Як ультрафіолет пошкоджує шкіру та як правильно користуватися сонцезахисним кремом, розповіла лікарка косметологиня, дерматовенерологиня Ганна Кравчук.
Сонце виробляє три типи випромінювання:
Ультрафіолет ділиться на три спектри: UV А, UV В, UV С. Нас цікавлять хвилі UVА і UVВ, оскільки UV С не досягають поверхні землі.
UV А – довгі хвилі ультрафіолету, які сприяють виникненню майорських "прищів" (акне + сонячна алергія) й окислювального стресу. Окислення й відновлення – нормальний процес, який безперервно протікає в організмі. Але якщо кількість антиоксидантів, які нейтралізують вільні радикали (радикальні атоми кисню), критично зменшується під дією УФ, пошкоджені клітини гинуть.
Прикметні риси UVА: проникають вглиб шкіри, до дерми, не виробляють вітамін D, формують "швидку" засмагу, викликають запальний процес, порушують цілісність гідроліпідної мантії, послаблюючи захисні механізми шкіри.
UV В – короткі хвилі ультрафіолету, які пошкоджують ДНК клітин шкіри й позаклітинний матрикс. ПМ – це основа сполучної тканини, яка складається із білків: колагену, еластину, гіалуронової кислоти.
Прикметні риси UVВ: формують сонячні опіки, відповідальні за появу темної, стійкої засмаги й синтез вітаміну D, сприяють зневодненню епідермісу та появі гіперпігментації.
А разом UVА і UVВ-промені прискорюють старіння шкіри (фотостаріння) й сприяють розвитку раку.
Правильний сонцезахисний крем повинен містити в собі фільтри від обох типів ультрафіолету. Лише так можна уникнути появи засмаги, поява якої свідчить про те, що активовані шкірою клітини меланоцити не змогли "перетравити" ультрафіолет. Меланоцити – своєрідна сонцезахисна парасолька, вбудована в наш організм при народженні. Але, на жаль, її захисна функція обмежена в часі – без санскріну меланоцити борються з УФ приблизно 10-15 хвилин.
Як ультрафіолет пов’язаний із раком шкіри?
Клітини з пошкодженими ДНК здатні мутувати. Накопичення таких клітин може привести до їх безконтрольного росту та поділу, що й сприяє формуванню доброякісних чи злоякісних новоутворень.
Правила використання сонцезахисного крему
1. Наносьте сонцезахисний крем зі SPF 30-50 мінімум за пів години до виходу з дому на чисту суху шкіру.
2. Один квадратний сантиметр шкіри – 2 мг крему.
Для обличчя – це приблизно 1,2 мл засобу. Потрібну кількість зручно виміряти за допомогою тонкого інсулінового шприца.
Наносьте крем рівномірним шаром, не оминаючи виски, вуха, привушні зони, шию й інші відкриті ділянки тіла. Використовуйте санскрін не лише в сонячний, але й у хмарний день, бо навіть у похмурний день ультрафіолет "осідає" на вашій шкірі.
3. Протягом дня оновлюйте сонцезахист.
Якщо протягом робочого дня ви перебуваєте в офісі, достатньо повторно нанести крем перед виходом на вулицю увечері.
Під час відпочинку на пляжі використовуйте крем повторно кожні дві години й після кожного занурення у воду.
4. При виконанні макіяжу спочатку наносьте сонцезахисний крем, потім – тональний. Головна умова – сонцезахисний крем має повністю поглинутися шкірою. Раджу використовувати сумісні креми одного бренду, щоб уникнути появи алергії чи висипань.
Любіть себе та свою шкіру!
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы