Сонний параліч, або сонний ступор – один із розладів сну, перехідний стан між неспанням і сном. Він характеризується м'язовою слабкістю. Це напрочуд поширений стан, коли частина вашого мозку прокидається, а тіло залишається тимчасово паралізованим.
Про йдеться у матеріалі BBC.
Такий розлад сну іноді супроводжується прискореним серцебиттям, підвищеним потовиділенням і може тривати від декількох секунд до 15-20 хвилин.
За словами людей, які страждають цією недугою, під час сонного паралічу вони відчувають страх та нерозуміння, які можуть супроводжуватися галюцинаціями, занепокоєнням.
24-річна Вікторія пригадує, що коли їй було 18 і у неї стався сонний параліч, вона бачила жахливі галюцинації.
"Я прокинулася і не могла рухатися. Я побачила фігуру, схожу на гремліна, яка ховалася за шторою. Вона стрибнула мені на груди. Я подумала, що потрапила до іншого виміру. І найстрашнішим було те, що я не могла кричати. Це було так яскраво, так реально", - розповіла дівчина.
Люди можуть бачити під час галюцинацій демонів, привидів, прибульців, зловмисників чи навіть померлих родичів. Вони можуть бачити частини свого тіла, що ширяють у повітрі, або власних клонів, що стоять біля ліжка.
Донедавна існувало мало інформації щодо того, скільки людей страждають на сонний параліч. Але 2011 року клінічний психолог Браян Шарплесс, який зараз є доцентом коледжу Святої Марії в Мериленді, зробив найповніший на сьогодні огляд цього стану. Він розглянув дані 35 досліджень, які охоплювали п’ять десятиліть і понад 36 000 добровольців.
Шарплесс виявив, що сонний параліч зустрічається частіше, ніж вважали раніше, причому хоч раз відчували його майже 8% дорослих. Цей показник був значно вищий серед студентів університетів (28%) та психіатричних пацієнтів (32%).
Чому відбувається сонний параліч
Вночі наше тіло проходить чотири стадії сну. Остання стадія називається швидким сном, або REM. Саме тоді нам сняться сни. Під час фази REM мозок паралізує м’язи – ймовірно, щоб завадити нам фізично робити те, що ми бачимо уві сні, та не завдати собі шкоди.
Але іноді – і вчені досі не впевнені, чому – сенсорна частина мозку передчасно виходить із фази REM. Тоді ви відчуваєте, що прокинулися. Але інша частина вашого мозку все ще перебуває у фазі REM і все ще надсилає нейромедіатори, щоб паралізувати м’язи.
"Сенсорна частина мозку стає активною. Ви прокидаєтеся психічно, але фізично ви все ще паралізовані", - пояснюють науковці.
Сонний параліч також може бути ознакою нарколепсії – більш серйозного розладу сну, за якого мозок не в змозі регулювати режим сну та неспання, що змушує людей засинати у невідповідний час.
Лікарі кажуть, що сонний параліч частіше виникає, коли людина недосипає. Деякі люди, що страждають на нього, також вважають, що він є більш імовірним, коли вони засинають на спині, хоча пояснення цьому немає.
Найпоширенішим підходом до лікування сонного паралічу є просвітницький: пацієнтам розповідають про наукове підґрунтя цього розладу та запевняють, що їм нічого не загрожує. Іноді використовують медитаційну терапію.
Проте у більш серйозних випадках можуть застосовувати ліки, зокрема селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС), які зазвичай використовуються для лікування депресії, але які також мають побічний ефект пригнічення швидкого сну.
Нагадаємо, вчені назвали щоденну звичку, яка погіршує роботу серця.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы