16 декабря 2025
Національний інститут інформаційних і комунікаційних технологій Японії (NICT) оголосив про світовий рекорд у реалізації оптичного зв'язку у вільному просторі (FSO) в міському середовищі, передавши дані по лазерному променю зі швидкістю 2 Тбіт/с. Це досягнення стало можливим завдяки створенню компактних оптичних терміналів, придатних для встановлення на мікросупутниках (включаючи CubeSat) та стратосферних платформах (HAPS).
Датчик точного наведення на термінал і спостереження. Джерело зображень: NICT
Експеримент проведено в квітні 2025 року в міському середовищі Токіо, де термінали забезпечили стабільну передачу даних, незважаючи на сильну атмосферну турбулентність. У ході експерименту два типи малогабаритних терміналів — високопродуктивний FX (Full Transceiver) та спрощений ST (Simple Transponder) — розмістили на відстані 7,4 км один від одного. Зв'язок здійснювався по горизонталі в умовах непостійного міського атмосферного середовища. Загальна швидкість 2 Тбіт/с була досягнута завдяки мультиплексуванню по довжині хвилі (WDM) — у роботі було п'ять каналів по 400 Гбіт/с кожен, що еквівалентно передачі приблизно 10 повнометражних фільмів у форматі 4K UHD за секунду.
Обидва термінали оптимізовані за розміром, вагою та енергоспоживанням, з використанням технологій точного наведення, динамічної корекції розбіжності променя (BDC) та адаптивної оптичної корекції. Ключовим проривом стала мініатюризація всього обладнання: раніше терабітні швидкості демонструвалися лише на великому стаціонарному обладнанні в лабораторних умовах (в основному в Європі). В Азії подібні швидкості (вище 100 Гбіт/с) раніше не досягалися.
Комплексні та спрощені термінали оптичної зв'язку
Термінали NICT використовують як виконані на спеціальне замовлення компоненти (наприклад, телескоп діаметром 9 см), так і модифіковані комерційні елементи, а також серійні широкодоступні деталі. Саме ці три підходи забезпечили розробку та створення найбільш компактних і швидкісних на сьогодні оптичних бездротових терміналів зв'язку.
У найближчих планах NICT значиться подальша мініатюризація терміналів для встановлення на кубсатах формфактора 6U, демонстрація в 2026 році зв'язку зі швидкістю до 10 Тбіт/с між низькоорбітальними супутниками (на висоті 600 км) та Землею, а також між супутником і стратосферними платформами (HAPS) у 2027 році. У довгостроковій перспективі — протягом 10 років — планується створення мульти-терабітної оптичної магістралі для повітряних і космічних мереж у рамках виходу зв'язку за межі поколінь 5G/6G, що значно підвищить пропускну здатність глобальних комунікацій.
Хочеш дізнатися більше — читай відгуки
← Вернуться на предыдущую страницу
Лукашенко назвав умову для "застосування Орєшніка" 14 марта 2026
Голова правлячого режиму Білорусі не має наміру "спати", коли "є загроза" для білоруських об'єктів.
Швеція затримала "тіньовий" танкер РФ 14 марта 2026
За інформацією шведської берегової охорони, Sea Owl прямував до російського порту Приморськ із Сантоса (Бразилія).
Київрада затвердила план енергостійкості столиці 14 марта 2026
Київрада затвердила план енергостійкості столиці