Сезон цвітіння дарує не тільки радість від милування красою, а й додає проблем. Це стосується тих, хто схильний до алергії. Що робити, коли сльози біжать рікою, розповідає лікарка вищої категорії, офтальмологиня клініки “Новий Зір” Тетяна Костюк.
Чому це трапляється у той самий час
Якщо бути точними – в ту саму пору року чи сезон. Це пов’язано із захисною реакцією організму на потрапляння в нього сторонніх часточок – пилу, пилку рослин, спор грибів та домашньої й вуличної цвілі.
У наших широтах найпоширенішими збудниками полінозу є тополиний пух і пилок – бруньок берези, вільхи, липи, а також лугових трав, квітів і бур’янів.
Тож з огляду на періоди цвітіння можна виділити три типи (пори) сезонної алергії:
За статистикою, кількість алергіків в Україні щороку зростає, особливо серед містян. Це пов’язано з тим, що пилок, змішуючись із пилом, вихлопними газами й іншими шкідливими речовинами, стає агресивнішим алергеном. Згадайте лише охоплені полум'ям торф’яники під Києвом, які отруюють повітря з року в рік. Отже, смог є додатковим чинником, що спричиняє появу полінозу.
Чи впливає сезонна алергія на зір
Офтальмологиня Тетяна Костюк зауважує: “Хвороба більше позначається на стані очей. Хоча, коли людина відчуває дискомфорт, у неї сльозотеча, то зір стає розпливчастим. Проте це короткочасні симптоми, тільки-но вони зникають, зір відновлюється”.
Однак у разі полінозу є ризик приєднання інших захворювань. Наприклад, кон’юнктивіту чи бактеріальних інфекцій через брудні руки, які так і тягнуться до очей, щоб почесати. Ось чому важливо на період алергії суворо дотримуватися гігієни, часто мити руки, промивати очі й ніс, не торкатися повік. А ще уникати наносити макіяж.
Тим, хто має поганий зір, – міопію, далекозорість чи астигматизм – й носить м’які контактні лінзи, доведеться від них відмовитися на час алергії. Тут є дві альтернативи – перейти на окуляри або на одноденні лінзи. Це вже визначить окуліст.
Що робити за сезонної алергії
За появи ознак полінозу слід відразу звернутися до лікаря. Дискомфорту можна зарадити за допомогою препаратів, але важливо почати терапію вчасно.
Якщо ви щороку страждаєте від цієї сезонної недуги й знаєте, на що саме у вас алергічна реакція, краще не зволікати й розпочати лікування до цвітіння рослин і проявів симптомів – за два-три тижні. Заздалегідь підготуйте організм, адже чимало протиалергійних ліків мають накопичувальний ефект.
Ті, хто хворіють на поліноз вперше, мають здати алергопроби, щоб виявити, які рослини провокують захворювання.
Найпоширеніший метод боротьби із сезонною алергією – антигістамінні препарати. Таблетки, сиропи, краплі для очей, гормональні спреї для горла й носа полегшують стан у період цвітіння.
Основні поради у сезон цвітіння:
“Дуже важливо користуватися краплями для очей, зволожувати їх, щоб додатково захищати від алергенів, – зауважує лікарка. – А ще – спеціальними офтальмологічними серветками, щоб протирати ними повіки вранці й ввечері. Тільки краплі має призначати офтальмолог після огляду пацієнта”.
І наостанок фахівчиня додала, що тривалий стрес може також провокувати алергічні реакції. Отже, підтримуймо психологічне здоров’я й своєчасно розпочинаймо терапію.