Чи варто носити сонцезахисні окуляри взимку та навіщо це робити, пояснює офтальмохірург клініки "Новий Зір", лікар з понад 30-річним досвідом Михайло Білий.
Як наш зір сприймає світло?
У нашому оці є "вбудований" фільтр, який регулює, скільки світла може потрапити на сітківку. Ви бачите цей фільтр постійно, у дзеркалі та на фото — адже це зіниця. Коли видається дуже сонячний день і світла багато, зіниця звужується. А от коли світла мало — навпаки, розширюється, аби "вхопити" якомога більше доступного світла.
Водночас зіниця фільтрує не лише видиме, а й так зване невидиме світло — ультрафіолетове. Саме воно впливає на здоров’я ока, і якщо ультрафіолетового випромінювання занадто багато, очі можуть пересихати, червоніти й боліти.
У нормі ваш "вбудований" фільтр може сам впоратися із захистом від шкідливого випромінювання, але іноді йому потрібна допомога — сонцезахисні окуляри.
Коли потрібно носити сонцезахисні окуляри?
Отже, взимку майже нікому не треба носити окуляри? Не зовсім. Так, взимку сонця значно менше, та й сонячні дні трапляються доволі рідко, тому людину в сонцезахисних окулярах можна побачити нечасто. І якщо око здорове, їх можна не носити.
Але існують ситуації, коли навіть взимку сонця занадто багато, і хоча зіниця звузиться, цього буде недостатньо, щоб вберегти око. Так стається, наприклад, у сонячні засніжені дні, коли світло відбивається від білого снігу і засліплює кожного. Це ж правило діє на гірськолижних курортах, коли снігу багато, і щоб захистити зір та бачити далі свого носа, потрібно користуватися окулярами.
І повертаючись до того, що взимку окуляри не потрібні, якщо очі здорові — на жаль, зараз дуже мало людей з ідеальним зором. Стрес, втома, скролинг соцмереж перед сном — усе це впливає на погіршення зору, особливо коли ви мешкаєте в місті. Якщо ви хочете потурбуватися про свій зір, ви можете придбати сонцезахисні окуляри з захистом від ультрафіолету.
Як обрати якісні окуляри?
В ідеальному світі усі сонцезахисні окуляри мають захист від ультрафіолету і бережуть очі від уражень світлом. На жаль, досі не всі виробники відповідально до цього ставляться, тому якщо ви купуєте окуляри не в перевіреній оптиці, а, наприклад, на популярному сайті, де продається все, що завгодно, можете зробити тільки гірше.
Адже коли ви надіваєте затемнені окуляри, ваші зіниці одразу розширюються, щоб отримати більше світла. А оскільки від ультрафіолету захисту немає, на око потрапляє багато шкідливого випромінювання. Якщо у вас вже є окуляри, але ви не впевнені, чи бережуть вони від ультрафіолету, перевірте їх у найближчій оптиці.
А коли купуєте нові окуляри, крім наявності ультрафіолетового фільтра, звертайте увагу на такі фактори: