18 февраля 2024
Турецький музикант Озан Дайі, який днями презентував пісню на честь колишнього головнокомандувача Збройних сил Валерія Залужного, став героєм публікацій чи не всіх українських ЗМІ. OBOZ.UA вдалося поспілкуватися з виконавцем, який свого часу мешкав у Києві, а нині живе у Стамбулі.
Співак вважає Україну своє другою Батьківщиною, з початку великої війни пише пісні та виконує їх українською мовою. За його словами, таким чином прагне "віддати борг країні", куди хоче через який час повернутися.
Зараз Озан Дайі мешкає та працює в Туреччині. До повномасштабного вторгнення перебував в Україні – жив у Києві понад шість років. Каже, що про нашу країну, приїхавши сюди, знав доволі багато: "По лінії батька мої родичі – кримці, кримські татари. Наше коріння з Криму. І можу з впевненістю сказати, що Україна – це моя друга Батьківщина. Місце, звідки походить мій рід. Свого часу багато цікавився українською історію, особливо, козацтвом". За словами Озана, він не їхав у цілковиту невідомість – в Україні мав вже друзів та родичів.
У юнака були далекоглядні плани: мріяв вчитися в музичній академії. Однак з часом від цього довелося відмовитися. Винайняв житло в столичному районі Куренівка, влаштувався на роботу, однак у вільний час продовжував активно займатися музикою. Озан каже, що після вторгнення один з прильотів у Києві стався зовсім неподалік будинку, де він свого часу винаймав квартиру: "На жаль, моє все особисте – інструменти, апаратура – були знищені. Через цю ракету і через цю війну. Сталася пожежа. Однак я не хочу про це багато розповідати, скаржитися, бо це зовсім неправильно щодо тих українців, які втратили набагато більше".
Своє життя в Києві Озан згадує як комфортне: "Відверто кажучи, думав спочатку, що мені буде важко звикнути. Тому що це інша країна, інша нація, інша мова. Але згодом зрозумів: цей менталітет не сильно відрізняється. У Стамбулі ми живемо майже так само. Живучи у Києві, не відчував, що перебуваю далеко від свого дому. Мені подобався мій другий дім – Україна".
За словами Озана, пізнаючи українців, він відзначив для себе цікаві нюанси: "Ваші люди, як мені здається, більше цінують мистецтво. Якщо займаєшся цим, то ти поважна людина. Твоєю творчістю щиро цікавляться. В Туреччині – трошки не так. Окрім того, в економічному плані в Україні себе забезпечити легше, ніж у Туреччині. Може, тому, що у нас більша кількість населення – не знаю. Але я знаходив для себе багато альтернатив у своєму діловому житті. В Туреччині важче вести бізнес. І умови праці в Україні набагато кращі, ніж у моїй країні".
"А ще, крім мистецтва, я можу розповісти про географічну красу, – додає Озан. – Україна – дуже красива країна, і це справді мене вразило. Старався побувати всюди. Північ, захід, схід, особливо південь, навколо Криму. Був вражений".
У лютому 2022 року Озан поїхав додому, до Туреччини, щоб провідати рідних. А через тиждень почалося вторгнення росіян в Україну. "Я почав займатися благодійними виступами для України з першого тижня великої війни, – каже турецький співак. – А якщо ви подивитеся мій профіль у Facebook, побачите, що я був патріотом країни ще з 2014 року. Я націоналіст України. А як інакше? Мою улюблену країну намагається захопити країна-сусід".
"Почав створювати музику на студії, – продовжує Озан. – Це була об’ємна робота, бо писав багато композицій одночасно. Народилися п’ять чи шість пісень українською мовою. Мене почали запрошувати з концертами посольство та інші організації, які мають відношення до України. Виступаю я зазвичай наживо. Як допомагав, так і планую допомагати і надалі – вважаю це своїм обов’язком. Бо Україна дала мені свого часу дуже багато: там я заробив гроші, зробив кар'єру. Я хотів би віддати борг, розумієте?"
За словами Озана, не всі турки знають, що насправді відбувається в Україні. Особливо мали небагато інформації, коли росіяни захопили Крим. "Я був шокований, що деякі люди не знають про це вторгнення, – каже Озан. – Але чому? Вся ця трагедія почалася саме з Криму. Тому я хочу надавати людям більше просвітницької інформації. Для мене, мого оточення, моїх друзів Крим – це Україна".
"Багато хто чомусь думає, що війна почалася 24 лютого 2022 року. Ні, значно раніше. Я не можу розповісти про це всім людям, хоча дуже намагаюся, – додає наш співрозмовник. – Але я можу запевнити, що більш ніж половина нашого населення підтримує Україну. Уряд – теж", – додає музикант.
На запитання, чому вирішив присвятити пісню Валерію Залужному, наш герой каже: "Дуже поважаю генерала Залужного, тому що він був активним з перших днів війни. Незважаючи на те, що я музикант, теж маю солдатське коріння. Нещодавно завершив свою армійську місію в Збройних силах Туреччини. І я знаю, як важко бути командиром. А тим більше – керівником військових у країні, яка веде активну війну".
"На жаль, загальна позиція щодо генерала змінилася владою президента, як я знаю, – продовжує співак. – Але я хотів показати Залужному, як ми йому вдячні. Для мене він легенда, герой".
Озан каже, що з часом планує повернутися в Україну, тому що впевнений, що залишив там найдорожче: "Мої мрії, моїх братів, моїх сестер. Звісно, я повернуся. Буду займатися і надалі музикою. Я і зараз маю багато привабливих концертних запрошень з України. Це дуже мотивує". У Туреччині Озан працює в міжнародній компанії, продовжує займатися музикою та посилено вчити українську мову.
Також читайте на OBOZ.UA, як живе та чим займається єдина дочка Кузьми Скрябіна.
Ще читайте на OBOZ.UA, куди зникла і де зараз живе акторка Даша Волга, яка зустріла вторгнення в Москві, куди приїхала по російський паспорт.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!
Хочешь узнать больше - читай отзывы
← Вернуться на предыдущую страницу
Як дожити до 100 років: шість основних секретів китайців, які варто вивчити українцям 11 января 2025
Чи є можливість зберегти молодість після 50 років? Чи можна дожити до 100 років? Як уникнути розвитку кількох хронічних захворювань? Відповіді на ці запитання можуть дати принципи китайської традиційної медицини.
Періс Хілтон зняла пронизливе відео на згарищі свого дому в Малібу 11 января 2025
Однією з багатьох мешканців півдня Каліфорнії, чиє житло було знищено жахливою пожежею, стала світська левиця, модель і діджейка Періс Хілтон.
До Українського легіону вперше приєдналися жінки 11 января 2025
Друга група добровольців Українського легіону підписала контракти та розпочала підготовку у Польщі.