Дофамін відіграє надзвичайно важливу роль в організмі людини — він впливає на правильне функціонування, серед іншого, системи кровообігу, травного тракту та центральної нервової системи. Цей зв'язок — один із небагатьох, які важливі як для фізичного стану тіла, так і для душевного комфорту людини.
Дофамін — що це за гормон і як він працює, розповідає лікарка сімейної медицини Кристина Шевченко.
Що таке дофамін
Допамін або дофамін — це хімічна сполука з групи катехоламінів, яка природним чином зустрічається в нашому організмі. Вона виробляється нервовими клітинами головного та спинного мозку.
Дофамін як нейротрансмітер впливає на багато процесів в організмі людини — залежно від того, де він активний. Він впливає на кров'яний тиск, координацію і м'язовий тонус, регулює роботу залоз внутрішньої секреції, а також секрецію гормону росту, пролактину і гонадотропіну. Вона безпосередньо впливає на самопочуття людини та рівень її життєвої енергії. Крім того, він регулює психічні та емоційні процеси. Рівень дофаміну в організмі впливає на психіку, гормональний баланс, лактацію і навіть сексуальне задоволення.
Дофамін впливає і на лімбічну систему людини — саме вона дає змогу контролювати психічні та емоційні процеси, відповідає за схильність до залежності або неврологічних розладів. Зміна активності та кількості дофамінових нейронів у мозку людини впливає на такі неврологічні ускладнення, як шизофренія, психічні розлади чи хвороба Паркінсона.
Як працює дофамін і що нам дає
Основні завдання дофаміну в нашому організмі:
Крім того, дофамін може відповідати за порушення сприйняття світу і навіть галюцинації.
Дофамін — що це за гормон і як він працює / Фото: Credits
Чому дофамін називають гормоном щастя і стресу
Дофамін регулює секрецію пролактину, тому йому приписують властивості гормону щастя і гормону стресу одночасно. Це пов'язано з тим, що підвищене вивільнення пролактину може спостерігатися під час сну, статевого акту, інтенсивних фізичних навантажень, під час вагітності та годування грудьми, а також у стресових ситуаціях.
Дофамін бере участь у процесі мотивації та активує так званий центр задоволення: оскільки його рівень підвищується під час дій, які приносять нам задоволення, він і спонукає нас їх виконувати. Активність дофамінових нейронів також спостерігається в очікуванні цих дій. Стимуляція дофамінових рецепторів може бути викликана різними стимулами, такими як виграш у лотерею, статевий контакт, вживання улюблених продуктів тощо.
Чим небезпечний дефіцит дофаміну
Причини дефіциту дофаміну в організмі:
Симптоми, які можна спостерігати у разі дефіциту дофаміну:
Занадто низька концентрація дофаміну в організмі людини може сприяти розвитку синдрому дефіциту уваги. Варто зазначити, що занадто низька концентрація допаміну в організмі — досить серйозне порушення, яке, на думку вчених, також може призвести до хвороби Паркінсона.
Примітно, що зниження природного вироблення дофаміну часто пов'язане з віком і станом усього організму людини. Низький рівень природного дофаміну в організмі, що прогресує з віком, може викликати низку неврологічних симптомів, які спочатку приписували іншим захворюванням. Ось чому так важливо підтримувати тіло у відносно хорошій фізичній формі протягом багатьох років.
А що, якщо занадто багато дофаміну
Стан підвищеного рівня дофаміну не є природним для людського організму і вважається своєрідною патологією. Як дефіцит дофаміну, так і його надлишок негативно позначаються на здоров'ї. Багато вчених вважають, що надлишок дофаміну може викликати шизофренію або хорею — серйозні захворювання нервової системи.
Наслідки підвищеного рівня дофаміну:
Лікування надлишку дофаміну в організмі полягає в зовнішньому прийманні хворим препаратів, що блокують секрецію цього гормону.
Застосування дофаміну в медицині
Гостра ниркова недостатність, септичний або кардіогенний шок є найчастішими показаннями для введення допаміну. Допамін також використовується для підтримки лікування пацієнтів після операції на серці, пацієнтів із хворобою Паркінсона або застійною серцевою недостатністю.
Це препарат, що застосовується тільки за призначенням лікаря-фахівця, і його доза повинна підбиратися індивідуально для пацієнта, оскільки ефект лікування дофаміном тісно пов'язаний з отриманою дозою.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы