Естрогени необхідні для багатьох процесів, що відбуваються в організмі жінки. У період статевого дозрівання естрогени потрібні для правильного розвитку всіх жіночих ознак, включно з ростом матки і фаллопієвих труб. Крім того, естрогени впливають на жіночу фертильність, лібідо, а також на менструальний цикл і загальне згортання крові. Ці гормони також важливі для стану шкіри та психічного здоров'я. Тому, нестача естрогенів часто пов'язана з розвитком у жінок різноманітних неприємних симптомів.
Які ознаки дефіциту естрогену та як виправити низький рівень цього гормону, розповідає лікарка сімейної медицини Кристина Шевченко.
Естроген — що це, якими властивостями володіє цей жіночий статевий гормон
Коли ми говоримо про естрогени, ми маємо на увазі стероїдні гормони — естрон (Е1), естрадіол (Е2) і естріол (Е3), кожен із яких має дещо різні ефекти і різні лабораторні стандарти. Синтез гормонів групи естрогенів відбувається в яєчниках і в невеликій кількості в жировій тканині, плаценті, кістках і головному мозку. Основна роль естрогенів у жінок полягає в підтримці розвитку статевих ознак (розвиток статевих органів і молочних залоз), регуляції менструального циклу, підготовці слизової оболонки матки до імплантації ембріона, збереженні вагітності, регуляції ліпідного, білкового, а також кальцієвого обміну (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538260/).
Естрогени також чинять захисну дію на стінки судин, підвищують згортання крові та благотворно впливають на психоемоційний стан. Примітно, що невелика кількість естрогенів є й у чоловіків, у цьому разі вони відповідають за регуляцію статевого потягу і дозрівання сперматозоїдів.
Причини зниження рівня естрогенів в організмі
Дефіцит естрогенів є фізіологічним явищем у жінок у постменопаузі. Це пов'язано з припиненням секреторної діяльності яєчників, які найбільшою мірою відповідають за синтез естрогенів. Дефіцит естрогенів у молодому віці, як правило, спричинений численними патологіями, які поділяються на дві групи — первинна і вторинна недостатність яєчників.
Дефіцит естрогенів за первинної недостатності яєчників може призвести до таких станів, як:
Своєю чергою, вторинна недостатність яєчників і пов'язаний з нею дефіцит естрогенів можуть бути спричинені такими факторами як:
застосування препаратів, що пригнічують овуляцію;
Лікар часто призначає аналіз на естрогени з одночасним визначенням інших статевих гормонів — прогестерону, лютеїнізуаційного гормону (ЛГ), фолікулостимуляційного гормону (ФСГ) і пролактину (ПРЛ).
Симптоми дефіциту естрогену
Дефіцит естрогену спричиняє широкий спектр симптомів, основним з яких є порушення регуляції менструального циклу. Інші загальні симптоми включають в себе:
Дефіцит естрогену також пов'язаний з ризиком розвитку деяких захворювань, таких як інфекції сечовивідних шляхів і остеопороз. Крім того, низька концентрація гормону в організмі може спричинити проблеми з нетриманням сечі.
Дефіцит естрогенів — коли згадати про аналізи
Усі жінки схильні до ризику дефіциту естрогену. Однак є деякі особливі ситуації, коли цей ризик збільшується. Тому в кожному з наступних випадків варто не забувати регулярно перевіряти концентрацію цього гормону:
Тестування на рівень естрогенів також варто проводити в разі безпліддя, значного зниження лібідо і порушення менструального циклу.
Дефіцит естрогенів — лікування. Як збільшити концентрацію гормона
Під час лікування дефіциту цього гормону як їхнє доповнення використовують натуральні та синтетичні естрогени. Такі лікарські препарати можна використовувати як перорально, так і вагінально, випускаються засоби у вигляді таблеток, свічок, кремів.
Також лікар може додатково порекомендувати препарати для полегшення симптомів дефіциту естрогенів, наприклад вагінальні зволожувальні гелі з гіалуроновою кислотою. Крім того, слід подбати про правильне харчування — меню має бути багате на фітоестрогени. Це органічні сполуки рослинного походження, що характеризуються структурою та дією, подібними до естрогенів. Тож раціон харчування слід урізноманітнити такими продуктами, як бобові, цвітна капуста, броколі, олія примули вечірньої, соєві боби.