DW розібралися, чому в Латвії зносять пам'ятники та змінюють назви вулиць

7 сентября 2022

У Латвії активно позбавляються радянської спадщини. 26 серпня у Ризі за розпорядженням місцевої влади знесли основну частину пам'ятника визволителям радянської Латвії від німецько-фашистських загарбників - 79-метрову стелу. Крім того, у місті після перейменування Московського парку тепер думають про інші назви для вулиць Пушкіна, Тургенєва та Ейзенштейна.

DW з'ясувала, як ставляться до змін місцеві жителі і чим пояснюють процес експерти.

Пам'ятник, який включав скульптури червоноармійців, Матері-Батьківщини і 79-метрову стелу, з'явився в столиці Латвії в 1985 році. До того часу країна уже понад сорок років була частиною СРСР - час з 1944-го по 1991 рік тепер офіційно вважається тут окупацією. Місцевий житель Риги Роберт називає рішення радянської влади встановити пам'ятник саме у Парку перемоги наругою над історією Латвії, адже парк був названий так у 1920-ті рок,и на честь важливої ​​для незалежності країни битви.

Дискусія про знесення радянських пам'яток у Латвії справді триває давно - з часу повернення незалежності 1991 року. Пам'ятник у парку неодноразово намагалися підірвати радикальні націоналісти, а пересічні громадяни підписували петиції за знесення. Головним стримуючим фактором для влади весь цей час був договір між Латвією та Росією про зобов'язання доглядати пам’ятники одне одного на своїх територіях.

У травні цього року у Латвії не лише дозволили зносити пам'ятники на всій території країни, а й перейменували парк у Московському форштадті (Maskavas forštate, мікрорайон Риги). Московський парк, за рішенням Ризької думи, став Латгальським - це його історична назва. Це може бути лише початком хвилі перейменувань у цьому мікрорайоні, де історично селилися

Вулиця Тургенєва в Ризі
 

У червні Центр державної мови Латвії відправив до Ризької думи висновок про доцільність перейменування вулиць Ломоносова, Пушкіна, Тургенєва, Лермонтова та Сахарова. На їхнє місце можуть прийти уславлені латиші. Як повідомив DW директор Центру Маріс Балтіньш, найодіозніші назви вулиць - на кшталт Свердлова, Леніна та Кірова - зникли ще 1991-го, тому зараз дискусія йде про менш однозначні випадки. Будь-яка криза, за його словами, породжує такі питання.

"Центр вирішив, що перейменування допустиме, тому що ніхто з них - ні Пушкін, ні Тургенєв - ніколи не були в Ризі і не зупинялися тут навіть на короткий час, - пояснив Балтіньш. - Кілька років у Ризі жив видатний поет Іван Крилов, але у нас немає вулиці його імені".

Джерело: Українська служба DW

korrespondent.net

Хочешь узнать больше - читай отзывы

← Вернуться на предыдущую страницу

Читайте также:

У Фінляндії розбився винищувач F-18 8 мая 2025

Пілот встиг катапультуватися і його місцезнаходження встановлено. На місці події працюють рятувальні служби.

У Ватикані розпочався конклав щодо обрання нового Папи 8 мая 2025

На конклаві будуть присутні рекордні 133 кардинали з 70 країн. Кардинали увійдуть до Сикстинської капели після публічної меси в базиліці Святого Петра і розпочнуть свій таємний конклав.

РФ вбила у Києві сім’ю волонтерів: у квартирі вижив лише кіт 7 мая 2025

РФ вбила у Києві сім’ю волонтерів: у квартирі вижив лише кіт Загибла жінка не дожила два дні до свого дня народження

 

Вас могут заинтересовать эти отзывы

Тетяна 4.8
Тетяна

Отзывов: 1

Каталог отзывов





×

Выберите область поиска

  • Авто
  • Одяг / аксесуари
  • Роботодавці
  • Інше