1 октября 2022
На захист українського неба незабаром мають стати сучасні зенітні ракетні комплекси NASAMS. США вже офіційно погодилися передати їх, повідомили в Офісі президента України. Спочатку очікується дві батареї NASAMS. Як це змінить безпеку в повітрі та скільки таких комплексів потрібно Україні - в матеріалі DW.
При цьому розміщуватися пускові установки та радар можуть на відстані до 20 кілометрів від пункту управління. Таким чином підвищується безпека під час ворожих авіаційних чи наземних атак, зазначає Kongsberg. Зв'язок між частинами комплексу в цей час підтримується по дротовій або бездротовій лінії зв'язку.
Основна ж бойова сила комплексу - ракети із самонаведенням. На перших двох поколіннях NASAMS використовуються ракети AIM-120 AMRAAM. Ця ракета спочатку була призначена винятково для ураження повітряних цілей з літаків-винищувачів практично всіх країн-членів НАТО. Однак згодом її модифікували для запусків із землі. AIM-120 AMRAAM здатна збивати повітряні цілі на відстані до 25 кілометрів, а висота ураження складає 15 кілометрів, наводить технічні характеристики ракет галузеве видання "Мілітарний". За даними компанії Kongsberg, вірогідність потрапляння у ціль цієї ракети - 91 відсоток. Водночас на третьому поколінні NASAMS на додаток до AIM-120 AMRAAM з'явилася можливість запускати ракети малої дальності AIM-9X Sidewinder Block II та великої дальності AMRAAM-ER. Остання здатна збивати повітряні цілі на 50 відсотків далі та 70 відсотків вище порівняно з AIM-120 AMRAAM, йдеться на сайті Kongsberg.
Нині NASAMS стоїть на озброєнні 12 країн, серед яких Норвегія, Іспанія, США, Нідерланди, Фінляндія, Оман, Литва, Індонезія та одна неназвана країна, зазначає Kongsberg. "NASAMS з 2005 року цілодобово захищає Вашингтон, демонструючи надзвичайну надійність", - наголошують в компанії. Крім того, система перебуває на стадії виробництва для Австралії, Катару та Угорщини. Вартість NASAMS оцінюється у десятки мільйонів доларів.
Поставлені Україні дві батареї можуть бути різної комплектації - від одної до кількох пересувних пускових установок з шістьма ракетами кожна, наголошує речник командування Повітряних Сил ЗСУ. "Поки невідомо, системи якого покоління та скільки пускових установок дадуть Україні", - пояснив Ігнат. За даними Kongsberg, у батареї може бути до 12 пускових установок, які здатні випустити 72 ракети по окремих цілях за кілька секунд.
Однак вже зараз можна говорити, що, ймовірніше, Україні дадуть комплекси NASAMS без спеціального програмного забезпечення Link, яке дозволяє отримувати інформацію від супутника або літака, вважає ексначальник штабу, перший заступник командувача Повітряних сил України (2012-2017) Артур Артеменко. "Завдяки Link можна отримувати інформацію з більших відстаней, коли радіолокаційна станція не може побачити ціль через кривизну Землі. Але Україна поки не готова до цього технічно", - каже він у розмові з DW.
В будь-якому разі NASAMS посилять потенціал України оборонятися, але наскільки, залежить від кількості комплексів та їх модифікації, зазначає у розмові з DW керівник Українського мілітарного центру та фонду Повернись живим Тарас Чмут.
Загалом США пообіцяли Україні вісім батарей NASAMS. Дві увійшли до складу пакету військової допомоги Україні на суму 820 мільйонів доларів, про яку США оголосили 1 липня. А 24 серпня Пентагон оголосив про новий пакет допомоги від США вартістю майже три мільярди доларів, включаючи ще шість додаткових батарей NASAMS.
Але ця кількість не зробить кардинального зламу в протиповітряній обороні, впевнений Ігнат. "Цими комплексами ми посилимо захист неба, і чим більше їх надходитиме, тим краще. Наступний етап - це американський зенітний ракетний комплекс великої дальності Patriot, який здатен збивати цілі на відстані до 150 кілометрів", - наголошує він. За словами Ігната, для повного захисту неба ППО має бути ешелонованою - від зенітних гармат для збиття дронів до систем NASAMS, Iris-T, Patriot та винищувачів.
Утім, як зазначає Чмут, побудувати таку комплексну протиповітряну оборону Україні швидко не вдасться. "На створення всього цього піде щонайменше тридцять років. Наприклад, набагато менший за площею Ізраїль вибудовував свою систему ППО років сорок. При чому маючи величезне фінансування США та потужний свій оборонно-промисловий комплекс", - наголосив експерт.
Джерело: Українська служба DW
Хочешь узнать больше - читай отзывы
← Вернуться на предыдущую страницу
Наречена Роналду показала, як провела час у Лондоні 28 ноября 2024
30-річна наречена португальського футболіста Кріштіану Роналду Джорджина Родрігес показала, як провела час у Лондоні.
ХАМАС заявив про готовність до припинення вогню 28 ноября 2024
Заяви ХАМАС можуть супроводжуватися неприйнятними для Ізраїлю умовами, наприклад, звільненням ув’язнених бойовиків.
Маск відреагував на запит Байдена про $24 млрд для України 27 ноября 2024
Майбутній чиновник в адміністрації Трампа, відомий тим, що розігрував серед виборців один мільйон доларів, обурився ідеї додаткової грошової допомоги.