1 сентября 2010
В останні дні й тижні в сусідній Росії почалася вже справжня паніка у зв`язку з різким зростанням цін на продукти харчування, а також очікуваннями ще більшого їх підвищення восени і взимку. Причому, панічні настрої охопили в цій країні, як населення, так і владу.
Лише за один останній тиждень в багатьох російських регіонах повідомили про різке зростання роздрібних цін на молоко, гречану крупу, хліб і багато видів овочів. Зокрема, оптові ціни на деякі види молочної продукції підскочили більш ніж на 30%, що одразу позначилося на роздрібних цінах молочної продукції.
При цьому ціни в Росії активно полізли вгору ще в липні. Наприклад, в Алтайському краї минулого місяця гречана крупа подорожчала на 14,7%, а в Пензенській області, Республіці Марій Ел і у Воронезькій області повідомляють про півторазове зростання роздрібних цін на крупу. Ціни на хліб помітно піднялися в столиці: у московських соціальних магазинах і магазинах крокової доступності хліб подорожчав приблизно на 10–15%. На Свердловщині різкого дорожчання продуктів харчування поки не спостерігається, але й там чекають стрибка роздрібних цін на хліб на 15%. У Челябінську готові до подорожчання картоплі відразу на 50%.
Ситуація в Росії погіршується тим, що виробники і торговельні мережі фактично оголосили одні одним війну. Як у аграріїв-виробників, так і у ритейлерів втрачені цінові орієнтири, і вони тепер звинувачують один одного в спекулятивному завищенні цін на продукцію. Виробники пояснюють зростання закупівельних цін на свою продукцію засухою, неврожаями і загибеллю худоби. Вони впевнені, що основна провина в дорожчанні продуктів харчування на полицях магазинів повністю лягає на торговельні мережі, які на тлі тривожних повідомлень про природні аномалії зайнялися надмірною накруткою роздрібних цін. З іншого боку, деякі торговельні мережі відмовляються від контрактів з постачальниками, вважаючи, що підвищення оптових цін не відповідне реальним втратам від засухи. Зі свого боку, Федеральна антимонопольна служба Росії (ФАС) побачила в подорожчанні дії спекулянтів і обіцяє в усьому розібратися найближчим часом. Утім, багато російських експертів вже майже втратили віру в те, що ФАС справді знайде і покарає всіх винних.
Паніка від населення і ритейлерів перекинулася також на російську владу, про що свідчать суперечливі і непродумані дії з її боку. Так, минулої середи президент РФ Дмитро Медведєв доручив державним службам організувати оперативний моніторинг цін на муку, хліб, м`ясо і молоко. Відповідальними за це доручення призначені прем`єр Володимир Путін, генпрокурор Юрій Чайка, глава ФАС Ігор Артем’єв. Проте в уряді вже діє кілька схожих систем цінового моніторингу – один проводить Федеральна служба державної статистики, а інший організовує керівництво Мінпромторгу. Загальну картину цінової плутанини доповнює згадана вище війна торговельних мереж і виробників, які звинувачують один одного в спекуляції на темі неврожаю і в нагнітанні інфляційних настроїв.
У результаті таких дій, як проінформував журналістів заступник голови комітету з аграрно-продовольчої політики Ради Федерації Сергій Лісовський, в Росії склалася плачевна ситуація з регулюванням і відстеженням процесів, що відбуваються на продуктовому ринку. За його словами, три ключові відомства – Мінекономрозвитку, Міністерство промисловості і торгівлі і Мінсільгосп – досі так і не змогли розібратися, за що саме вони відповідають.
У зв`язку з такою ситуацією незалежні російські експерти вважають, що на урядових планах зниження інфляції поставлено хрест: замість очікуваних 6–7% інфляція складе цього року не менше 9–10%. Вони впевнені, що вже у вересні в Росії різко подорожчають всі продукти харчування.
Тенденція зростання цін, що намітилася в останні місяці, на зернові та інші продукти харчування в Росії, як і в світі, не могла не надихнути українських аграріїв і трейдерів. Проте панічні очікування і вже безпосередньо помічене швидке зростання цін на продукти харчування в сусідній державі криють у собі загрозу для України в соціально-економічному аспекті в цілому. Оскільки дві наших країни можна порівняти із сполученими судинами, і якщо продовольча інфляція галопуватиме в Росії, то такі ж явища неминуче мають відбутися і в Україні. Мало того, можна сказати, що цей процес у нас стартував.
Дані тенденції вже «на повен зріст» простежуються, зокрема, на українському молочному ринку. Зокрема, ще наприкінці липня 1 літр молока в приватних господарствах коштував не більше 2,5 грн., а нині виробники продають його за ціною більше 3 грн./л. У промисловому виробництві рівень цін ще в липні досяг 3,50-3,80 грн./л. «Виходить, що у нас, якщо подивитися цінову динаміку, грудень наступив в липні-серпні», - прокоментував ситуацію президент Асоціації виробників молока Андрій Дикун.
Причому, на думку вітчизняних експертів, надалі молоко лише дорожчатиме, оскільки пік падіння його вартості минув. «На вересень його вартість у приватних господарствах буде не менше 4-4,50 грн./л»,- вважає аналітик компанії «Украгроконсалт» Ольга Мозгова. Це означає, що на прилавках магазинів воно продаватиметься не менше ніж по 7 грн./л. У зв`язку з цим, прогнозує аналітик, «продукти з вищою доданою вартістю підвищаться в ціні на 10-15%».
Однією ж з головних причин подорожчання молока в Україні стало саме очікування дефіциту молочних продуктів на ринку Росії. Оскільки це змусило українських переробників націлюватися на зростання експорту своєї продукції в сусідню країну, яка має зараз великі проблеми. «Ми старатимемося дорожчу молочну продукцію поставляти до Росії», - підтвердив наміри молочників Андрій Дікун.
Крім того, потрібно брати до уваги і ту обставину, що Україна має з Росією вельми довгий спільний кордон (Сумська, Харківська, Луганська і Донецька області), який громадяни обох держав перетинають без особливих труднощів. І коли у вересні-жовтні ціни на продукти харчування в Росії справді різко виростуть, як прогнозують російські аналітики, то варто чекати масованого паломництва росіян до України з метою закупівлі дешевшого продовольства. При цьому саме в прикордонних з Росією регіонах України об`єми таких закупівель продуктів харчування росіянами можуть бути дуже значними, а поповнювати швидке пустошення складських запасів підприємці будуть шляхом підвезення товарів з південних і центральних областей.
Як наслідок, ціни на продукти харчування стрімко підуть в гору і в Україні. Що викличе паніку вже у українців, а це стане, у свою чергу, додатковим чинником для розкручування інфляції. До того ж, істотно піджене інфляцію підвищення на 50% з 1 серпня ціни на газ для населення і підприємств теплокомуненерго, про яке нещодавно оголосив уряд.
Тому нам варто забути на найближчу перспективу про низькі темпи зростання споживчих цін. Як вважають сьогодні вітчизняні експерти, інфляція в 2010 році перевищить прогнозований урядом рівень: замість очікуваних 10% вони впевнено обіцяють 13-15%.
Чтобы узнать больше, читай отзывы.
unian.net
← Вернуться на предыдущую страницу
Чи варто встановлювати систему автоматичного поливу? 12 апреля 2025
Автоматичний полив має багато переваг, про які мова піде нижче, особливо якщо ти маєш сад, город або газон
История бренда Asics: от первого шага до мирового признания 11 апреля 2025
История Asics начинается в 1949 году, когда японский предприниматель Кихачиро Ояма основал компанию под названием Onitsuka Co., Ltd. Вдохновленный своей страстью к спорту и желанием создать обувь, которая обеспечит лучшую поддержку для спортсменов, он начал разрабатывать первые модели.
Трамп заявив, що його не турбує рекордне падіння ринків 8 апреля 2025
Американський президент порівняв торгові мита із ліками. Він очікує що скоро багато країн будуть платити США "багато грошей на щорічній основі".