За останнє десятиліття оздоровча культура на підйомі. Це відбулося частково завдяки соціальним мережам, і охоплює все більш молоду аудиторію. Але багато інформації, що поширюють в Інтернеті, особливо, щодо харчування, не має жодних доказів.
Про це пишуть фахівці, зокрема Крісті Гаррісон, зареєстрована дієтологиня та авторка нової книги "The Wellness Trap", передає yahoo.com.
Гаррісон розповіла лише про деякі з найпоширеніших міфів про харчування. Вона пояснила, чому потрібнонегайно від них відмовитися.
"Детоксикація" організму — міф
За словами Гаррісон, слово "детокс" — позбавити організм від токсинів або речовин — увійшло до культури оздоровлення. Будь то цукор чи соціальні мережі. Ці так звані детоксикації рекламуються як способи очищення тіла та розуму.
"Це дуже шкідлива тенденція для здоров’я", — каже Гаррісон, додаючи, що детоксикація зазвичай передбачає екстремальну чи обмежувальну поведінку. Очищення соками, харчові добавки та голодування рекламуються як способи детоксикації організму, каже Гаррісон, навіть якщо організм створений для самодетоксикації.
"Ваша печінка та нирки чудово справляються з видаленням токсинів в організмі без будь-якого втручання з вашого боку", — повідомила вона.
Екстремальні очищення не змусять ці органи працювати краще, додає вона, і вони, звичайно, не є необхідним заходом підтримки.
"Культура оздоровлення начебто розглядає печінку та нирки як фільтри в раковині, які забиваються сміттям. Багато говорять про необхідність детоксикації або очищення, щоб органи працювали належним чином. Але це просто неправда, наголошує вона. Якщо у вас немає захворювань печінки чи нирок або рідкісних випадків гострого отруєння... вам не потрібно нічого робити, щоб ваша печінка та нирки функціонували", — додала вона.
Міф другий про "лікування" соком
Соки перетворилися на панацею, яка може зцілити від низки захворювань. Це міф. Немає вагомих наукових доказів щодо очищення соками, але їх все ще рекламують як "пігулку" від усього.
За словами Гаррісон, будь-яка тенденція оздоровлення є тривожним сигналом, якщо її рекламують як ліки або спосіб допомогти з широким спектром різноманітних захворювань.
Вона додає, що сік селери, зокрема, залишається популярною тенденцією серед впливових людей і знаменитостей, і багато хто стверджує, що він сприяє швидкій втраті ваги, покращенню здоров’я кишечника, підвищенню рівня енергії та очищенню шкіри.
"Ймовірно, є дюжина хронічних захворювань, від яких сік селери нібито допомагає або навіть виліковує, наприклад, аутоімунні захворювання, захворювання шкіри, алергії чи розлади травлення. Але досліджень, які підтверджують ці твердження, вкрай бракує, — повідомила вона.
Хоча фрукти та овочі забезпечують організм вітамінами та поживними речовинами, вичавлювання з них соку не посилює ці переваги, повідомляють фахівці. Соки можуть бути чудовим доповненням до дієти разом із цільними, поживними продуктами, але пити їх як заміну чи очищення справді не варто.
"Чисте" харчування
Культура оздоровлення породила одержимість чистотою того, що ми їмо, каже Гаррісон.
"Передумовою чистого харчування є зосередження на споживанні цілісної їжі, уникнення оброблених продуктів, скорочення споживання цукру, обмеження насичених або транс-жирів, а також обмеження або уникання алкоголю та кофеїну. Одна справа — спробувати включити у свій раціон більше поживних продуктів, але чисте харчування часто є проблематичним прихованою дієтою", — каже Гаррісон.
Деякі дієти чистого харчування передбачають виключення цілих груп продуктів (наприклад, зернових або молочних продуктів) і надмірно обмежувальну поведінку. Найбільше лікарів тривожить те, як це може призвести до невпорядкованих харчових звичок або повномасштабної орторексії.
За даними Національного інституту здоров’я, нервова орторексія — це розлад харчової поведінки, що характеризується одержимістю здоровим харчуванням і пов’язаною з цим обмежувальною поведінкою. Це часто включає в себе фіксацію на стерильності їжі.
Міф про шкідливість всієї обробленої їжі
Моралізування їжі — або маркування певної їжі як "хорошої" чи "поганої" — є одним із найшкідливіших міфів культури здоров’я, каже Гаррісон.
"Не існує хорошої та поганої їжі", — пояснює вона. Деякі продукти є більш поживними, ніж інші.
"Демонізація оброблених харчових продуктів і цукру є шкідливою", — каже Гаррісон.
Це змушує людей відчувати, що якщо вони з’їдять будь-яку з цих продуктів, вони матимуть негайні наслідки для здоров’я або отруяться. Такий міфможе призвести до невпорядкованих харчових тенденцій.
Оброблені харчові продукти – це ті, які пройшли певну обробку від свого природного стану, що містить будь-що, від цукерок і печива до рибних консервів або консервованих овочів. На один крок вище від них – ультраоброблені харчові продукти, які зазнали серйозних змін і пов’язані з підвищенням ризику деяких видів раку.
Гаррісон визнає, хоча дослідження і показують, що вживання занадто багато обробленої їжі або цукру може бути пов’язане з поганими наслідками для здоров’я, вона не вірить, що це виправдовує рівень страху навколо певних продуктів, який пропагує багато хто в індустрії оздоровлення.
"Харчові добавки лікують" — міф
За словами Гаррісон, культура оздоровлення часто наполягає на тому, що вживання вітамінів і дієтичних добавок є більш "природним" рішенням для досягнення доброго здоров’я.
Однак переваги дієтичних добавок для населення широко заперечуються. І дослідження продовжують показувати, що вітамінні таблетки та жувальні цукерки, які рекламуються для підтримки нашого здоров’я, можуть взагалі не мати особливого ефекту.
Ба більше, харчові добавки можуть бути шкідливими з ряду причин, каже Гаррісон. У великих дозах вони матимуть неприємні побічні ефекти та навіть ризики для здоров’я.
Гаррісон пояснює, що виробники харчових добавок не можуть стверджувати, що їхні продукти лікують або зцілюють хвороби, але вони можуть робити більш розпливчасті заяви, наприклад, що вони «збільшують енергію» або забезпечують «підтримку імунітету».
"Це страшно, тому що ніхто насправді не стежить за тим, що входить до добавок, перш ніж вони вийдуть на ринок", — каже Гаррісон.
Нагадаємо, контроль кров’яного тиску може запобігти хворобі й подовжити ваше життя. На жаль,серцево-судинні захворювання є основною причиною смертності серед громадян.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы