1 июля 2025
30 червня 1995 року пішов із життя Назарій Яремчук – український естрадний співак, народний артист УРСР, лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка. Він став символом української пісні 1970–1980-х років, а його голос упізнає не одне покоління у піснях "Червона рута", "Водограй", "Гай, зелений гай", "Я піду в далекі гори", "Родина" – вони назавжди стали частиною національної культурної спадщини.
Яремчук створив понад 150 композицій і залишив після себе потужну музичну спадщину. Він помер у 43 роки після тривалої боротьби з раком шлунка. За десятиліття, що минули, його пам’ять не стерлася – навпаки, вона живе у піснях, спогадах близьких, шанувальників і в голосах дітей, які продовжили його справу: Назарія-молодшого, Дмитра та Марії Яремчук. OBOZ.UA пригадає, яким було життя легендарного артиста і чому його спадкоємці не розкривають останні вимовленні слова співака.
У Назарія Яремчука діагностували рак шлунку. Як згадують близькі, хвороба почала розвиватися після того, як артист кілька разів побував у зоні відчуження після аварії на Чорнобильській АЕС. Він виступав перед ліквідаторами катастрофи, щиро вважаючи, що це його обов’язок. Після одного з виступів привіз додому сценічний костюм, який мав критичний рівень радіаційного забруднення.
Попри діагноз, Яремчук продовжував гастролювати. Його останній виступ відбувся у Києві на Співочому полі. Перед концертом співак ліг на кілька стільців, аби трохи перепочити, але зібрав сили й вийшов на сцену. Глядачі не здогадувалися, що бачать його востаннє. Вже після концерту Яремчук сказав другові – Андрію Демиденку: "Життя кінчене. Давай вип’ємо".
Останні дні свого життя він провів у лікарні. Болі були нестерпними, але співак відмовився від наркотичних знеболювальних, побоюючись, що "не потрапить у рай". На його руках після смерті залишилися сліди від власних зубів і нігтів – він зносив біль, стиснувши кулаки до крові. Легендарний артист пішов з життя 30 червня 1995 року. Похований на центральному кладовищі в Чернівцях.
В останню мить життя поруч з Назарієм Яремчуком був його син Дмитро. Він згадував в інтерв'ю OBOZ.UA, що тоді в палаті перебували також брат, сестра артиста та племінниця. Але в якийсь момент їх попросили вийти. Дмитро залишився – і ніхто йому не заперечив.
"З ним весь час був срібний хрестик, але в лікарні його зняли, бо цього потребували медичні процедури. І я не знаю, як мені спало на думку, але коли тато відходив, я поклав йому на груди свій хрестик. Не знав, що так потрібно, – це був якийсь емоційний порив", – розповідав його син.
Про останні слова виконавця він говорити не хоче. "Я ще ніколи нікому не казав, якими були останні слова тата. І не казатиму, бо це не для широкого загалу, дуже особисте", – ствердив Дмитро Яремчук.
Назарій Яремчук народився у селі Рівня на Буковині в багатодітній родині. Його назвали ім’ям, що означає "присвячений Богові". Батько мав гарний тенор і співав у церковному хорі, мати грала на мандоліні й виступала в народному театрі. Хлопчик змалку захоплювався співом, але після смерті батька, коли йому було лише 10 років, життя стало нелегким – його відправили до інтернату.
Юнак мріяв стати мандрівником і навіть намагався вступити до географічного факультету Чернівецького університету. Спочатку не вдалося, довелося працювати сейсмологом та закінчити курси водіїв. З другої спроби вступив до університету, а паралельно – співав у самодіяльному ансамблі "Смерічка", який і став його долею.
Першу популярність принесли пісні "Горянка" та "Я піду в далекі гори". Після конкурсів "Пісня-71" та "Пісня-72" про Яремчука заговорили по всій країні. Але, як згадують друзі, зіркової хвороби в нього не було. "Назар був чемним, скромним і компанійським хлопцем. Не відмінник, але упертий до занять. Без його співу не обходився жоден вечір в університеті", – згадував професор Ярослав Жупанський.
Яремчук вів активне концертне життя. За 23 дні – 46 концертів. Люди штурмували зали, аби почути його спів. Ансамбль "Смерічка" порівнювали з українськими "Бітлз".
Попри славу, Яремчук залишався вірним українській пісні, уникав російськомовної естради, не йшов на компроміси з совістю.
Раніше OBOZ.UA повідомляв, що перше велике кохання Назарія Яремчука – співачка Олена Шевченко. Її запросили до "Смерічки", і зустріч із Назарієм стала для неї доленосною. "Це було кохання з першого погляду", – згадував один із синів. У шлюбі народилися двоє дітей – Дмитро та Назарій. Разом пара прожила 15 років, та згодом вони розлучилися. Олена переїхала до Києва, вдруге вийшла заміж, народила ще одного сина Святослава. Після розлучення з Назарієм Яремчуком вона свідомо відійшла від сцени й залишилася в тіні відомого чоловіка. Сьогодні вона живе в Києві.
Другу дружину, Дарину, Яремчук зустрів у селі Тюдів. Їхнє знайомство переросло у теплі стосунки, а згодом – у шлюб. У 1993 році народилася донька Марія, яка сьогодні також є співачкою. Артист називав цю дитину "своїми крилами". Марія Яремчук згадувала, що мама забороняла їй дивитися відео з татом. Але в 16 років вона знайшла касети на горищі й побачила зовсім іншого батька – ніжного, уважного, родинного.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!
Хочешь узнать больше - читай отзывы
← Вернуться на предыдущую страницу
Зібров ефектно показав, хто тепер житиме в його ставку. Відео 1 июля 2025
Співак Павло Зібров, який полюбляє посидіти з вудкою біля свого ставка, похвалився у Instagram його новими мешканцями.
Біля берегів Лівії вибухнув танкер, який заходив в російські порти 1 июля 2025
Забруднення навколишнього середовища внаслідок інциденту не сталося. Члени екіпажу не постраждали.
Адаптація до нового дому: як у приватному пансіонаті допомагають звикнути до нового місця 1 июля 2025
У сучасному приватному будинку для літніх людей чудово це розуміють і розробляють цілісні програми адаптації, щоб допомогти відчути себе в безпеці та комфорті, якнайшвидше знайти своє місце у новій спільноті.