Стало відомо, як звучав голос Лесі Українки: запис співу легендарної поетеси 1908 року підкорив мережу

30 мая 2024

Українська поетеса Леся Українка була не лише відомою феміністкою та письменницею, а й збирачкою фольклору, мелодії чого часто наспівувала. Один із записів зберігався понад століття й існує дотепер з 1908 року, завдяки чому можна почути, який голос мала культурна діячка.

У цій справі їй допомагав фонограф Томаса Едісона – перший прилад для запису та відтворення звуку. Як зазначає мисткиня та блогерка Софія Безверха (krapka.krapka), єдиний запис голосу Лесі України був пробним перед початком закарбовування десятки пісень на спеціальний металічний барабан.

Фонограф складався із металевої труби та провощеного валика, запис звуку на якій створювався завдяки голки. За допомогою цього пристрою поетеса записала пісню "Ой, заїхав козак та з Україноньки, одмовив дівчину та й од родиноньки…"

Що цікаво, трохи збитий звук був наслідком свідомого пошкодження валика Лесею Українкою.

"Леся спеціально пошкодила валик із власною піснею голкою, щоб його не почули", – повідомила Софія Безверха.

Історик Олександр Алфьоров запевняє, що спів дійсно був пробним, адже на самому валику було вказано письменницею "проба валька", а наступні два музичних твори приписали Гончаренку – кобзарю, голос якого мали б записувати.

"Голос був записаний, а потім сама Леся Українка, яка написала "пробу валька", закреслила його, щоб на нього не звертали увагу. І коментуючи цей факт, вона пише Філарету Колессі [один з організаторів запису фольклору] наступне: "Проба № 10 не належить Гончаренкові й не має значення. То пробована якість валька". Гончаренко – це якраз той, хто був кобзарем, якого записала Леся Українка та її чоловік", – розповів Алфьоров.

Відео Софії Безверхи опублікували в Instagram ТСН, де в коментарях українці висловили свою думку з приводу звукозапису:

  • "Я вибачаюсь, але як наче з фільму жахів. Голос красивий, але звук".
  • "Я в шоці. Але це ну просто неймовірно".
  • "Голос дуже гарний".

Раніше OBOZ.UA писав про п'ять маловідомих фактів про Михайла Коцюбинського. Письменник намагався поширювати українську мову й культуру та у своїх творчості відрікався від усього російського.

Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

obozrevatel.com

Хочешь узнать больше - читай отзывы

← Вернуться на предыдущую страницу

Читайте также:

Олена Кравець привітала своїх близнят з 8-річчям. Фото 21 июля 2024

Акторка, телеведуча та подкастерка Олена Кравець привітала своїх молодших дітей, близнят Івана та Катерину з 8-річчям та показала їхні кумедні фото.

Как зарегистрировать торговую марку за рубежом? 21 июля 2024

Если вы планируете вывести ваш бизнес на международный уровень, нужно оформить ТМ в Америке или других зарубежных странах, в зависимости от предполагаемой стратегии развития бизнеса

МЗС Литви "взяло на службу кота" 21 июля 2024

Тварина "дала згоду" влаштуватися до відділу стратегічних комунікацій дипломатичного відомства.

 

Вас могут заинтересовать эти отзывы

Гайка 0.1
Гайка

Отзывов: 1

Каталог отзывов

×

Выберите область поиска

  • Авто
  • Одяг / аксесуари
  • Роботодавці
  • Інше