14 июля 2025
Легендарна українська письменниця Ліна Костенко згадала свою першу зустріч із Павлом Тичиною – поетом, який був для неї символом геніальності, але згодом став одним із тих, хто підтримав радянський режим. Зустріч відбулася в юності поетеси, коли вона ще була школяркою.
Спогадами вона поділилася під час розмови зі співаком і письменником Сергієм Жаданом. Доленосна зустріч сталася в день її випускного екзамену – тоді, як пригадує письменниця, школою раптом пронеслася звістка: Тичина приїжджає. На той момент поет обіймав посаду міністра освіти УРСР, а його поява в школі викликала і захват, і розгубленість.
"Все було красиво, урочисто", – згадала Костенко.
У школі вже тоді знали про її літературний хист і називали "поетісткою". Учителі вирішили передати її вірші Тичині. "До Тичини потрапили мої вірші. Я знаю, що він дуже добре до мене поставився", – розповіла вона.
Проте Костенко також зізналася, що попри цю доброзичливість, вона відмовилася брати від Тичини рекомендацію до Спілки письменників. Причиною стало те, що під час їхньої розмови вона відчула напругу і помітила його натяки на те, що діалог можуть прослуховувати.
Однак головне, що залишило глибокий слід у її пам’яті, – це трансформація самого Павла Тичини. Костенко з болем згадала, як той, хто був для неї взірцем геніального поета, перетворився на автора офіціозних віршів на замовлення влади.
"Знаєте, що це все дуже печальна історія. Тичина був геніальним поетом періоду "Замість сонетів та октав", – пригадала письменниця. – Я як подумаю: таких поетів у світі мало. А потім раптом він став одописцем. З ними з усіма трапилося таке. І з Бажаном це трапилось, і з Рильським трапилось. Але слава Богу, ми тоді не знали ще цього. Це ж я вчилася в школі ще".
Окремо Костенко згадала й вірш "Партія веде", написаний Тичиною в часи його повної лояльності до радянської ідеології. "Ми дуже не любили цього вчити", – зізналася вона. За її словами, на той момент уже було зрозуміло, що в поета змінився не лише стиль, а й внутрішнє творче наповнення.
Павло Тичина був міністром освіти УРСР з 1943 по 1948 рік. Його рання творчість – зокрема вірші зі збірки "Сонячні кларнети" та "Замість сонетів і октав" – вважається вершиною української поезії XX століття. Проте згодом поет почав писати ідеологічно вивірені тексти, через що його доробок довгі роки сприймався суперечливо.
Раніше OBOZ.UA писав, що Ліна Костенко висміяла Росію в новому вірші. Водночас українців вона назвала достойною нацією, яка героїчно витримує війну проти окупантів.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!
Хочешь узнать больше - читай отзывы
← Вернуться на предыдущую страницу
У Фінляндії серед призерів змагань випадково виявили президента 14 июля 2025
Александр Стубб подолав дистанцію в 750 метрів плавання, 20 кілометрів на велосипеді та 5 кілометрів бігу за 1 год 4 хв та 19 с, посівши друге місце.
Перемир'я у Газі відкладається - ЗМІ 14 июля 2025
Ізраїль і ХАМАС не можуть узгодити карти виведення військ. Окрім того, сторони не дійшли згоди щодо послідовності кроків зі звільнення заручників.
Кейт Мідлтон у трендовому образі нагородила переможницю на Вімблдоні 14 июля 2025
Принцеса Вельська Кейт Міддлтон вперше цього року відвідала Вімблдонський тенісний турнір, де нагородила переможницю.