Зміни покликані, зокрема, запобігти зловживанням під час проведення психіатричних оглядів, наприклад, коли довідки про їх проходження видаються часто без самого огляду, а заклади, що їх проводять, не мають відповідних фахівців.
Так, відповідно до прийнятих змін, починаючи з 2025 року попередній, періодичний та позачерговий психіатричні огляди, у т. ч. на предмет вживання психоактивних речовин (далі — огляди), зможуть проводити лише надавачі медичних послуг, які:
- отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю «Психіатрія»;
- уклали договір про медичне обслуговування населення з НСЗУ за групою послуг «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та/або «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами» та/або «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах».
Також огляди зможуть проводити медзаклади Державного управління справами, Міноборони, МВС (зокрема, ДСНС, Держприкордонслужби, Нацгвардії), СБУ, СЗРУ, Держспецзв’язку, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю «Психіатрія», забезпечують надання медичної допомоги та є користувачами електронної системи охорони здоров’я.
Відповідні зміни внесло МОЗ своїм наказом* № 1759 від 15 жовтня 2024 року до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин.
Змінами також передбачено, що огляд має проводити лікар-психіатр, який обовʼязково працює в даному закладі, зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я та пройшов тематичне навчання за відповідною програмою згідно зі законодавством України**.
Крім того, посилено вимоги до організації та проведення оглядів. Наприклад, щодо забору матеріалів, встановлення особи, яка проходить огляд, внесення даних в електронну систему, накладання кваліфікованих електронних підписів тощо.
Особі, яка пройшла огляд, видається відповідна довідка (форма № 100-2/о) з інформацією про наявність/відсутність протипоказань для виконання окремих видів діяльності. Працівник/кандидат на зайняття посади має надати цей документ роботодавцю під час прийому на роботу, а також у передбачені строки проведення періодичних психіатричних оглядів під час трудової діяльності.
Довідка діє 12 місяців з дати проведення огляду. Водночас закінчення цього терміну не є підставою для відсторонення працівника від виконання робіт та проведення повторного огляду. Періодичність проведення психіатричних оглядів, а також перелік категорій осіб, які мають їх проходити, визначено наказом МОЗ № 139 від 26.01.2024 р.
Відзначається, що організація та проведення психіатричних оглядів (попереднього (під час прийняття на роботу), позачергового та періодичного (протягом трудової діяльності)) здійснюється коштом роботодавця.
Зміни набудуть чинності з 1 січня 2025 року.
Здоров-Инфо
Хочешь узнать больше - читай отзывы