Із пробудженням природи, яскравим сонечком і зеленими паростками, що так тішать зір, з'являються й небезпеки для очей.
Що може вплинути на їх стан та як запобігти проблемам, розповідає офтальмологиня медцентру “Новий Зір” у Хмельницькому Клавдія Гарига.
УФ-промені
Найперше, що варто врахувати, – з'являється більше сонячних годин удень. А якщо більше сонця, то треба й відповідно захищати наші очі, зокрема сітківку, від негативного впливу ультрафіолету. Адже від нього страждає не лише шкіра, а й поверхня та внутрішня структура ока.
Отже, загальна порада для всіх – носити сонцезахисні окуляри. Особливо для людей з віковою макулодистрофією – захворюванням, яке прогресує та уражає центральну ділянку сітківки, що може призводити до втрати зору. Вибирайте окуляри лише зі спеціальним УФ-захистом. Тож аби не нашкодити собі, купляйте цей аксесуар лише в оптиці, а не на розкладках чи в торгових центрах. Лише оптика дає гарантію, що лінзи мають поляризацію, адже перевіряє товар на якість. Забарвлення тут не має жодного значення – підбирайте колір, втім, як і форму та виробника, за своїм уподобанням.
Якщо маєте проблеми із зором (міопію, гіперметропію, астигматизм) і однаково носите окуляри, навесні переходьте на фотохромні. В них лінзи в разі виходу на вулицю затемнюються, надійно захищаючи очі від ультрафіолету, а в приміщенні знову стають прозорими.
“Всім своїм пацієнтам із проблемами зору я раджу мати дві пари окулярів. На зимовий період, коли неактивне сонце, – звичайні, на весну-літо-осінь – фотохромні з діоптріями. Офтальмолог виписує рецепт на окуляри відповідно до будови ока, а в оптиці пацієнт просто зазначає, що йому потрібні фотохромні. І вже консультант пропонує варіант забарвлення – сірий чи коричневий. Зараз, в принципі, вибір є”, – пояснює лікарка Клавдія Гарига.
Тільки не плутайте “хамелеони” з фотохромами, бо перший варіант погано затемнюється на вулиці й розтемнюється у приміщенні. А у фотохромних окулярах під впливом ультрафіолету відбувається швидке легке затемнення, і цього достатньо для захисту сітківки й комфортного зору. Коли ж ви заходите до приміщення, вони стають абсолютно прозорими, водночас темна лінза в цьому разі не дуже добре впливає на очі.
І ще важливо зауважити: ті, хто носить лінзи, мають також користуватися сонцезахисними окулярами.
Алергія
Весну традиційно розпочинає сезон алергій. На бруньки, пилок, запах дерев, квітів і трав можуть з'являтися полінози – алергічний кон'юнктивіт чи риніт. Тоді рекомендується використовувати спеціальні антигістамінні засоби, як-от пігулки, краплі. Тільки не призначайте собі ліки самостійно, обов’язково зверніться до фахівця.
“Коли є загострення алергічного кон'юнктивіту або якісь алергічні прояви, рекомендую пацієнтам на якийсь час відмовитися від носіння лінз, тому що сльозотеча, набряк слизової ока можуть спровокувати негативні зміни в його стані. Наприклад, більше почервоніння, сильніший прояв алергії”, – каже офтальмологиня.
Авітаміноз
Після зими через брак світла, зелені, фруктів й овочів у раціоні, повноцінних прогулянок на свіжому повітрі організм виснажується, тож авітаміноз є поширеним явищем. Звичайно, він впливає й на наші очі.
Людям з порушеннями рефракції (коли погано бачите далеко чи близько) навесні радять пропити двомісячний курс вітамінного комплексу. Проте не будь-якого – його має призначити офтальмолог з огляду на індивідуальні потреби ока в тому чи іншому мікроелементі. Зазвичай до таких комплексів входять вітаміни А і D в достатній дозі та омега.
“Для пацієнтів, що мають проблеми із сітківкою, наприклад, хворих на вікову макулодистрофію, обов'язковий прийом вітамінних комплексів саме для сітківки. Сюди мають входити лютеїн, зеаксантин та омега”, – зазначає пані Гарига.
Якщо вже є очні проблеми, то нехтування вітамінами у весняний сезон може надалі призвести до погіршення зору та швидкої втоми очей. Часто спостерігається й загальна втома організму.
Поради офтальмологині
Радійте весні, милуйтеся красою ожилої природи й будьте здорові!