7 сентября 2022
У Латвії активно позбавляються радянської спадщини. 26 серпня у Ризі за розпорядженням місцевої влади знесли основну частину пам'ятника визволителям радянської Латвії від німецько-фашистських загарбників - 79-метрову стелу. Крім того, у місті після перейменування Московського парку тепер думають про інші назви для вулиць Пушкіна, Тургенєва та Ейзенштейна.
DW з'ясувала, як ставляться до змін місцеві жителі і чим пояснюють процес експерти.
Пам'ятник, який включав скульптури червоноармійців, Матері-Батьківщини і 79-метрову стелу, з'явився в столиці Латвії в 1985 році. До того часу країна уже понад сорок років була частиною СРСР - час з 1944-го по 1991 рік тепер офіційно вважається тут окупацією. Місцевий житель Риги Роберт називає рішення радянської влади встановити пам'ятник саме у Парку перемоги наругою над історією Латвії, адже парк був названий так у 1920-ті рок,и на честь важливої для незалежності країни битви.
Дискусія про знесення радянських пам'яток у Латвії справді триває давно - з часу повернення незалежності 1991 року. Пам'ятник у парку неодноразово намагалися підірвати радикальні націоналісти, а пересічні громадяни підписували петиції за знесення. Головним стримуючим фактором для влади весь цей час був договір між Латвією та Росією про зобов'язання доглядати пам’ятники одне одного на своїх територіях.
У травні цього року у Латвії не лише дозволили зносити пам'ятники на всій території країни, а й перейменували парк у Московському форштадті (Maskavas forštate, мікрорайон Риги). Московський парк, за рішенням Ризької думи, став Латгальським - це його історична назва. Це може бути лише початком хвилі перейменувань у цьому мікрорайоні, де історично селилися
У червні Центр державної мови Латвії відправив до Ризької думи висновок про доцільність перейменування вулиць Ломоносова, Пушкіна, Тургенєва, Лермонтова та Сахарова. На їхнє місце можуть прийти уславлені латиші. Як повідомив DW директор Центру Маріс Балтіньш, найодіозніші назви вулиць - на кшталт Свердлова, Леніна та Кірова - зникли ще 1991-го, тому зараз дискусія йде про менш однозначні випадки. Будь-яка криза, за його словами, породжує такі питання.
"Центр вирішив, що перейменування допустиме, тому що ніхто з них - ні Пушкін, ні Тургенєв - ніколи не були в Ризі і не зупинялися тут навіть на короткий час, - пояснив Балтіньш. - Кілька років у Ризі жив видатний поет Іван Крилов, але у нас немає вулиці його імені".
Джерело: Українська служба DW
Хочешь узнать больше - читай отзывы
← Вернуться на предыдущую страницу
Кайлі Дженнер наробила спокусливих фото на італійському відпочинку. Фото 4 июля 2025
Косметична магнатка-мільярдерка Кайлі Дженнер, яка нещодавно відвідала розкішне весілля засновника Amazon Джеффа Безоса та його коханої Лорен Санчес у Венеції, вирішила залишитися в Італії для відпочинку.
Зіркова сомельє, яка вилетіла з "Холостяка 13", показала свою квартиру на 25 поверсі 4 июля 2025
Подарунок від колишнього за $210 тисяч: зіркова сомельє, яка вилетіла з "Холостяка 13", показала свою квартиру на 25 поверсі. Фото, відео Загальна площа помешкання – близько 100 квадратних метрів
Швеція надасть Україні зброю на понад $150 млн 4 июля 2025
Допомога складається з понад 10 артилерійських стволів Archer, засобів далекобійного удару та підводних засобів, а також логістичної підтримки.