24 июня 2014
Росія таки перекрила Україні вентиль. Уряд уже готується до опалювального сезону без російського газу, а Європа у паливному тероризмі монополіста побачила і загрозу для себе. Особливо тоді, коли зразу ж після відмови "Газпрому" вибухнув газогін на Полтавщині.
Раптовий вибух і стовп вогню на висоту майже у 200 метрів став справжнім шоком для мешканців мирної Полтавщини. Розірвало газогін "Уренгой-Помори-Ужгород". Але це стане відомо пізніше - разом із несподіваними деталями. Вибух стається просто серед поля і серед білого дня - близько другої години. У кількох кілометрах навколо - ні душі. Окрім, як виявляється, російських журналістів.
В інтернет-виданнях і соцмережах шириться обурення: мовляв, російські репортери якимось чином дізнаються про аварію раніше за рятувальників і місцевих мешканців - і за 16 хвилин чітко знаходять місце серед поля в українській глибинці. І навіть знають, що вибухнув саме газогін, хоча він схований в 2 метрах під землею.
За збігом обставин, у цей же час міністр закордонних справ Росії відвідує Сербію. Попри спротив Євросоюзу, сторони офіційно домовляються добудувати "Південний потік".
"Усі рішення, які досі ухвалювали, залишаються в силі. Жодних змін планів Росії та Сербії, які намітили компанії двох країн, не відбувалося", - каже Сергій Лавров.
На Полтавщині спливають ще кілька подробиць. Вибух на магістральному газогоні стався в місці, де об'єднуються одразу 4 труби. Ще й біля єдиної довколо лісопосадки. А МНС-ники знайшли сліди вибухівки.
У такі випадковості головний міліціонер країни не вірить. Підозрює теракт і диверсію.
"Ми підозрюємо, що вибухівка була закладена під основу бетонної опори трубопроводу. Після чого відбулося два коротких вибухи, і потім великий вибух", - каже Арсен Аваков.
Версію про диверсію підтримує і головний урядовець.
"Диверсії, мета яких підірвати репутацію України як надійного транзитера і легітимізувати побудову "Південного потоку". Абсолютно зрозуміло, хто зацікавлений в тому, щоб підірвати довіру до української газотранспортної системи", - каже Арсеній Яценюк.
Однак наразі план провалюється. На транзит газу до Європу аварія не вплинула. Це заявляє Міненерго і мусить визнати "Газпром".
"Проблем з транзитом через Україну немає. Кількість закаченого газу збігається з кількістю газу на виході", - каже Віталій Маркелов, заступник голови правління "Газпрому".
Поки ділянка маршруту Уренгой-Помари-Ужгород пошкоджена, потік палива переорієнтували на газогін "Прогрес". Вітчизняні потужності справді гігантські. Спроби росіян говорити про їх зношеність - лукавство.
Цікаво, що кількість аварій на газогонах Росії майже у 8 разів вище, ніж в Україні.
"Газотранспортна система України проектувалась на випадок війни і ядерної війни, тобто щоб там хто не робив, на безпеку транзиту це не вплине", - каже Вадим Улида, заступник міністра палива та енергетики України.
Утім, особливість третьої газової війни - Росія її веде одразу на кількох фронтах. Це крім відвертих доведених збройних дій на сході України. Другий газовий фронт - судовий. У понеділок "Газпром" подав позов на "Нафтогаз" у Стокгольмський арбітраж, перевів Україну на передплату і перекрив вентиль. Зараз подаються тільки ті обсяги газу, які "Газпром" транзитує через українську ГТС до країн Європи. Україна газу для своїх потреб зовсім більше не отримує.
Російський настрій на кухнях українців - принаймні, поки-що - не позначиться. А все тому, що газ, який йде до населення додому - не газпромівський, а власного, українського видобування.
"Жодних підстав говорити про якийсь колапс, принаймні до кінця вересня я точно не бачу. Після анексії Криму Україна видобуває приблизно дев'ятнадцять мільярдів кубічних метрів газу на рік. Потреби населення, що споживає в плитах і в індивідуальних котлах опалення, це дозволяє забезпечити в повній мірі", - каже експерт Дмитро Марунич.
Та для проходження опалювального сезону і забезпечення транзиту, закачати, за словами експерта, треба ще близько 20 мільярдів кубів. Росія добивається, аби ми схибили, впевнений прем'єр-міністр.
"Це не газ, це - загальний план Росії по знищенню України. Це ще один етап російської агресії проти української держави і української незалежності. Ми не будемо дотувати російський "Газпром". Українці не будуть витягувати з кишень 5 млрд доларів на рік, щоби Росія за ці гроші купувала зброю - танки, літаки - і бомбила українські території", - каже Арсеній Яценюк.
Українська зброя - закони і суд. "Нафтогаз" подав на "Газпром зустрічний позов до Стокгольмського арбітражу.
Росія в арбітражі вимагає сплати боргу за тією ціною, яку сама нарахувала - у 4.5 млрд доларів. Україна цього боргу не визнає - як і ціни у майже 500 доларів. Борг рахує за ціною 268 доларів, яка діяла у першому кварталі. Відтак, вважає прем'єр, "Нафтогаз" сплатив усе, що винен: 786 мільйонів доларів. Однак суди можуть затягнутись на роки, а зима вже не за горами.
Рішенням, на думку уряду, могла би стати модернізація вітчизняної ГТС. Для цього прем'єр-міністр запропонував створити компанію-оператора, контрольний пакет акцій якої належатиме українській державі. Решта 49% - винятково газотранспортним компаніям Євросоюзу і США. Утім, потрібних голосів у Верховній Раді законопроект поки-що не зібрав. Єдине, чого вдалося домогтися - це постановки питання на порядок денний.
Основна претензія депутатів - через європейські компанії може прибрати до рук українську трубу "Газпром". Через третіх осіб. Тому наголосили на публічних обговореннях. Знову поставити законопроект на голосування пообіцяли через тиждень - напочатку липня.
Хочешь узнать больше - читай отзывы
tsn.ua
← Вернуться на предыдущую страницу
Девід Бекхем замилував архівними фото й підбив підсумки своїх 50 років 3 мая 2025
Девід Бекхем святкує ювілей: 50 років
Фіналістка "Холостяка 13" Юзьвак після шоу повернулася до колишнього хлопця 3 мая 2025
Тарологиня Анастасія Юзьвак була учасницею шоу "Холостяк 13"
У Києві в парку "Нивки" біля спортмайданчика повісився чоловік 3 мая 2025
У Києві в парку "Нивки" біля спортмайданчика повісився чоловік. Подробиці трагедії Обставини та причини трагічного випадку встановлять правоохоронці