4,24 млн пацієнтів отримують “Доступні ліки” безоплатно або з доплатою. Понад 14 тисяч аптек мають договір із НСЗУ. Повну або часткову вартість ліків, які входять в програму, аптекам з договором напряму відшкодовує НСЗУ. З 2019 року НСЗУ виплатила аптекам за відпущені лікарські засоби понад 7 млрд 529 млн 271 тис. грн. Ці цифри говорять про ефективність програми.
Щодо програми “Доступні ліки” деякі міфи поширюють або пацієнти, або лікарі. Наприклад, це стосується того, що до програми включені ліки або з недоведеною ефективністю. Також існує міф, наче всі без виключення препарати програми реімбурсації є безоплатними, або навпаки - взагалі немає безоплатних ліків. Ще один міф - “Доступні ліки” не можна отримати в селі, тільки в місті. Або - “Доступні ліки” може призначити виключно сімейний лікар, з яким у пацієнта укладена декларація. Наголошується, що вся ця інформація не відповідає дійсності. Тепер офіційно.
До програми реімбурсацію включені МНН, рекомендовані ВООЗ. Наприклад, метформін, гліклазид, бісопролол, будесонід… Перелік можна продовжувати довго. Загалом нині програма включає 515 торгові назви лікарських засобів за такими напрямами:
- 232 – для лікування серцево-судинних захворювань (в т.ч. для профілактики інсультів та інфарктів);
- 53 – для лікування цукрового діабету 2 типу;
- 4 – для лікування нецукрового діабету;
- 23 (+9 комбінації) – для лікування хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів;
- 65 – для лікування розладів психіки та поведінки, епілепсії;
- 7 – для лікування хвороби Паркінсона;
- 21 – для лікування осіб у посттрансплантаційному періоді;
- 72 – препарати інсуліну;
- 6 – для знеболення паліативних хворих;
- 23 – тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові.
Перелік ліків, які входять у програму, можна знайти у документі “Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 10 серпня 2023 року” https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v1495282-23#Text
НСЗУ акцентує, що у цьому ж файлі можна побачити розмір доплати за упаковування - стовпець 16. А назву діючої речовини (міжнародну непатентовану назву) та торговельну назву лікарського засобу можна побачити у стовпцях №2 та №3 відповідно. Адже не всі препарати, які входять до програми “Доступні ліки” є повністю безоплатними. За деякі потрібно здійснити доплату.
Пацієнти можуть отримати “Доступні ліки” в будь-якому населеному пункті, де є аптека чи аптечний пункт, які беруть участь у програмі реімбурсації. Такі аптеки мають на дверях наліпку “Тут є “Доступні ліки” або “+Інсулін” та розташовані в містах та селах. Знайти найближчу аптеку - в селі або в місті - можна на електронній мапі НСЗУ
В меню зліва обирається населений пункт, а у фільтрі “Програма еРецепту” - потрібний напрямок програми реімбурсації. Дашборд покаже аптеки, які відповідають вашому запиту, з адресами та телефоном. А ще знайти аптеку можна через чат-бот «Спитай Гриця» або зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
Загалом понад 14000 аптек уклали договір з НСЗУ та беруть участь у програмі реімбурсації. З них майже 2500 розташовані у селах та селищах міського типу.
Щоб почати отримувати “Доступні ліки”, необхідно звернутися до відповідного лікаря:
- у разі серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу, бронхіальної астми – до сімейного лікаря, терапевта або педіатра;
- для лікування розладів психіки та поведінки — до психіатра;
- лікування епілепсії — до психіатра або невролога;
- для лікування нецукрового діабету або отримання препаратів інсуліну — до ендокринолога;
- при хворобі Паркінсона — до невролога;
- для отримання опіоїдних анальгетиків — до сімейного лікаря або лікуючого лікаря.
Здоров-Инфо
Хочешь узнать больше - читай отзывы