Після падіння режиму Башара Асада в Сирії, яке поставило під загрозу існування баз у Хмеймімі та Тартусі, Росія почала активно перекидати війська та військове обладнання до Лівії. Про це повідомляє Le Monde з посиланням на дипломатичні джерела.
З грудня 2024 року російські вантажні літаки Іл літають на бази Аль-Хадим і Аль-Джуфра в середньому по чотири рази на тиждень. Журналісти видання вважають, що Росія може зробити Лівію новою основною базою Близького Сходу.
Однак проблеми з базами в Сирії порушили звичну логістику. Тепер російські літаки змушені літати безпосередньо з Білорусі по маршруті в обхід Туреччини, яка підтримує уряд національної єдності Лівії Абделя Хаміда Дбейби в Триполі, з яким бореться лояльний РФ фельдмаршал Халіфа Хафтар, який контролює схід країни.
Також військове обладнання перевозиться морем. Однак через припинення сполучення між російською базою Тартус в Сирії та східними лівійськими портами Тобрук і Бенгазі, кораблі змушені йти безпосередньо з Балтійського моря через Атлантику і Гібралтар.
За даними Le Monde, російські війська відремонтували покинутий аеродром Маатен аль-Сарра на південному сході Лівії за 100 км від кордону з Чадом і за 300 км від Судану.
Маатен-ес-Сарра - опорний пункт армії колишнього лівійського диктатора Муаммара Каддафі, цей аеродром використовувався під час воєн із Чадом. До середини минулого року база була занедбана і занепала.
У грудні 2024 року Росія перекинула велику кількість військової техніки і направила на базу загін, що складається з сирійських офіцерів і солдатів, багато з яких раніше було дислоковано в Сирії і залишило країну після падіння режиму Асада.
Сирійські військові разом із російськими технічними фахівцями почали повертати базу в експлуатацію, відновлюючи інфраструктуру - злітно-посадкові смуги та склади.
Співрозмовники видання припускають, що Росія намагатиметься створити в Лівії повноцінну військово-морську базу, якщо не домовиться з новою владою Сірії про збереження присутності ВМФ у Тартусі.
Росія вже використовує Лівію як логістичний хаб для зміцнення свого впливу у країнах Сахеля (Буркіна-Фасо, Малі, Нігер та Судан).
Нагадаємо, Росія та Судан домовилися про будівництво військово-морської бази. Згідно з умовами угоди, на базі зможуть одночасно перебувати до 300 російських військових, а також не більше чотирьох кораблів.
Як відомо, наразі у Сирії залишаються дві військові бази Росії, але подальше їхня доля невідома. Тим часом росіяни частково вивезли озброєння.
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp
korrespondent.net
Хочешь узнать больше - читай отзывы