Під час синуситу людина дихає неповноцінно, через що в крові та тканинах організму менше кисню, ніж потрібно. Це впливає на роботу легень, мозку, нервової та серцево-судинної систем. Можуть з’являтися задишка, підвищена втомлюваність, тахікардія й інші порушення.
Чому виникає синусит, якими симптомами проявляється та до яких ускладнень може призвести, розповів ЛОР-хірург, завідувач стаціонарного ЛОР-відділення "Клініки Медіком" Валерій Павлович Товстолит.
Функції слизових оболонок носа
Синусит – це запалення синусів, тобто слизових оболонок приносових пазух носа.
В разі синуситу запалення може локалізуватися лише в порожнині носової пазухи (однієї або кількох), наприклад, коли ми підхоплюємо вірус грипу чи ГРВІ. Тоді вірусний синусит є первинним захворюванням. Але інколи він є вторинною хворобою, тобто ускладненням, яке виникає на тлі хронічного алергічного риніту, астми, періоститу (інфекції в коренях верхніх зубів, яка зачіпає гайморові пазухи), зміщення або викривлення носової перегородки чи ГРВІ, якщо приєднується вторинна бактеріальна інфекція.
Запалення всіх носових пазух називається пансинуситом. Це відбувається за несприятливого перебігу запалення, коли запальний процес поширюється на інші приносові пазухи. Між пазухами є співустя, завдяки якому вони з’єднуються з порожниною носа.
Симптоми синуситу
Інколи симптоми синуситу яскраві – виділення з носа, лихоманка, втрата нюху, кашель тощо. А інколи стерті, що ускладнює діагностику. Наприклад, ознакою синуситу може бути нав’язливий головний біль на потилиці чи у скронях, а не в лобовій ділянці, зубний біль або тиск у вухах (запалення євстахієвої труби, яке помилково можна сприйняти за гнійний отит середнього вуха).
Але у всіх випадках простежуються проблеми з диханням, на які треба звертати увагу. Це хропіння, часті прокидання вночі, бажання прочистити носові пазухи, видути з носа зайве, дихання ротом. Останній спосіб часто використовують діти, коли ще не здатні пояснити, що відчувають.
Профілактика та лікування
Неповноцінне дихання під час синуситу зменшує обсяг повітря в легенях, а відповідно – рівень кисню у крові і тканинах організму (гіпоксія). За гіпоксії виникають задишка, посилене серцебиття, втома. Тривала гіпоксія може порушити функцію легень і призвести до респіраторних захворювань. Недостатній рівень кисню в крові змушує серце працювати інтенсивніше, через що підвищується кров’яний тиск, розвивається тахікардія, а у складних випадках – серцево-судинні хвороби. Нестача кисню впливає також і на роботу мозку – з’являються сильні головні болі, порушується пам’ять, виникають проблеми з концентрацією уваги. А отже, погіршується працездатність або здатність засвоювати нові знання.
Тому дуже важливо не ігнорувати закладеність носа, головний біль незрозумілого походження, біль у ділянці обличчя, хропіння, навіть якщо вони з’являються епізодично і не завдають вам суттєвого дискомфорту. Непролікований синусит може призвести до менінгіту, остеомієліту, абсцесу мозку, втрати зору, отиту та хронічного синуситу.
Валерій Павлович Товстолит