Тайм-менеджмент наблизить щастя

22 марта 2013

Привіт, моє місто, привіт, кияни. Це проект «Живи корисно» на радіо «Київ98FM». Як часто у вашому житті бувають аврали, дедлайни і завалені через брак часу проекти? Ви не задоволені, а виправити ситуацію просто і можна. Гостем сьогодні є Олексій Капуста – провідний український тренер з тайм-менеджменту та особистої ефективності.

- Доброго ранку. І, власне, знаючи, що в вашому житті було радіо і була радіожурналістика, я, як людина, яка багато часу віддала радіо, розумію, що це досить організовані люди. Тому з організованістю у вас, певно, проблем ніколи не було?

- Навпаки. Я зайнявся тайм-менеджментом і почав вивчати цю тему, а потім почав практикувати саме від того, що я відчував певний дискомфорт від власної неорганізованості, від того, що я щось забував, щось упускав. І в один чудовий момент до мене прийшла ідея, що, напевно, цьому можна якось навчитись. Я маю на увазі, певної організованості, певному інструментарію. Я почав вивчати, ходити на тренінги, читати книжки, і зрозумів, що так, це правда, цьому можна навчитися. Що є велика царина, яка називається тайм-менеджмент, і вона постійно розширюється за рахунок нових ідей, нових ініціатив, нових теорій. І зараз я дуже сподіваюся, що я краще організований, ніж раніше.

- Тобто виходить, що знаючи якісь секрети, таємниці тайм-менеджменту, можна з 24 годин зробити, ну, хоча б, 30, встигнути зробити те, що заплановано?

- Можна. Завжди треба запитувати себе: а що треба, і чи це треба? Тобто, якщо ви запланували на день сто якихось справ, то перше питання, яке ви маєте собі поставити: «чи всі сто мені дійсно треба робити?». А вже потім, коли ви дасте повну відповідь на це питання, наступне питання «як це зробити?». В моїй практиці, коли є великий список справ, і коли цей список перевіряєш, чи воно дійсно потрібно, то до кінця цієї перевірки доживає половина.

- Тобто, перевіряти через якийсь певний період часу, проміжок, чи після виконання якоїсь основної роботи?

- Перевіряти, напевно, на етапі самого планування. Тобто, коли ви вранці або ввечері сідаєте і складаєте такий список, то є спеціальні перевірочні запитання, які допомагають зрозуміти: воно дійсно треба, чи ні. Одне з таких запитань звучить простим чином: «Яким чином ця справа просуне мене до виконання моїх стратегічних цілей?». Тобто, якщо я бачу дуже чіткий зв'язок між тим, що я роблю сьогодні, завтра, щоденно, і тим, що я просуваюсь до виконання своїх стратегічних цілей, тоді ця справа проходить перевірку. Якщо я маю великі сумніви, і не розумію, навіщо я це роблю (тому що соціум вимагає, або так прийнято), то ці справи мусять бути переосмислені, тому що вони фактично не несуть користі в нашому житті.

- Виходить, тайм-менеджмент треба поєднати з таким поняттям як навчитися казати «ні»?

- Безумовно. Багато хто вважає комунікаційні навики і навик казати «ні» органічною частиною тайм-менеджменту. І все, що стосується делегування, все що стосується того, як себе вивільнити для дуже важливих справ або справ, які приносять задоволення.

- До речі, ви сказали, ввечері чи вранці планувати. Та коли ж краще планувати свій день?

- Класика говорить, що найкраще планувати тоді, коли у вас організм і його розумова частина працює на максимальній потужності. Відповідно, якщо ви жайворонок, то це краще робити вранці. Якщо ви сова, то краще робити ввечері.

- Досить часто говорять, що тайм-менеджмент необхідний керівнику, тому що він організує роботу всього підприємства. Звичайній людині навіщо тайм-менеджмент? Хіба я не знаю, що мені треба зробити? Чи тайм-менеджмент потрібен кожному?

- Давайте почнемо з запитання «а навіщо він взагалі потрібен?». Якщо ви думаєте, що він потрібен для того, аби зробити те, що ви запланували, то це не зовсім правильна відповідь. Якщо узагальнювати, то правильна відповідь – тайм-менеджмент потрібен, щоб бути максимально щасливим. Тобто для того, щоб кожний день проживати з повним відчуттям щастя і гармонії. З тієї точки зору будь-яка людина незалежно від посади зацікавлена в тому, щоб відчувати щастя і гармонію. Відповідно, тайм-менеджмент може бути корисний кожному.

- Жінки і чоловіки. Кажуть, що жінки зазвичай менш організовані. Можете підтвердити цю теорію, чи сказати, що ні, і зовсім все не так?

- Я не думаю, що жінки менш організовані. Я думаю, що жінки приймають рішення більш на інтуїтивному рівні, але дуже часто ці рішення бувають набагато глибшими і вірнішими, і далекогляднішими, ніж у чоловіків. Ставлення до часу у жінок і чоловіків трошки різне. Чоловіки більш адміністративно орієнтовані, жінки більш інтуїтивні. Але і ті, й інші більше практикують тайм-менеджмент. І у тих, і у інших можна бачити дуже великі успіхи в цьому.

- Зараз лавина інформації щохвилини. Розібратися в ній іноді дуже складно. Як навчитися розставляти пріоритети і відчувати, що ось це головне в загальній картинці?

- Це ключове питання, наріжний камінь, відправна точка до всього тайм-менеджменту. Все починається с того, що розставляються пріоритети. Тому що пріоритети, це фільтр, яким ви заміряєте або оцінюєте свої дії. І коли ми говоримо про пріоритети, то найперше треба спробувати знайти відповідь на запитання «що мене робить щасливим?», «чого мені в житті хочеться?», і, можливо, від цього поставити якісь цілі в житті. «Навіщо я живу?», «яку я хочу досягти одну чи кілька цілей найближчими роками?», «чи зробить це мене щасливим?». Таке самокопання, самозаглиблювання з одного боку не дуже просте, з іншого – дуже корисне. Тому що ви отримуєте фільтр, через який можна подивитися на будь-яку щоденну рутину, і вам одразу буде зрозуміло, чи це те, що мені потрібно, чи це те, що мені приносить щастя, користь, чи це те, що приближує мене до моїх стратегічних великих цілей, чи ні. Я дуже рекомендую це зробити.

Є кілька технік, одна з них дуже відома. Вона описана в кількох книжках. Я рекомендую прочитати книжку автора, прізвище якого Мартін Селігман. Це дуже відомий американський психолог, який написав багато книжок на тему щастя. Одна з таких технік – поставити в вашому смартфоні програму, яка час від часу нагадує про себе і запитує «чим ти зараз займаєшся і що зараз відчуваєш?». Якщо ви занотовуєте 2-4 рази на день протягом 2-3 тижнів, чим ви займаєтесь, і ставите якийсь знак «я щасливий, я нещасний, я так себе почуваю», то через 2-3 тижні ви побачите вже певні тенденції. Ви побачите, що певні заняття приносять вам наснагу. Ви відчуваєте силу від цього, а інші заняття цю енергію, навпаки, відбирають. І це дуже гарна підказка для того, що вам хочеться робити, в чому ви можете досягти певних величин, і навпаки, чого робити не треба, бо це загублює ваше життя.

- Тобто, виходить, що зазвичай ми живемо інтуїтивно, не контролюючи, що ми робимо. Тайм-менеджмент і фільтрування допомагає нам контролювати ситуацію.

- Я би сказав, керувати собою і відчувати більше контролю за своїми емоційними станами. Я абсолютно не маю жодних претензій до людей, які живуть інтуїтивно і кажуть, що вони щасливі без тайм-менеджменту. Тобто, поки ти щасливий без тайм-менеджменту, тобі не має сенсу в цю сторону дивитись. Але якщо ти відчуваєш, що щось не виходить, або виходить не так, як ти хочеш, або дійсно є така банальна проблема, як не вистачає часу. Або ти не задоволений якістю завдань, які виконуєш, або в житті щось не вдається, тоді є сенс подивитися на ці інструменти і дати собі відповідь на запитання «воно моє чи не моє?», «воно дає мені натхнення?», «я хочу цим займатися?», «я вірю в це?». Якщо вірю, то воно буде працювати.

- Я думаю, що для декого розуміння і прийняття тайм-менеджменту може кардинально змінити життя і професію?

- Так, у мене є кілька дуже емоційних прикладів, коли люди, які приходили на мій тренінг 2-3 роки тому, прийшли нещодавно. Я запитував: «Навіщо ви приходите у другий раз?». Ці люди кажуть, що після першого тренінгу настільки змінили своє життя, настільки виконали всі програми, які ми написали 2 роки тому, що зараз вони хочуть перезарядитися, отримати набір інструментів, щоб вирішувати завдання іншого масштабу. І для мене це найкраща плата і сенс того, що я роблю. Коли я бачу, що ці інструменти людям дуже допомагають змінити життя.

- Зараз з’явилося багато різних сучасних гаджетів і технічних новинок. Вони допомагають чи навпаки, заважають нашому правильному формуванню розуміння часу?

- Залежить від того, як ви використовуєте ці новинки. Мені особисто допомагають. Коли у мене є під рукою план на день, і коли під рукою є стратегічні цілі на півроку, на рік і далі, і ти можеш в будь-який момент подивитися. З іншого богу є такі люди, гаджетомани, які роблять своє спілкування с гаджетом самоціллю і не відчувають, що гаджет може у них просто відбирати час. Коли вони можуть робити щось корисне для себе або для суспільства, вони витрачають час на гаджет.

- Соціальні мережі. Нині це не тільки можливість бути be in touch з усіма, з ким ти спілкуєшся. Вони ще дають можливість знати певні новини – таке «сарафанне радіо», яке працює на 200%. Але певною мірою, соціальні мережі – це те, що з’їдає наш час.

- Насправді, багато чого з’їдає наш час. І ми досить рідко знаємо про це – ми не знаємо, що саме з’їдає наш час. Для того, щоб знати, у тайм-менеджменті є такий корисний інструмент – хронометраж. Його суть полягає в тому, що протягом певного часу. Наприклад, тиждень-два просто записуєте все, що ви робите, а потім в кінці дня підраховуєте. Хронометраж дасть вам точну картинку того, що саме з’їдає ваш час. Якщо це соціальні мережі, то найпростіша порада – зробити певний ліміт. Наприклад, я сиджу в Фейсбуці 20 хвилин, а не 2 годині. Коли 20 хвилин проходять, дзвонить, наприклад, будильник, береш себе в руки і закриваєш.

- Для всього потрібна мотивація. Всі ми пам’ятаємо «Віднесені вітром», Скарлет О’Хара, яка казала «Я подумаю про це завтра». Прокрастинаторство – така проблема існує в сучасному світі. Як боротися з відсутністю мотивації?

- Якщо є мета, яка в цієї мети найбільша характеристика? З моєї точки зору, найбільша характеристика у мети це те, що вона тебе надихає. Відповідно, якщо в тебе є мета, яка тебе надихає, то важко собі уявити якусь прокрастинацію. Ти щось робиш, тобі це подобається, ти взагалі про час забуваєш. Прокрастинація – це коли є щось таке, що не дуже приємне, тобі це не хочеться робити і ти це відкладаєш. Таке є у житті, і ми нікуди не подінемося. Тобто обсяг певних завдань, які не дуже приємні, завжди будуть.

Є декілька найпростіших порад, як з цим бути. Перше, якщо ви ведете щоденник, і бачите, що є якась справа, яку ви відклали (записали один, другий, третій раз), візьміть собі за правило, якщо ви відкладаєте її в другий раз, то вона для вас є певним форс-мажором. Перше, що можна зробити, це просто уявити собі наслідки того, що ти будеш відкладати це нескінченно довго. І ти зрозумієш, що це треба зробити якнайшвидше. Друга техніка: визначить собі певний час, який призначений саме для того, щоб займатися такими не дуже приємними речами.

- На завершення розмови, що треба робити, з чого треба починати?

- Якби я визначав певну послідовність дій, то дія №1, я би сказав, запитати в себе «що робить мене щасливим? Що приносить мені щастя?». Крок №2 – спробувати знайти певні цілі, які наближують тебе до стану щастя. Крок №3 – спробувати визначати план на день або на тиждень, де буде більшість справ, які ти собі плануєш, із тієї категорії, яка безпосереднім чином наближає тебе до цих цілей. Якщо ви будете робити ці три кроки, я сподіваюся, відчуєте більшу гармонію в своєму житті.

- Чи обов’язково треба все це занотовувати?

- Так. У тренерів по тайм-менеджменту вважається, що якщо ти не занотував, то це просто мрія. А коли ти вже записав і усвідомлено до цього підійшов, то це вже не мрія, а певна мета, або навіть певний план. Якщо ви хочете зробити з абстрактної мрії план, до запишіть це, а потім спробуйте максимально конкретизувати цю мрію. І ваші підсвідомість і життєвий досвіт почнуть підказувати вам певні кроки, які будуть вам допомагати.

Хочешь узнать больше - читай отзывы

likar.info

← Вернуться на предыдущую страницу

Читайте также:

Топ-6 продуктів, які сприяють закупорюванню артерій 23 ноября 2024

Артерії — це життєво важливі "трубопроводи" нашого організму, які доставляють кров, кисень і поживні речовини до кожної клітини. Але певні продукти можуть поступово спричиняти їхнє закупорювання, збільшити ризик серцевих нападів та інших серцево-судинних захворювань.

У мережі рознесли новий трек "Супер мама" від авторки "Гарна українка я – я танцюю гопака": хто пише ці жахливі тексти 23 ноября 2024

У мережі рознесли новий трек "Супер мама" від авторки "Гарна українка я – я танцюю гопака": хто пише ці жахливі тексти? Найбільшої критики зазнали слова пісні

Допомагала чоловікам отримати інвалідність: поліцейські Києва викрили посадовицю МСЕК 23 ноября 2024

Допомагала чоловікам отримати інвалідність: поліцейські Києва викрили посадовицю МСЕК. Фото Зловмисниці загрожує до семи років з позбавлення волі

 

Вас могут заинтересовать эти отзывы

Отличный врач 5.0
Отличный врач

Отзывов: 1

Каталог отзывов





×

Выберите область поиска

  • Авто
  • Одяг / аксесуари
  • Роботодавці
  • Інше