Експертною думкою поділився фахівець всеукраїнської мережі медцентрів “Новий Зір”, офтальмолог Андрій Романюк. Лікар виділив три основні хиби, що ведуть до проблем зі здоров’ям. Вони своєю чергою можуть спричиняти очні хвороби.
Так, певний спосіб життя часто призводить до системних захворювань, як-от цукровий діабет чи артеріальна гіпертензія, які надалі позначаються на зорі.
Харчові звички
Неправильна харчова поведінка: великі обсяги порцій, часті перекуси, продукти з високим глікемічним індексом і трансжирами – разом з малою фізичною активністю призводять до ожиріння, а далі – до діабету 2-го ступеня. Високий рівень цукру в крові небезпечний тим, що ушкоджує кровоносні судини сітківки ока. Вони набрякають, починають пропускати рідину або ж забиваються. Це називається діабетичною ретинопатією. Захворювання однозначно погіршує зір, а в разі його прогресування людина може осліпнути.
Надмірне вживання солі, куріння й постійні стреси, особливо в чоловіків, нерідко є причиною артеріальної гіпертензії. Тоді в судинах відбуваються зміни, що позначається й на очному дні. Річ у тім, що при підвищеному тиску порушується мікроциркуляція крові в судинах сітківки. В разі патологічних змін її структури розвивається гіпертонічна ретинопатія. Зазвичай це відбувається в людей, що не контролюють артеріальний тиск. Захворювання небезпечне тим, що можна невідворотно втратити зір. Тож дуже важливо стежити за тиском, відкоригувати дієту й знайти способи подолання стресу.
Куріння
“Науково доведено, що куріння й алкоголь впливають на утворення або розвиток катаракти, а також вікової макулярної дегенерації сітківки”, – наголошує Андрій Романюк.
Вікова макулодистрофія є захворюванням катаральної ділянки ока. Завдяки макулам (зона у центрі сітківки) ми читаємо й пишемо та вміємо розрізняти кольори. В разі сухої форми макулодистрофії вражається центральне поле зору, а в разі вологої, якщо її не лікувати, – цілковита втрата зору. Отже, людині, що страждає на цю хворобу, бажано кинути курити й вживати алкоголь. А також дотримуватися дієти з великим вмістом жирних кислот і жиророзчинних вітамінів А, В, D, Е.
Пристрасть до сигарет згубно позначається й на кришталику ока. Його основна функція – пропускати та заломлювати промені світла, тому він має бути прозорим й еластичним. Така властивість дає змогу кришталику швидко змінювати форму, щоб забезпечувати гарний зір на різних відстанях. Проте через вплив нікотину й різних смол, що містяться в сигаретах, ця властивість значно швидше втрачається, і в результаті розвивається катаракта. На жаль, помутніння кришталика є незворотним процесом. Якщо не зважати на хворобу, це загрожує втратою зору.
Алкоголь
“При діабетичній та гіпертонічній ретинопатіях слід відмовитися від алкоголю та куріння, бо такі звички можуть призвести до сліпоти. Це не тільки питання зору, а й життя”, – переконаний експерт.
Негативний вплив спиртних напоїв пояснюється тим, що вони порушують кровообіг в очах, звужуючи судини. Як наслідок, в органи гірше постачається кисень, м’язи напружуються, судини страждають, а зір знижується.
До того ж алкоголь зневоднює організм, а його регулярне вживання стає одним із чинників розвитку синдрому сухого ока. Великі дози міцних напоїв можуть спричинити й токсичну амбліопію – суттєве погіршення зору через вплив токсичних речовин.
Після операцій на очах зазвичай на два тижні забороняється вживання спиртних напоїв та куріння, бо це затягує строки загоєння, знижує дію антибіотиків, підвищує ризик запалень.
Про справжній вплив комп’ютерів на дитячий зір
Дійсно, проводити багато часу у віртуальному світі є поганою звичкою. Чому? Бо через це дитина майже не буває на свіжому повітрі. Дослідження довели значущість сонячних променів на розвиток очного яблука. Тож в малечі, яка гуляє на вулиці й частіше буває на сонці, набагато рідше розвивається міопія!
“Отже, короткозорість виникає не через те, що діти сидять за комп'ютером й дуже часто фокусують зір на близькій відстані, а через те, що вони цей час проводять у приміщенні і їхня сітківка недоотримує ультрафіолетового випромінювання. Від цього не виробляється мелатонін і дофамін, які гальмують подовження очного яблука (причина міопії), – підсумовує лікар. – У дорослому віці таке правило вже не діє. Тож важливо, щоб ваше чадо не дуже багато сиділо в приміщенні та за комп'ютером”.
Позбавляйтеся згубних звичок, дотримуйтесь правил здорового способу життя, вчасно відвідуйте офтальмолога і довгі роки насолоджуйтесь гарним зором.