Франція зупинила продаж унікального калькулятора Паскаля

22 ноября 2025

Аукціонний дім Christie's зупинив заплановані торги одним із перших механічних калькуляторів у світі - легендарною La Pascaline, створеною Блезом Паскалем у 1642 році.

Продаж мав відбутися 19 листопада в Парижі, однак адміністративний суд тимчасово заборонив експорт артефакту за кордон після звернення наукової спільноти, повідомляють France24 і BBC.

380-річний пристрій входив до колекції покійного каталонця Леона Парсе, де також зберігалися філософські тексти Паскаля - серед них перші видання Думок та Парі Паскаля. Christie's оцінював унікальний механізм у 2–3 мільйони євро, називаючи його "найважливішим науковим інструментом, будь-коли виставленим на аукціоні.

La Pascaline, оздоблена чорним деревом і латунню, вважається однією з перших машин, створених для автоматизації математичних операцій - фактично спробою замінити ручні обчислення механізмом. Паскаль розробив її у 19 років, щоб полегшити роботу свого батька, який займався податковими розрахунками в Нормандії.

Запланований продаж викликав хвилю протестів серед науковців, які вимагали заблокувати експорт раритету та надати йому статус "національного скарбу". Одним із заявників стала Асоціація з охорони спадщини Sites & Monuments. Суд погодився, заявивши про "серйозні сумніви" у законності виданого експортного сертифіката, попри те що його затвердили експерти з CNAM та Лувру.

Christie’s заявив, що призупиняє торги до остаточного рішення. Тим часом у французькому Міністерстві культури наполягають, що документ видали законно.

Розгляд справи може тривати кілька місяців. Із десятків машин, створених Паскалем, до нашого часу дійшло лише дев’ять, вісім із яких уже зберігаються в музеях. Єдиний екземпляр із приватної колекції мандрував цього року виставками у Нью-Йорку та Гонконгу.

Раніше повідомлялося, що золотий 18-каратний кишеньковий годинник Jules Jurgensen, який знайшли на тілі одного з найбагатших пасажирів Титаніка Ізідора Штрауса, невдовзі продадуть на аукціоні.

Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp

korrespondent.net

Хочеш дізнатися більше — читай відгуки

← Вернуться на предыдущую страницу

Читайте также:

У КНР прокоментували знищення китайської РСЗВ на Донеччині 21 ноября 2025

Речниця МЗС КНР зсказала, що Китай "ніколи не надавав і не надає летальну зброю жодній стороні конфлікту".

Радбез ООН: Франція виступила з ініціативою щодо України 21 ноября 2025

Постпред Франції засудив безвідповідальні російські вторгнення в повітряний простір країн ЄС та НАТО, а також акти саботажу та дестабілізації на території Європи.

Британія готує війська для України на тлі відновлення переговорів США - ЗМІ 21 ноября 2025

Ці заходи входять у рамки коаліції з 30 країн під керівництвом Великої Британії та Франції, спрямованої на підтримку України в разі досягнення угоди про мир.

 

Вас могут заинтересовать эти отзывы

Юрій 0.2
Юрій

Отзывов: 1

Onlyballs.com.ua 5.0
Onlyballs.com.ua

Отзывов: 1

Каталог отзывов





×

Выберите область поиска

  • Авто
  • Одяг / аксесуари
  • Роботодавці
  • Інше