Кортизол (гідрокортизон) — природний стероїдний гормон, що виробляється в організмі корою надниркових залоз. Його називають гормоном стресу. Він має дуже великий вплив на обмін речовин, зокрема на рівень глюкози в крові, підвищуючи її рівень у відповідь на стрес. Концентрація кортизолу залежить від часу доби — вранці вона найвища, а ввечері — найнижча. Цей взаємозв'язок варто враховувати під час інтерпретації результатів аналізів.
Про те, як кортизол діє на наш організм, які симптоми підвищеного і зниженого кортизолу та як знизити його рівень, розповідає лікарка сімейної медицини Кристина Шевченко.
Що таке кортизол
Кортизол по-науковому називають гідрокортизолом або глюкокортикоїдним гормоном, а за його вироблення відповідають наднирники. Дехто прирівнює кортизол до реакції на стрес, тому його роль для здорового функціонування нашого організму недооцінюється, наприклад, той факт, що він є одним із ключових гормонів, які відповідають за підтримання балансу в організмі. Якщо концентрація кортизолу в крові в нормі, ми легко засинаємо й прокидаємося.
Які ще завдання виконує цей гормон:
Для кортизолу характерний циркадний ритм секреції, унаслідок чого його концентрація в сироватці крові максимальна в ранкові години та мінімальна пізно ввечері.
Своєю чергою хронічний надлишок кортизолу в крові призводить до характерного відкладення жирової тканини, стоншення шкіри, утворення розтяжок характерного рожевого кольору, акне та резистентності до інсуліну, що є картиною синдрому Кушинга.
Які показання для визначення концентрації кортизолу
У більшості випадків аналіз на визначення підвищеного кортизолу призначають, коли лікар бачить у пацієнта такі зміни, як:
Аналіз на кортизол також призначається, коли є симптоми зниження рівня гормону:
Підвищений рівень кортизолу
Підвищений кортизол може свідчити про розвиток хвороби Кушинга, що найчастіше виникає через наявність АКТГ-продукувальних пухлин гіпофізу або надниркових залоз. Синдром або хвороба Кушинга — це група симптомів, які виникають внаслідок надлишку стероїдних гормонів, найчастіше це: зміни настрою, депресія, безсоння, відкладення жирової тканини навколо обличчя та тулуба, болі в спині й кістках.
Однак надлишок кортизолу не завжди свідчить про протікання синдрому Кушинга, підвищення гормону часто спостерігається в разі раку легень, затяжної депресії, анорексії, постійного стресу, підвищених фізичних навантажень і аденоми гіпофізу.
Знижений рівень кортизолу
Низький рівень кортизолу у хворого може свідчити про хворобу Аддісона. Це пов'язано з гіпоадренокортицизмом, який відповідає за регулювання рівня кортизолу в крові. Найхарактернішими симптомами цього захворювання є:
Тест на рівень кортизолу полягає в заборі сироватки крові з ліктьової вени. Перед запланованим візитом до лабораторного пункту не забудьте виключити вживання їжі щонайменше за 8 годин. Буває, що на стадії діагностики захворювання, що розвинулося, також виникає необхідність визначення рівня кортизолу в різний час доби — тоді кров беруть кілька разів на день.
Чи можна знизити рівень кортизолу
Зниження рівня кортизолу надзвичайно важливе для нашого здоров'я. Коли ми говоримо про зниження концентрації такого гормону, перше, про що йдеться — зниження рівня стресу на організм. Фахівці дають такі поради, які здатні впливати на рівень кортизолу в організмі:
В раціоні людини, яка хоче знизити рівень кортизолу, не повинно бракувати корисних жирів і продуктів, багатих на антиоксиданти та магній. Тому раціон харчування варто урізноманітнити такими продуктами, як: зелений чай, темний шоколад і какао, оливкова олія, волоські горіхи й мигдаль.
Ще одним важливим інгредієнтом, який варто включити до щоденного раціону, є фосфатидилсерин. Фосфатидилсерин — це фосфоліпід, який впливає на кортизол, його можна знайти в таких продуктах, як: атлантичний оселедець, овочі, біла квасоля, цільнозерновий ячмінь, куряча печінка або тунець.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы