21 ноября 2024
За статистикою, приблизно у 30-40% людей, які мають цукровий діабет, розвивається діабетична ретинопатія. У пацієнтів, що хворіють на діабет 1 типу понад 20 років, ймовірність розвитку діабетичної ретинопатії складає аж 80-90%.
Діабетична ретинопатія – серйозне офтальмологічне ускладнення, яке виникає на тлі цукрового діабету.
Чому це стається?
За підвищеного рівня глюкози стінки судин, які живлять сітківку, стоншуються, випинаються і слабшають. Через це вони нездатні витримувати тиск крові і часто лопають. Плазма або кров із них витікає у навколишні тканини сітківки, призводячи до набряку (зокрема макулярний набряк) і погіршення зору.
Також пошкоджені судини можуть закупорюватися, порушуючи кровопостачання окремих ділянок сітківки. Сітківка не отримує достатньо кисню, який їй потрібен, і надсилає організму сигнал: "Створи для мене нові судини". Проте ці новоутворені, аномальні судини є неправильно сформованими і крихкими, тому легко розриваються – кров витікає у сітківку та склисте тіло. Згодом на місці розриву утворюється рубець, який може деформувати сітківку й спричинити її відшарування.
Внаслідок усіх цих змін сітківка поступово втрачає здатність сприймати світлові промені і передавати зорові сигнали у мозок. А формується зображення саме у мозку.
Без своєчасного і правильного лікування діабетична ретинопатія призводить до сліпоти.
Розвивається діабетична ретинопатія поступово. На ранніх стадіях зміни в зоровій системі незначні, малопомітні та епізодичні. Але я раджу обов’язково звернутися до офтальмолога, якщо:
На пізніх стадіях діабетичної ретинопатії у полі зору виникають "сліпі" зони, тобто частина тексту або зображення випадають.
Лікування діабетичної ретинопатії залежить від стадії хвороби, наявних ускладнень, індивідуальних особливостей пацієнта. Але загалом важливо контролювати і стабілізувати рівень цукру, холестерину та артеріальний тиск, які впливають на міцність судин сітківки.
Надмірний рівень глюкози пошкоджує внутрішні стінки судин, через що вони стоншуються і стають ламкими. Високий рівень холестерину сприяє розвитку атеросклерозу – утворенню холестеринових бляшок на стінках судин. Це звужує судини і погіршує кровопостачання. Підвищений артеріальний тиск (гіпертонія) посилює тиск на стінки судин, що може призвести до їхнього розриву. Також гіпертонія, як і атеросклероз, порушує кровообіг у сітківці, що стимулює утворення нових аномальних судин, які лопають і викликають крововилив.
Для лікування діабетичної ретинопатії в офтальмології застосовують лазерну фотокоагуляцію, вітректомію, внутрішньоочні ін’єкції у склисте тіло (анти-VEGF терапія) та інші хірургічні методи.
Якщо у вас діагностували діабетичну ретинопатію, дуже важливо регулярно обстежувати очі, стежити за харчуванням, бути фізично активними та підтримувати рівень цукру в крові в межах норми. Це дозволить уникнути ускладнень в майбутньому – розвитку глаукоми чи сліпоти.
Хочешь узнать больше - читай отзывы
← Вернуться на предыдущую страницу
З'явився перший бета-варіант Android 16 21 ноября 2024
З'явився перший бета-варіант Android 16
Bayraktar TB3 вперше здійснив посадку на кораблі 21 ноября 2024
Цей безпілотник спроєктований для зльоту з різних поверхонь, зокрема морських платформ із короткою злітно-посадковою смугою.
У Києві 11-річний хлопчик загинув внаслідок падіння з багатоповерхівки 21 ноября 2024
У Києві 11-річний хлопчик загинув внаслідок падіння з багатоповерхівки