26 ноября 2015
Геофізики пояснили втрату Марсом щільної атмосфери. Результати своїх досліджень автори опублікували в журналі Nature Communications, а коротко про них повідомляється на сайті NASA.
Вчені стверджують, що 3,8 мільярда років тому на Марсі був вологий та теплий клімат, ідеальний для існування водойм. І цьому сприяла також і атмосфера планети.
Зараз атмосфера червоної планети на 95 відсотків складається з вуглекислого газу (двоокису вуглецю). На думку вчених, в далекому минулому в атмосфері Марса також переважав цей газ.
Вуглець із атмосфери міг зникнути двома шляхами: його поглинула марсіанська кора або ж газ просто відійшов у космос.
Спостереження з марсіанських супутників і роверів не підтердило першу гіпотезу, оскільки у верхніх шарах кори планети ці апарати не виявили слідів надлишкової кількості легкого вуглецю. З іншого боку, дослідження відношення вмісту ізотопів вуглецю-12 і вуглецю-13 показало аномальну високу кількість вмісту ізотопів цього елементу в атмосфері планети.
Дослідники припустили, що важкі ізотопи могли потрапити в космос і підтвердили цю гіпотезу у своїй новій роботі. За їхніми даними, колись на Марсі існував аналогічний земному кругообіг вуглецю. Передусім, це поєднання в формі вуглекислого газу знаходилось в мантії планети і при виверженні вулкану потрапляло в її атмосферу. Поверхня Марса в районі полярних шапок могла покриватися льодом або переходити в газоподібну форму в відповідності до зміни пір року.
Також вуглекислий газ міг розчинятися у воді, яка потім перетворювалася на опади і випадала на поверхню Марса. Але, як уже було сказано, з часом значна кількість легкого вуглецю перейшла у космос. На думку вчених, це відбулося завдяки процесу фотодисоціації (хімічна реакція, що призводить до розпаду сполуки під дією електромагнітного випромінювання на складові) вуглекислого газу. При опроміненні ультрафіолетом в верхніх шарах атмосфери вуглекислий газ розпадався на окис вуглецю і кисень.
Деякі з атомів вуглецю мали достатньо енергії, щоб покинути атмосферу Марса й опинитися в космосі. На думку вчених, цього механізму достатньо для втрати атмосферою планети, яка 3,8 мільярда років тому була менш щільною за земну, вуглецю.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы
← Вернуться на предыдущую страницу
Росіяни намагаються впровадити ШІ у дрони 25 ноября 2024
На російських військових підприємства тепер виробляють "сотні на тиждень" ударних дронів типу Shahed.
На Київщині бойову частину "Шахеда" знайшли на території приватного домогосподарства 25 ноября 2024
На Київщині бойову частину "Шахеда" знайшли на території приватного домогосподарства. Фото Мешканців регіону закликали не ігнорувати повідомлення про небезпеку
У Києві уламки "Шахедів" впали на приватну забудову і пробили автівки 25 ноября 2024
У Києві уламки "Шахедів" впали на приватну забудову і пробили автівки Росіяни знову спрямували ударні БПЛА на столицю