14 декабря 2025
Швейцарія вирішила придбати менше винищувачів п'ятого покоління F-35 у США. Про це напередодні повідомив швейцарський уряд.
"У зв'язку з прогнозованими додатковими витратами, збереження спочатку запланованої кількості 36 F-35A фінансово недоцільно. Рішення Федеральної ради усуває необхідність додаткового фінансування і відображає волю народу", – йдеться у повідомленні.
Натомість тепер країна планує придбати стільки літаків F-35, скільки вдасться в межах граничної суми у 6 млрд швейцарських франків (понад 7,5 млрд доларів – ред.).
Як уточнює Bloomberg, Швейцарія зіткнулася з додатковими витратами до 1,3 млрд франків через зростання цін на енергоносії та сировину.
Агентство нагадує, що закупівля новітніх F-35 давно є суперечливою темою для нейтральної Швейцарії, але нинішній момент є особливо чутливим, адже Берн завершує переговори з Вашингтоном щодо зниження імпортних мит із 39% до 15%. Це відбувається після того, як швейцарські компанії пообіцяли інвестувати 200 млрд доларів у США протягом наступних п’яти років.
Придбання F-35 було схвалене на загальнонаціональному референдумі у 2020 році з мінімальною перевагою голосів і прямо прив’язувалося до початкової цінової оцінки. Опитування громадської думки в жовтні показало, що більшість виборців готові відмовитися від угоди – або на користь альтернативного літака, або взагалі скасувавши закупівлю.
Міністр оборони Мартін Пфістер під час пресконференції в п’ятницю заявив, що уряд "дійшов висновку, що нам потрібен більший флот, однак демократичне рішення таке, що сьогодні ми не можемо закупити 36 літаків".
Минулого року Швейцарія прийняла рішення збільшити свої витрати на оборону до 1% валового внутрішнього продукту до 2032 року, що все ще суттєво нижче за обіцянки членів НАТО.
Раніше ЗМІ повідомили, що Україна може отримати установки Patriot, які США обіцяли для Швейцарії. Мова йде про п'ять повноцінних батарей.
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp
Хочеш дізнатися більше — читай відгуки
← Вернуться на предыдущую страницу
Митна служба США припинить стягнення попередніх тарифів Трампа 23 февраля 2026
З вівторка буде деактивовано всі тарифні коди, пов'язані з попередніми розпорядженнями Трампа про мита на основі Закону про міжнародні надзвичайні економічні повноваження (IEEPA).
У центрі Києва іноземець жорстоко побив чоловіка: постраждалий втратив око 23 февраля 2026
У центрі Києва іноземець жорстоко побив чоловіка: постраждалий втратив око. Подробиці справи Підозрюваному загрожує до восьми років позбавлення волі
Орбан: Угорщина заблокує 20 пакет санкцій проти РФ 23 февраля 2026
Будапешт не буде стояти осторонь, поки нафтопровід Дружба закритий, попередив очільник угорського уряду.