25 марта 2025
Рішення Дональда Трампа відмовитися від традиційних гарантій безпеки США може стати тригером для нового витка ядерної гонки у світі. Експерти попереджають: якщо така політика продовжиться, кількість країн, що володіють ядерною зброєю, може різко зрости, суттєво підвищуючи ризик глобального конфлікту. Про це повідомляє Financial Times, посилаючись на висновки аналітиків.
На сьогоднішній день Договір про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) обмежує офіційних власників ядерного арсеналу п’ятьма країнами – США, Росією, Китаєм, Великою Британією та Францією. Однак де-факто ядерну зброю вже мають Індія, Ізраїль та Пакистан, які ніколи не підписували угоду, а також Північна Корея, яка вийшла з ДНЯЗ.
Тепер експерти побоюються, що подальше послаблення ролі США як гаранта безпеки може підірвати сам договір, що стане точкою неповернення. Якщо ДНЯЗ втратить свою силу, світ може опинитися в реальності, де ядерний арсенал буде у 15-25 країн, що значно підвищить ризик глобальної катастрофи.
Зміни у політиці Вашингтона, зокрема зближення Трампа з Москвою та його жорстка критика НАТО, змушують давніх союзників США переглядати власні безпекові стратегії. Держави, які десятиліттями покладалися на американський "ядерний щит" – Німеччина, Польща, Південна Корея, Японія – тепер змушені серйозно замислитися над можливістю розробки власної ядерної зброї.
Як зазначає аналітик Фонду Карнегі Анкіт Панда, автор книги "Новий ядерний вік", тенденція до переосмислення ядерної політики серед союзників США стала особливо помітною після приходу Трампа до влади.
"Розхитування міжнародного консенсусу щодо нерозповсюдження ядерної зброї – це вже реальність. Політика Трампа стала каталізатором для країн, які раніше не розглядали ядерний потенціал, але тепер вважають його єдиним способом гарантувати власну безпеку",– пояснив він.
Експерти попереджають: розширення ядерного клубу може призвести до ще більш нестабільного світу. Поява нових ядерних держав підвищує ймовірність регіональних конфліктів, адже чим більше країн володіють такою зброєю, тим складніше контролювати її розповсюдження та використання.
Раніше прем’єр Британії вперше за 10 років відвідав атомну субмарину.
Тоді як Польща закликає США розмістити ядерну зброю на її території для стримування Росії.
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp
Хочешь узнать больше - читай отзывы
← Вернуться на предыдущую страницу
Глобальні викиди вуглекислого газу встановили новий рекорд, незважаючи на всі зусилля та витрачені кошти 7 июля 2025
Глобальні викиди вуглекислого газу встановили новий рекорд, незважаючи на всі зусилля та витрачені кошти
Макрон пояснив причини свого першого за три роки дзвінка Путіну 6 июля 2025
Телефонна розмова про ситуацію в Україні з президентом Росії не принесла "жодного прогресу".
Меган Маркл показалася в обіймах принца Гаррі 6 июля 2025
Дружина принца Гаррі, герцогиня Сассекська Меган Маркл, яка з родиною мешкає у США, похвалилася святкуванням річниці другого побачення з чоловіком та Дня незалежності.