Під час військових дій визначити, скільки людей зазнали контузії, практично неможливо. Особливістю такої травми є порушення нервової системи, через що контузія не завжди діагностується одразу. Її результатом може стати як тимчасов втрата слуху чи мовлення, так і серйозніші ураження організму, аж до коми.
Лікарка сімейної медицини Кристина Шевченко розповідає, як розпізнати перші ознаки контузії та надати долікарську допомогу.
Що таке контузія
Контузія (акубаротравма) зазвичай виникає внаслідок ударної хвилі від вибуху, але може розвиватися й після удару об воду або землю. Такий вид ушкодження організму має набір симптомів, що виникають після струсу мозку і здатні зберігатися протягом тижнів або місяців.
Фахівці визначають контузію як різновид травми, під час якої відбувається переміщення головного мозку всередині черепної коробки. Такий стан виникає внаслідок впливу ударної хвилі або падіння з висоти. Симптоми контузії легкої стадії можуть минути протягом місяця, але за дотримання всіх рекомендацій лікаря.
В медичній практиці виділяють три ступені акубаротравми:
Навіть найлегша контузія в перспективі пов'язана з розвитком віддалених ускладнень. З цієї причини не варто ігнорувати відвідування лікаря та проходження діагностики.
Ознаки контузії, як її розпізнати
Характерним симптомом контузії є непритомність тривалістю від кількох хвилин до годин. Іноді поєднується з ураженням проміжного й середнього мозку, тоді це може тривати понад 24 години. Іншими клінічними ознаками забиття головного мозку на тлі контузії є:
В разі забиття головного мозку буває, що хворий непритомніє не одразу після травми, а пізніше і на триваліший термін (наприклад, на кілька годин). Тривалий непритомний стан може супроводжуватися симптомами підвищення внутрішньочерепного тиску внаслідок набряку мозку, а також парезами, паралічами кінцівок, порушеннями дихання й сонливістю.
Діагноз встановлюється на підставі симптомів і результатів комп'ютерної томографії голови. Якщо обстеження показує, що контузія супроводжується гематомою, необхідно госпіталізувати хворого та провести хірургічне втручання.
Як надати першу допомогу в разі контузії
Середній час від виклику швидкої допомоги до прибуття її на місце події становить від 10 до 20 хвилин. Тому життя постраждалого часто залежить від свідків та їхніх навичок надання першої допомоги. А в сьогоднішніх реаліях пройти базовий курс із надання такої допомоги — навчитися правильно реагувати у найскладніших ситуаціях.
Для надання першої допомоги людині за підозри на контузію треба:
1. Звільнити шию та груди постраждалого від зайвого одягу.
2. Перевернути на бік, оскільки в разі забиття голови можливі блювання й непритомність.
3. В разі кровотечі з вушного каналу чи носа треба ватним тампоном акуратно прибрати згустки.
4. Якнайшвидше викликати швидку допомогу або самостійно доправити хворого до клініки.
Обережно! Що не можна робити
В разі контузії категорично забороняється давати постраждалому пити, а також проводити штучне дихання.
Небезпека контузії: до чого може призвести забиття голови
До віддалених наслідків черепно-мозкової травми належать:
Контузія — дуже серйозний стан, який може призвести до смерті або серйозних ускладнень, як-от порушення з боку ЦНС, важкі депресивні стани й навіть інвалідність. Тому не варто ігнорувати відвідування лікаря навіть за помітного покращення самопочуття.
tsn.ua
Хочешь узнать больше - читай отзывы