Як розпізнати периферичну дистрофію, макулодистрофію, відшарування сітківки та макулярний набряк, які є найрозповсюдженішими хворобами сітківки, розповів офтальмолог вищої категорії, офтальмохірург, кандидат медичних наук, медичний директор клініки VISIOBUD Володимир Мельник.
Причини й симптоми порушення роботи сітківки
Сітківка ока – це тонка світлочутлива оболонка, яка складається із декількох шарів клітин фоторецепторів і кровоносних судин. Щомиті вона зчитує світло, обробляє його, перетворює на нервові імпульси і відправляє в головний мозок. Головний мозок своєю чергою перетворює світлові імпульси на зображення, і надсилає у центральний та периферичний зір картинку. Завдяки цьому ви точно розумієте, що перед вами – букет квітів, людина, машина тощо.
Якщо сітківка відшаровується, недостатньо живиться чи стоншується, зір порушується. Інколи це призводить до повної незворотної втрати зору.
Серед причин, які спричиняють розвиток захворювань сітківки, я виокремлюю:
Нерідко пацієнт навіть не здогадується, що робота сітківки порушена. Тому я раджу щороку перевіряти зір, щоб напевне знати, що із нею відбувається.
Обов’язково і найближчим часом показатися лікарю-офтальмологу потрібно, якщо:
Найбільш розповсюджені хвороби і патології сітківки
Одна з найбільш розповсюджених проблем із сітківкою – це периферична дистрофія . Внаслідок вікових змін, цукрового діабету, короткозорості середнього або високого ступеня сітківка розтягується і стоншується. На цих стоншених ділянках порушується кровопостачання і живлення. Це може призвести до витончення одного чи кількох шарів сітківки або до її розриву. Розвивається периферична дистрофія повільно і безсимптомно, поступово знижуючи гостроту зору.
Відшарування сітківки – друга поширена проблема, яка при відсутності вчасного оперативного лікування у більш ніж 70% випадків призводить до повної незворотної втрати зору. При відшаруванні сітківка від’єднується від своєї судинної оболонки і провисає. За відсутності повноцінного живлення фоторецептори частково або повністю гинуть. Поява пелени перед очима, мушок, крапок, спалахів, втрата бічного зору, спотворення предметів, запаморочення – це ознаки відшарування сітківки.
Деякі пацієнти вважають, що сітківка відшаровується після травмування, що є правдою. Але дуже часто це відбувається на фоні короткозорості, яка витончує сітківку, вікових змін скловидного тіла, гіпертонічного кризу (раптове підвищення артеріального тиску від нормального для конкретної людини рівня).
Третя поширена проблема – це макулярний набряк. Макула, тобто центральна зона сітківки, яка відповідає за центральний зір, набрякає внаслідок скупчення рідини в її шарах. Зір стає розмитим, зокрема, центральний, підвищується чутливість до світла, зображення спотворюються, втрачають насичену кольоровість. Людині стає складно фокусуватися на предметах, які знаходяться поблизу, і на предметах, які знаходяться на далеких відстанях. Описані симптоми – «ідеальна» клінічна картина, яка може дати людині розуміння того, що є певна проблема. Але у реальному житті симптоми практично непомітні, особливо, якщо макулярний набряк утворився тільки на одному оці. Тоді інше око буде компенсувати порушення, і зір здаватиметься відносно нормальним. У довготривалій перспективі це може призвести до відшарування сітківки і навіть до повної незворотної втрати зору.
Розвиткові макулярного набряку сприяє діабетична ретинопатія (ускладнення цукрового діабету), тромбоз вен сітківки, увеїт (запалення судинної оболонки ока), травмування сітківки або інших структур ока, вікова макулярна дегенерація сітківки тощо.
Вікова макулярна дегенерація, або макулодистрофія – це прогресуюче захворювання, яке діагностується, як правило, у пацієнтів після 45-50 років. Існує два види захворювання: суха дегенерація та волога. При сухій поступово стоншується пігментний шар, який знаходиться під сітківкою, що призводить до порушення функції фоторецепторів. Фоторецептори надсилають світло до зорових пігментів, перетворюючи світло на нервовий імпульс. Потім ті імпульси, як ви знаєте, прямують до головного мозку. Не вистачає пігментів, руйнується вся схема передачі імпульсів. При вологій дегенерації під сітківкою аномально розростаються судини, що призводить до зміщення макули. Волога дегенерація розвивається швидше, ніж суха, і призводить до різкого і відчутного погіршення зору.
Усі ці хвороби та патології добре вивчені. І навіть якщо вони розвиваються майже безсимптомно, за допомогою сучасного обладнання лікарі здатні їх виявити та вилікувати. Завдання пацієнта – вчасно звернутися до офтальмолога. А щоб це завжди було вчасно, я раджу перевіряти зір щороку, незалежно від того, наскільки добре, як вам здається, ви бачите.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы