23 ноября 2023

Знаменита українська співачка Марія Бурмака поділилася спогадами із минулого, коли вона була єдиною україномовною дитиною в харківському дитсадку. На тлі цього артистка хотіла нагадати, як важливо боротися за свою ідентичність та національну свідомість, попри заборони, перешкоди та навʼязані ще за часів радянщини "цінності". На її допис несподівано відреагував колись відомий український телеведучий і продюсер Олексій Дівєєв-Церковний, який надовго зник з інфопростору, пересиджуючи війну за кордоном. Шоумен видав порцію ностальгічної маячні про те, як добре жилося в СРСР.
На думку Дівєєва-Церковного, ніяких заборон тоді не було і "ми жили дружньо". Під "нами" ведучий, вочевидь, має на увазі українців та росіян. Утім, фаната "совка" швидко поставили на місце, нагадавши про Розстріляне Відродження, вилучення книжок українською мовою та навʼязування російської. Дискусія розгорілася у коментарях на сторінці Бурмаки у Facebook.
Як ми вже зауважили, усе почалися з допису співачки про те, що вона була єдиною україномовною дитиною в садочку.
Бурмака оприлюднила своє архівне фото в національному костюмі з віночком і підписала: "Коли йдеться про гідність і захист українського – я всього лиш згадую свої відчуття в харківському дитячому садочку. Коли мені було п‘ять, і я говорила українською. Коли ти з дитинства б‘єшся за себе і свою ідентичність, потім це, як дихати. Хтось зрозумів це в лютому минулого року. Я – все життя в Революції Гідності як дочка свого народу. Х – характер, Харків, харизма".

Цей зворушливий пост викликав неабияку реакцію в українців. Коментатори згадують тих, хто був прикладом стійкості та свідомості в часи Радянського Союзу та дякують їм за позицію. Усі, окрім Дівєєва-Церковного. Він не вважає, що українців хоч якось утискали в СРСР чи обмежували українську мову.
"Вибач, а що забороняли? В Радянському Союзі на купюрах були надписи всіма мовами республік: один рубль, один карбованець,... На гербі держави – пролетарський лозунг також всіма мовами. У містах школи на вибір: або російськомовні (але з уроками української мови та літератури), або повністю українські. У книгарнях купа книжок українською. Український державний телеканал УТ-1 та радіо "Промінь". Дівчата в віночках та парубки в шароварах та вишиванках були на кожному святі. Тоді ми жили дружньо", – поділився думками фанат "совка".

Бурмака дала на це змістовну й чітку відповідь. Вона пояснила, що бутафорська шароварщина в СРСР немає нічого спільного з усвідомленим українством. Справжнє обличчя радянщини – це вбивство та масові репресії української інтелігенції, знищення українських книжок та культивування меншовартості української мови.
"Так, забороняли. Розстріляне Відродження, знаєш такий термін? Будинок "Слово"? Сандормох, де масово була розстріляна українська інтелігенція. Курбас і Кудіш – однією кулею. Розстріляний з’їзд кобзарів? (Про це фільм "Поводир"). Репресували поетів і письменників. Виключали з університетів, хотіли виключити і мене. Мого батька не прийняли в аспірантуру, бо в нього були "націоналістичні вуса". В Харкові була одна українська школа на Римарській. З українськоі мови сміялись і на мене показували пальцями. Вартісну українську літературу (ключове слово вартісну) вилучали з книгарень і бібліотек і спалювали. Мій батько дивом знайшов такий склад і так у нас вдома з‘явились Олександр Олесь, Богдан-Ігор Антонич, Микола Руденко.. Він просто врятував ці книжки... Для тебе це новина? Культивувались дівчата у віночках і хлопці в шароварах, сало і з сиром пироги. А в той час десятки українських діячів доводили до самогубств, вбивали, гноїли в таборах", – висловилася Бурмака.

Однак і ця відповідь видалася шоумену недостатньо вичерпною. Він видав: "У таборах гноїла система. Там також гноїли Солжєніцина і Мандельштама".
Утім, у гру вступили й інші коментатори, які нагадали "манкурту", як СРСР та безпосередньо Росія століттями намагалися знищити Україну.
"Який до біса "був вибір"?! В моєму Запоріжжі на майже мільйон населення була одна-єдина українська школа на все місто! Який ще "вибір"!? Так, сало-шаровари-вареники-несегаляводу – було вдостать. Щоб з українців робити дебілкуватих малорозумних селюків-маргіналів... І поширювати все це через спільні з РФ телеканали. Такі як "Інтер", "А Голодомор, який визнаний геноцидом українського народу?", "Ще була офіційна доплата вчителям російської мови і неможливість захистити наукову роботу українською", "Ви серйозно чи то недоречний жарт? Я вам розкажу за рідний Донецьк, бо наслідки насадження російської мови ми бачимо зараз на власні очі. В союзі було за честь мати звільнення від української мови, ніяких українських шкіл в місті не було", – пояснюють українці "співвітчизнику".
Як писав OBOZ.UA, раніше Дівєєв-Церковний пояснив, чому "був змушений покинути Україну" і сидить за кордоном під час війни. Подробиці – в матеріалі.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!
Хочешь узнать больше - читай отзывы
← Вернуться на предыдущую страницу
Apple пояснила, чому оновлення Siri в iOS 27 зайняло так багато часу 16 июня 2026
Apple дала офіційне пояснення, чому вихід оновленої версії голосового помічника Siri з функціями штучного інтелекту в складі iOS 27 зайняв більше часу, ніж очікувалося. Деталі навів керівник напрямку Siri Майк Роквелл на технічній сесії для преси після заходу WWDC.
ЄС продовжив санкції проти РФ за Крим і увів нові 16 июня 2026
Так званий мініпакет санкцій проти Росії покликаний ще більше обмежити російський ВПК, скоротити доходи Кремля від енергетики, вдаривши по її "тіньовому флоту", та завадити поширенню пропаганди РФ.
«Скайнет» все ближче: супутник вперше самостійно виявив розшукуваний об'єкт за допомогою ШІ 16 июня 2026
У квітні супутник дистанційного зондування Yam-9 зміг самостійно, без участі людей-аналітиків, виявити розшукуваний об'єкт на Землі. Це перше зареєстроване використання моделі візуально-мовного аналізу на орбіті, яке дає уявлення про те, як ШІ може кардинально змінити можливості космічних апаратів та цінність зібраних ними даних.