Стало відомо, які безоплатні послуги з ментального здоровʼя можна отримати у сімейного лікаря

2 июня 2024

До сімейного лікаря можна звернутись не лише зі скаргами на фізичне здоров’я, а й на ментальне. Починаючи з кінця 2022 року лікарі первинної ланки меддопомоги (ПМД) надають безоплатну психосоціальну допомогу в межах пакета «Супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». 


Цим пакетом, зокрема, передбачено:
  • скринінг на психічні чи неврологічні розлади,
  • направлення на аналізи чи інструментальні дослідження,
  • перша психологічна допомога,
  • при необхідності направлення до психіатра,
  • супровід пацієнтів із психічними чи неврологічними розладами,
  • телемедичні консультації тощо.
Лікарі та медсестри медзакладів, які укладають договір на цей пакет, проходять навчання з ведення та лікування пацієнтів із психічними й неврологічними розладами за програмою mhGAP*. Тому мають додаткові навички роботи зі скаргами пацієнтів на ментальне здоров’я. Цей курс дозволяє лікарю виявити проблему психічного здоровʼя і допомогти людині справитись із нею на базовому рівні. 
Також сімейні лікарі, терапевти та педіатри можуть надати першу психологічну допомогу, направити на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити проблеми із ментальним здоров’ям. 
 

Зі згоди пацієнта на скринінг на психічні розлади лікар проведе клінічну оцінку фізичного стану здоров’я та психічного статусу. Оцінка психічного статусу дорослих пацієнтів спрямована на виявлення психічних і неврологічних розладів, дітей — на виявлення емоційних, поведінкових розладів, ознак насильства (фізичного, сексуального, емоційного, занедбаності та інших форм жорстокого поводження).
 
За результатами скринінгу сімейний лікар може запропонувати: 
  • направлення на лабораторні та інструментальні дослідження, щоб діагностувати або виключити психічні чи неврологічні розлади, пов’язані з фізичним здоров’ям;
  • направлення до психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та для надання рекомендацій з лікування (за згодою пацієнта);
  • першу психологічну допомогу. І не тільки пацієнтові! А й членам родини, які доглядають за пацієнтом чи пацієнткою;
  • складання плану ведення та лікування пацієнта з виявленими та встановленими раніше розладами в межах компетенції сімейного лікаря;
  • моніторинг лікування та контроль за виконанням плану спостереження та лікування;
  • забезпечення супроводу пацієнтів із психічними чи неврологічними розладами;
  • за відсутності позитивної динаміки у стані пацієнта після застосування психосоціальних, фармакологічних та поведінкових втручань — направлення до психіатра, психолога, психотерапевта, психофізіолога, нарколога, невролога (залежно від діагнозу та стану пацієнтів)  та взаємодія з цими лікарями;
  • надання медичної допомоги телемедичними засобами (телеконсультування/телевідеоконсультування у режимі реального або відкладеного часу);
  • інформування та роз’яснення членам родини або іншим законним представникам, які здійснюють догляд за пацієнтом, про проблеми з психічним здоров’ям пацієнта та вплив близького оточення на одужання родича.
Повний перелік послуг в межах пакета можна переглянути на сайті НСЗУ в розділі Вимоги ПМГ 2024, п. 30. 
 

Аби отримати допомогу щодо ментального здоровʼя у лікаря ПМД, потрібно знайти найближчий заклад з надання первинної медичної допомоги, який має відповідний договір із НСЗУ. Для цього або потрібно зателефонувати в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77. Або скористатися дашбордом Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога (обрати область, громаду або населений пункт та вид допомоги – первинна). 
 
Далі необхідно зателефонувати до реєстратури чи контакт-центру обраного медичного закладу та записатися на прийом. Можна звернутися як самостійно, без направлення, так і з направленням від лікуючого лікаря, якщо встановлено діагноз «Психічні розлади».
 
Розлади ментального здоровʼя, якщо їх ігнорувати, можуть з часом прогресувати й призводити до проблем і з фізичним здоровʼям та навіть призвести до раннього інсульту чи інфаркту. Але цьому можна запобігти, вчасно звернувшись до сімейного лікаря.

Здоров-Инфо

Хочешь узнать больше - читай отзывы

 

← Вернуться на предыдущую страницу

Читайте также:

Нафтобаза в Енгельсі горить третю добу поспіль 10 января 2025

В Енгельсі 8 січня запровадили надзвичайний стан після того, як пожежа поширилася, а двоє пожежників загинули під час її гасіння.

Експертка розповіла всю правду про засоби для миття посуду 10 января 2025

Всі без вийнятку купують засоби для миття посуду. Сьогодні в магазині їх буває велика кількість. Однак про безпечність мийних засобів для кухні та їхній склад мало хто задумується. Читайте в матеріалі ТСН.ua, як засоби для миття посуду можуть нашкодити здоров'ю.

Переможниця "Холостяка" розказала про найтяжче рішення на проєкті та рівень заробітків 10 января 2025

28-річна Інна Бєлєнь підкорила серця "Холостяка 13"

 

Вас могут заинтересовать эти отзывы

Романча Роман 5.0
Романча Роман

Отзывов: 1

Каталог отзывов





×

Выберите область поиска

  • Авто
  • Одяг / аксесуари
  • Роботодавці
  • Інше