 40 років. Однак превентивна мастектомія проводиться тільки за бажанням пацієнтки — лікар не може рекомендувати операцію або наполягати на хірургічному втручанні. Можливо, жінці морально легше спостерігати за станом молочних залоз. Налаштуватися на операцію без очевидного свідчення — уже наявного злоякісного новоутворення — складно. Крім того, кожен клінічний випадок — це окрема історія, тому потрібен індивідуальний підхід.
Профілактичні заходи. Рак молочних залоз розвивається безсимптомно, а отже, вимагає уважності. Якщо ваша мама чи бабуся хворіли на рак молочних залоз, не полінуйтеся зробити тест на мутації в генах BRCA1 і BRCA2. При відсутності РМЗ в сімейної історії робіть ультразвукову діагностику грудей або мамографію раз на рік. Після кожної менструації — самостійний огляд грудей.
Доведено, що алкоголь підвищує ризик виникнення РМЗ — піднімає рівень естрогену в крові. Намагайтеся не зловживати спиртним, оскільки близько 70% пухлин у грудях — гормон-чутливі.
Профілактична мастектомія може вас лякати, але відчувати страх і тривогу нормально. Знайдіть лікаря, який вас заспокоїть і допоможе розібратися в ситуації, ні до чого не схиляючи. Якщо ви боїтеся побачити своє тіло без грудей, обміркуйте можливість проведення реконструктивної маммопластики. Під час видалення молочних залоз хірург зможе відразу встановити силіконові імплантати.
Бережіть себе!
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы