8 августа 2024
В Україні ціни на бензин зростають, тоді як у Європі вартість бензину за минулий місяць знизилася на 24 долари за тонну. За даними консалтингової компанії «А-95», у липні роздрібні ціни на бензин піднялися на 17 копійок за літр, а на дизель — на 27 копійок. Деякі заправки підвищили ціни ще більше — на 1,2−2 гривні за літр.
Українські автозаправні мережі в липні змінювали ціни по-різному. Наприклад, Socar, OKKO, WOG, які зазвичай вважаються преміальними, не підвищували ціни ні на бензин, ні на дизель. Але їхнє паливо і так коштує дорого. На Socar бензин А-95 продають за 60,9 гривень, дизель — за 56,99 гривень за літр. На OKKO та WOG літр бензину коштує 59,9 гривень, дизель — 55,9 гривень. Переважно переписували ціни заправки з дешевшим пальним. Наприклад:
Цінові тенденції на оптовому ринку пального не повністю збігаються з роздрібними. Європейські котирування бензину за минулий місяць знизилися на 24 долари за тонну, що дорівнює 88 копійкам за літр, а дизельні котирування впали на 60 доларів за тонну (2,47 гривні за літр).
Український оптовий ринок, який залежить від європейських поставок, формував ціни з урахуванням не лише європейських котирувань, а й валютного курсу. У липні гривня активно знецінювалася, тому оптова ціна бензину зросла на 44 копійки за літр, а дизель подешевшав на 72 копійки за літр, попри валютний курс.
Експерти пояснюють різницю в цінах опту та роздробу тим, що минулого місяця зріс попит на пальне, особливо на дизель, який активно закуповували для дизельних генераторів у зв'язку з відключеннями електроенергії (зокрема, це стосується бізнесу).
За словами керівника консалтингової агенції «А-95» Сергія Куюна, «генераторний попит» становив близько 10% ринку бензину, що складає приблизно 20 тисяч тонн пального на місяць. За дизелем відсоток нижчий, але обсяги теж значні.
«Класичний» попит на пальне (від автомобілістів) зменшився порівняно з першим кварталом на 15%. Це пояснюється тим, що українські чоловіки намагаються уникати виїздів без нагальної потреби, щоб не отримати повістку. Через генератори заправки минулого місяця частково компенсували зниження попиту від водіїв-чоловіків, що і спричинило зміну цін.
Національний банк України передбачає поступове, але неминуче зростання цін на пальне в країні. Головною причиною є поступове підвищення акцизів на пальне до 2028 року, що приведе їх до європейських стандартів.
НБУ прогнозує, що зростання цін на пальне прискориться наприкінці 2024 року – на початку 2025 року, коли запаси пального вичерпаються, а підвищення акцизів та послаблення гривні стануть більш відчутними.
Наразі темпи зростання цін на пальне сповільнюються через ефект бази порівняння, пов'язаний із минулорічними податковими змінами, та наявністю запасів пального, сформованих до підвищення акцизів. Але цей ефект буде тимчасовим.
У липні парламент ухвалив закон, що суттєво збільшує акцизи на пальне. Це передбачає підвищення ставок акцизного збору на бензин, дизель та газ до мінімальних у ЄС. Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту, це приводить українське законодавство до європейських норм у рамках Угоди про асоціацію з Євросоюзом.
Акциз на бензин в Україні становить 213,5 євро за тисячу літрів, на дизель — 139,5 євро, на газ — 52 євро. Згідно з новим законом, ці ставки підвищуватимуться до європейських у п'ять етапів протягом чотирьох років.
Перший етап почнеться 1 вересня цього року. З цієї дати акциз на бензин підвищиться до 242,6 євро за тисячу літрів, на дизель — до 177,6 євро, на газ — до 148 євро. До 2028 року ставки зростуть до 359 євро за тисячу літрів бензину, 330 євро — дизеля, 250 євро — зрідженого газу.
За підрахунками авторів законопроєкту, бензин подорожчає на 1,5 гривні, дизель — на 1,95 гривні, автогаз — на 5,8 гривні. Сергій Куюн передбачає, що бензин та дизель подорожчають на 1,5−2 гривні, а газ — на 5 гривень. Але це ще не остаточна оцінка, оскільки багато залежить від котирувань на нафту та нафтопродукти. Якщо котирування знижуватимуться, подорожчання пального на українських заправках може бути менш помітним.
Геннадій Рябцев вважає, що бензин та дизель можуть подорожчати на 2−2,5 гривні, а газ — на 6 гривень за літр.
Раніше ми повідомляли, що пальне в Україні подорожчає: акцизи на бензин і дизель піднімуться з вересня.
Хочешь узнать больше - читай отзывы
← Вернуться на предыдущую страницу
Колишню дружину Узелкова з дітьми його мати не пустила на прощання з ним 15 ноября 2024
Боржемську з дітьми не пустили на прощання з Узелковим: мама боксера розкрила, чому ображена на колишню невістку За словами жінки, вона ще з весілля знала, що шлюб спортсменів буде нещасливим
Пашинян вперше за шість років зголив бороду 15 ноября 2024
До зміни влади у Вірменії у 2018 році Пашинян, будучи опозиційним депутатом парламенту, також завжди був голеним.
Дуда втратив частину пальця 14 ноября 2024
Представник Дуди повідомив, що президент Польщі травмував праву руку "в приватний час", а не під час виконання обов'язків глави держави.