Майже 32 млн українців обрали свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Декларації укладено із понад 25 тис. лікарями, які надають первинну медичну допомогу. НСЗУ нагадує, що гарантується пацієнтам безплатно за пакетом “Первинна медична допомога”.
Консультації та спостереження у сімейного лікаря є безоплатними для людини, яка підписала декларацію. Внутрішньо переміщені особи можуть звертатися до найближчого центру надання первинної медичної допомоги навіть не маючи декларації за місцем свого нового перебування. Ці медичні послуги оплачує Національна служба здоров’я України.
В межах пакета безоплатним для пацієнта є наступні медичні послуги:
- динамічне спостереження за станом здоров’я пацієнтів, в тому числі із діагностованими хронічними захворюваннями;
- діагностика та лікування найбільш поширених інфекційних та неінфекційних хвороб, травм, отруєнь, патологічних і фізіологічних станів;
- лабораторна (загальні аналізи крові та сечі, глюкоза, холестерин, швидкі тести) та інструментальна (ЕКГ, обстеження з контролю функціональної роботи легень, вимірювання гостроти зору, огляд зовнішнього слухового ходу та барабанної перетинки) діагностика;
- спостереження за жінкою з неускладненим перебігом вагітності та (у разі потреби) направлення її до акушера-гінеколога;
- скринінг на виявлення розладів психіки та поведінки. За необхідності та згоди пацієнтів направлення до психіатра чи нарколога;
- профілактика, діагностика та раннє виявлення соціально-небезпечних хвороб (ВІЛ, туберкульоз, гепатити, інфекції, що передаються статевим шляхом тощо)
- вакцинація дітей і дорослих за Національним календарем щеплень, в тому числі надання рекомендацій щодо проведення вакцинації проти COVID-19;
- консультації щодо здорового способу життя, наслідків нездорового способу життя, важливості відмови від куріння та ризиків зловживання алкоголем, важливості збільшення фізичної активності та здорового харчування, вакцинації, підтримки психічного здоров’я;
- надання окремих послуг паліативної допомоги дорослим та дітям;
- виписка рецептів на ліки, в тому числі “Доступні ліки”, інсулін;
- видача е-направлень для проведення необхідних клініко-лабораторних та інструментальних досліджень, консультацій;
- видача довідок, медичних висновків про тимчасову непрацездатність, направлень для проходження медико-соціальної експертизи, а також лікарських свідоцтв про смерть тощо.
Повний перелік безоплатних послуг та вимоги до закладів, які надають допомогу в межах пакета “Первинна медична допомога” можна переглянути на сайті НСЗУ в розділі “Вимоги ПМГ 2024” (п. 12).
Також можливо спостерігатись у приватній клініці безоплатно та як знайти сімейного лікаря, з яким укласти декларацію. Але якщо приватний центр чи лікар-ФОП має договір з НСЗУ за пакетом “Первинна медична допомога” та пацієнт або пацієнтка уклали декларацію з лікарем цих медичних закладів. Адже перелік безоплатних послуг чітко визначений і є однаковим як для комунальних, так і приватних закладів та лікарів-ФОП, які уклали договір з НСЗУ.
Обрати лікаря, з яким можна укласти декларацію, за допомогою дашборда НСЗУ - “Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги”. На ньому міститься інформація про кількість надавачів (закладів первинки), які підписали договір із НСЗУ, та про кількість укладених декларацій. Цей дашборд також допоможе знайти лікаря, з яким можна укласти декларацію.
Також підказати номер телефону та адресу найближчого закладу ПМД зможе контакт-центр НСЗУ. Телефонуйте за номером 16-77 у робочі дні з 9 до 18.00.
Варто зауважити, що сімейний лікар, терапевт або педіатр може призначити ліки та виписати на них е-рецепт при таких станах:
- серцево-судинні захворювання;
- цукровий діабет 2 типу;
- бронхіальна астма;
- хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ).
Однак у жодному разі сімейний лікар не виписує е-рецептів на ліки, необхідні пацієнтам у посттрансплантаційному періоді.
Також лікар, який надає первинну медичну допомогу, може виписати е-рецепт на знеболювальне паліативним пацієнтам зі злоякісними новоутворенням та больовим синдромом, на тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові пацієнтам з цукровим діабетом І типу.
При інших захворюваннях чи станах потрібно спочатку отримати план спостереження лікаря-спеціаліста, який також може виписати перший рецепт, а далі, маючи призначення, за е-рецептом можна звертатися і до сімейного лікаря.
Ваш сімейний лікар є найпершим порадником у всіх питаннях, пов'язаних зі здоров’ям. Якщо ж проблеми зі здоров’ям пацієнта вимагають компетенцій відповідного вузькопрофільного фахівця, то сімейний лікар порадить звернутися саме до такого лікаря. Наприклад, психіатра чи невролога.
Інший шлях — звернутись до центру надання первинної медичної допомоги, який має договір з НСЗУ за пакетом “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.
Здоров-Инфо
Хочешь узнать больше - читай отзывы